Resultat 7/8

SPORTBLADET
Vladislav Piskunov från Ukraina blev tvåa i släggkastningen.
Foto: REUTERS
Vladislav Piskunov från Ukraina blev tvåa i släggkastningen.

MÜNCHEN: EM herrar, 100 m, semifinal 1, vidare till final: 1) Dwain Chambers, Storbritannien, 10,12, 2) Issa Nthepe, Frankrike, 10,31, 3) Aristotelis Gavelas, Grekland, 10,34, 4) Markus Pöyhönen, Finland, 10,35.

Semifinal 2: 1) Francis Obikwelu, Portugal, 10,12, 2) Georgios Theodoridis, Grekland, 10,24, 3) Darren Campbell, Storbritannien, 10,30, 4) Roland Nemeth, Ungern, 10,32.

Final: 1) Chambers 9,96, 2) Obikwelu 10,06, 3) Campbell 10,15, 4) Nemeth 10,27, 5) Pöyhönen 10,31, 6) Nthepe 10,32, 7) Gavelas 10,36. Theodoridis diskv.

400 m, semifinal 1, vidare till final: 1) Daniel Caines, Storbritannien, 45,35, 2) Ingo Schultz, Tyskland, 45,49, 3) Marek Plawgo, Polen, 45,83, 4) Zsolt Szeglet, Ungern, 45,84.

Semifinal 2: 1) David Canal, Spanien, 45,86, 2) Cedric Van Branteghem, Belgien, 45,94, 3) Tim Benjamin, Storbritannien, 46,07, 4) Karel Blaha, Tjeckien, 46,15.

10 000 m, final: 1) Jose Manuel Martinez, Spanien, 27.47,65, 2) Dieter Baumann, Tyskland, 27.47,87, 3) Jose Rios, Spanien, 27.48,29, 4) Stefano Baldini, Italien, 27.50,98, 5) Karl Keska, Storbritannien, 28.01,72, 6) Hassan Lahssini, Frankrike, 28.05,13, 7) Marco Mazza, Italien, 28.05,94, 8) Dmitrij Maksimov, Ryssland, 28.19,20, 9) Kamiel Maase, Holland, 28.21,85, 10) Rachid Berradi, Italien, 28.24,31, 11) Dennis Jensen, Danmark, 28.24,55, 12) Ignacio Caceres, Spanien, 28.25,84, 13) Alexander Lubina, Tyskland, 28.43,90, 14) Claes Nyberg, Sverige, 29.03,92, 15) Mario Kröckert, Tyskland, 29.08,86, 16) Seamus Power, Irland, 29.43,65. Abdellah Behar, Frankrike, bröt.

400 m häck, försök 1, vidare till semifinal: 1) Pawel Januszewski, Polen, 49,17, 2) Fabrizio Mori, Italien, 49,20, 3) Periklis Iakovakis, Grekland, 49,24, 4) Mikael Jakobsson, Sverige, 49,59, 5) Pedro Rodrigues, Portugal, 49,77.

Försök 2: 1) Jiri Muzik, Tjeckien, 49,76, 2) Anthony Borsumato, Storbritannien, 49,93, 3) Jaime Juan, Spanien, 50,20.

Försök 3: 1) Stephane Diagana, Frankrike, 49,52, 2) Edivaldo Monteiro, Portugal, 49,64, 3) Stepan Tesarik, Tjeckien, 49,78, 4) Matt Elias, Storbritannien, 50,18.

Försök 4: 1) Ruslan Mashtjenko, Ryssland, 49,62, 2) Chris Rawlinson, Storbritannien, 49,73, 3) Thomas Kortbeek, Holland, 49,83, 4) Olivier Jean-Theodore, Frankrike, 49,91.

3 000 m hinder, semifinal 1, vidare till final: 1) Antonio Jimenez, Spanien, 8.27,61, 2) Luis Martin, do, 8.27,66, 3) Bouabdallah Tahri, Frankrike, 8.28,16, 4) Roman Usov, Ryssland, 8.28,71, 5) Günther Weidlinger, Österrike, 8.28,93. Utslagen: 8) Henrik Skoog, Sverige, 8.40,97.

Semifinal 2: 1) Simon Vroemen, Holland, 8.29,64, 2) Martin Proll, Österrike, 8.30,03, 3) Vincent Le Dauphin, Frankrike, 8.30,52, 4) Vadim Slobodenjuk, Ukraina, 8.31,08, 5) Eliseo Martin, Spanien, 8.32,36, 6) Rafal Wojcik, Polen, 8.32,47, 7) Luciano Di Pardo, Italien, 8.33,25.

