Resultat 8/8

SPORTBLADET
Polacken Robert Korzeniowski svarade för tidernas snabbast lopp på 50 km gång.
Foto: REUTERS
Polacken Robert Korzeniowski svarade för tidernas snabbast lopp på 50 km gång.

MÜNCHEN: EM herrar, 200 m, försök, grupp 1: 1) Marcin Urbas, Polen, 20,71, 2) Christian Malcolm, Storbritannien, 20,82, 3) Ronald Pognon, Frankrike, 20,84.

Grupp 2: 1) Darren Campbell, Storbritannien, 20,66, 2) M Brinarsky, Slovakien, 20,75, 3) Johan Wissman, Sverige, 20,97.

Grupp 3: 1) Marlon Devonish, Storbritannien, 20,81, 2) Marco Torrieri, Italien, 20,89, 3) Sergej Blinov, Ryssland, 20,99, 4) Erik Wahn, Sverige, 21,02.

Grupp 4: 1) Francis Obikwelu, Portugal, 20,55, 2) Marcin Jedrusinski, Polen, 20,57, 3) Geir Moen, Norge, 20,68.

Grupp 5: 1) Konstadinos Kenteris, Grekland, 20,55, 2) Troy Douglas, Holland, 20,81, 3) Johan Engberg, Sverige, 20,83.

Kvartsfinal A: 1) Urbas 20,86, 2) Torreiri 20,90, 3) Marcoullides 21,04...6) Engberg 21,21.

Grupp B: 1) Kenteris 20,29, 2) Devonish 20,41, 3) Douglas 20,78. Wissman bröt.

Grupp C: 1) Jedrusinski 20,37, 2) Obikwelu 20,60, 3) Malcolm 20,66...8)Wahn 21,06.

400 m, final: 1) Ingo Schultz, Tyskland, 45,14, 2) David Canal, Spanien, 45,24, 3) Daniel Caines, Storbritannien, 45,28, 4) Marek Plawgo, Polen, 45,40, 5) Zsolt Szeglet, Ungern, 45,74, 6) Cedric Van Branteghem, Belgien, 45,95, 7) Karel Blaha, Tjeckien, 46,21.

400 m häck, semifinal A: 1) Jiri Muzik, Tjeckien, 48,46, 2) Pawel Januszewski, Polen, 48,60, 3) Fabrizio Mori, Italien, 48,70, 4) Periklis Iakovakis, Grekland, 48,99.

Semifinal B: 1) Stephane Diagana, Frankrike, 49,01, 2) Chris Rawlinson, Storbritannien, 49,48, 3) Ruslan Masjenko, Ryssland, 49,54, 4) Stepan Tesarik, Tjeckien, 49,55...8) Mikael Jakobsson, Sverige, 51,77.

1500 m, final: 1) Mehdi Baala, Frankrike, 3.45,25, 2) Reyes Estevez, Spanien, 3.45,25, 3) Rui Silva, Portugal, 3.45,43, 4) Fouad Chouki, Frankrike, 3.45,46, 5) Juan C Higuero, Spanien, 3.45,81, 6) Michael East, Storbritannien, 3.46,30, 7) Christian Obrist, Italien, 3.46,57, 8) Marko Koers, Holland, 3.46,68, 9) Anthony Whiteman, Storbritannien, 3.47,10, 10) Lorenzo Perrone, Italien, 3.47,43, 11) Jose A Redolat, Spanien, 3.48,28, 12) John Mayock, Storbritannien, 3.48,41.

Tresteg, final: 1) Christian Olsson, Sverige, 17,53, 2) Charles Friedek, Tyskland, 17,33, 3) Jonathan Edwards, Storbritannien, 17,32, 4) Fabrizio Donato, Italien, 17,15, 5) Phillips Idowu, Storbritannien, 16,92, 6) Alexander Glawatskij, Vitryssland, 16,86, 7) Julien Kapek, Frankrike, 16,66, 8) Konstantinos Zalagitis, Grekland, 16,62, 9) Rostislav Dimitrov, Bulgarien, 16,57, 10) Mikola Savolaynen, Ukraina, 16,55, 11) Alexej Muzjikhin, Ryssland, 16,47.

Höjd, final: 1) Jaroslav Rybakov, Ryssland, 2,31, 2) Stefan Holm, Sverige, 2,29, 3) Staffan Strand, do, 2,27, 4) Alessandro Talotti, Italien, 