Slägga, final: 1) Adrian Annus, Ungern, 81,17, 2) Vladislav Piskunov, Ukraina, 80,39, 3) Alexandros Papadimitriou, Grekland, 80,21, 4) Balazs Kiss, Ungern, 80,17, 5) Andrij Skvaruk, Ukraina, 80,15, 6) Tibor Gecsek, Ungern, 79,25, 7) Libor Charfreitag, Slovakien, 79,20, 8) Olli-Pekka Karjalainen, Finland, 78,57, 9) Ivan Thikon, Vitryssland, 77,86, 10) Miloslav Konopka, Slovakien, 77,33, 11) Alexej Zagornji, Ryssland, 77,01, 12) Nicolas Figere, Frankrike, 76,49.

Spjut, kval, grupp A, vidare till final: 1) Steve Backley, Storbritannien, 85,76, 2) Sergej Makarov, Ryssland, 83,24, 3) Jan Zelezny, Tjeckien, 82,44, 4) Boris Henry, Tyskland, 82,31, 5) Dariusz Trafas, Polen, 80,28, 6) Mick Hill, Storbritannien, 79,38, 7) Harri Haatainen, Finland, 79,25, 8) Ari Pakarinen, Finland, 79,04.

Grupp B: 1) Eriks Rags, Lettland, 84,05, 2) Alexandre Ivanov, Ryssland, 82,60, 3) Raymond Hecht, Tyskland, 81,86, 4) Aki Parviainen, Finland, 81,49.

Tiokamp, e fem grenar: 1) Roman Sebrle, Tjeckien, 4 555, 2) Erki Nool, Estland, 4 372, 3) Jaakko Ojantemi, Finland, 4 341, 4) Jon Magnusson, Island, 4 334, 5) William Frullani, Italien, 4 334, 6) Lev Lobodin, Ryssland, 4 270, 7) Alexander Pogorelov, Ryssland, 4 213, 8) Sebastian Knabe, Tyskland, 4 186, 9) Tomas Dvorak, Tjeckien, 4 165, 10) Mike Maczey, Tyskland, 4 117.

Damer, 100 m, semifinal 1, vidare till final: 1) Kim Gevaert, Belgien, 11,27, 2) Glory Alozie, Spanien, 11,32, 3) Abiodun Oyepitan, Storbritannien, 11,33, 4) Alenka Bikar, Slovenien, 11,37.

Semifinal 2: 1) Ekaterini Thanou, Grekland, 11,05, 2) Manuela Levorato, Italien, 11,26, 3) Melanie Paschke, Tyskland, 11,35, 4) Odiah Sidibe, Frankrike, 11,42.

Final: 1) Thanou 11,10, 2) Gevaert 11,22, 3) Levorato 11,23, 4) Alozie 11,32, 5) Paschke 11,37, 6) Oyepitan 11,41, 7) Sidibe 11,57, 8) Bikar 11,63.

400 m, semifinal 1, vidare till final: 1) Olesja Zykina, Ryssland, 50,47, 2) Birgid Rockmeier, Tyskland, 52,28.

Semifinal 2: 1) Antonina Jefremova, Ukraina, 51,96, 2) Grazyna Prokopex, Polen, 52,01.

Semifinal 3: 1) Grit Breuer, Tyskland, 50,98, 2) Lee McConnell, Storbritannien, 51,24, 3) Anastasja Kapatjinskaja, Ryssland, 51,56, 4) Svetlana Usovitj, Vitryssland, 52,33. Utslagen: 6) Lena Udd, Sverige, 53,26.

400 m häck, semifinal 1, vidare till final: 1) Ionela Tirlea, Rumänien, 55,57, 2) Heike Meissner, Tyskland, 55,67, 3) Monika Niederstatter, Italien, 56,05, 4) Natasha Danvers, Storbritannien, 56,55.

Semifinal 2: 1) Anna Olichwierczuk, Polen, 55,93, 2) Sinead Dudgeon, Storbritannien, 56,91. Utslagen: 5) Nadja Petersen, Sverige, 57,09.

Semifinal 3: 1) Jekatarina Bachvalova, Ryssland, 56,15, 2) Malgorzata Pskit, Polen, 56,31. Utslagen: 7) Erica Mårtensson, Sverige, 58,49.

800 m, semifinal 1, vidare till final: 1) Jolanda Ceplak, Slovenien, 2.00,37, 2) Claudia Gesell, Tyskland, 2.00,67, 3) Nedia Semedo, Portugal, 2.00,85.

Semifinal 2: 1) Kelly Holmes, Storbritannien, 2.00,66, 2) Mayte Martinez, Spanien, 2.00,72, 3) Ludmila Formanova, Tjeckien, 2.01,07, 4) Ivonne Teichmann, Tyskland, 2.01,15, 5) Natalja Dedkova, Vitryssland, 2.01,43.

Slägga, kval, grupp A, vidare till final: 1) Olga Kuzenkova, Ryssland, 68,45, 2) Manuela Montebrunn, Frankrike, 67,74, 3) Susanne Keil, Tyskland, 66,67, 4) Ester Balassini, Italien, 65,84, 5) Alexandra Papageorgiou, Grekland, 64,74.

Grupp B: 1) Florence Ezeh, Frankrike, 66,54, 2) Kamila Skolimowska, Polen, 66,11, 3) Clarissa Claretti, Italien, 65,43, 4) Sini Poyry, Finland, 64,87, 5) Evdokia Tsamoglou, Grekland, 64,70, 6) Andrea Bunjes, Tyskland, 64,38, 7) Alla Davjdova, Ryssland, 63,38. Utslagen: 9) Cecilia Nilsson, Sverige, 62,85.

Stav, kval, grupp A, vidare till final: 1) Annika Becker, Tyskland, 4,40, 2) Jelena Beljakova, Ryssland, 4,40, 3) Annan Rogowska, Polen, 4,40, 4) Krisztina Molnar, Ungern, 4,40, 5) Kirsten Belin, Sverige, 4,40, 6) Monique de Wilt, Holland, 4,30, 7) Naroa Agirre, Spanien, 4,30, 8) Thorey Elisdottir, Israel, 4,30.

Grupp B: 1) Svetlana Feofanova, Ryssland, 4,40, 2) Yvonne Bushbaum, Tyskland, 4,40, 3) Jelena Isinbajeva, Ryssland, 4,40, 4) Vanessa Boslak, Frankrike, 4,30. Utslagen: 10) Hanna-Mia Persson, Sverige, 4,15.

Längd, final: 1) Tatjana Kotova, Ryssland, 6,85, 2) Jade Johnson, Storbritannien, 6,73, 3) Tunde Vaszi, Ungern, 6,73, 4) Concepcion Montaner, Spanien, 6,67, 5) Heike Drechsler, Tyskland, 6,64, 6) Stella Pilatou, Grekland, 6,58, 7) Olga Rubljova, Ryssland, 6,58, 8) Sofia Schulte, Tyskland, 6,43, 9) Liliana Zagacka, Polen, 6,24, 10) Naide Gomes, Portugal, 6,23, 11) Antoniya Yordanova, Bulgarien, 6,21, 12) Valentina Gotovska, Lettlamd, 5,93.

Diskus, final: 1) Ekaterini Vogoli, Grekland, 64,31, 2) Natalja Sadova, Ryssland, 64,12, 3) Anastasia Kelesidou, Grekland, 63,92, 4) Vera Pospisilova, Tjeckien, 62,31, 5) Marzena Wysocka, Polen, 62,20, 6) Areti Abatzi, Grekland, 61,49, 7) Teresa Machado, Portugal, 60,41, 8) Vladimira Rackova, Tjeckien, 59,28, 9) Joanna Wisniewska, Polen, 58,92, 10) Shelley Newman, Storbritannien, 57,38, 11) Jana Tucholke, Tyskland, 56,53, 12) Melina Robert-Michon, Frankrike, 54,92

20 km gång, final: 1) Olimpiada Ivanova, Ryssland, 1.26.42, 2) Jelena Nikolajeva, do, 1.28.20, 3) Erica Alfridi, Italien, 1.28.33, 4) Gillian O'Sullivan, Irland, 1.28.46, 5) Claucia Stef-Iovan, Rumänien, 1.29.57, 6) Elisabetta Perrone, Italien, 1.30.25, 7) Kristina Saltanovic, Litauen, 1.30.44, 8) Annarita Sidoti, Italien, 1.31.19, 9) Athanasia Tsoumeleka, Grekland, 1.31.25, 10) Eva Perez, Spanien, 1.31.38, 11) Athina Papagianni, Grekland, 1.31.45, 12) Beatriz Pascual, Spanien, 1.32.38, 13) Olive Loughnane, Irland, 1.33.08, 14) Melanie Seeger, Tyskland, 1.33.40, 15) Ines Henriques, Portugal, 1.35.07, 16) Nevena Mineva, Bulgarien, 1.35.28, 17) Vera Sants, Portugal, 1.37.19.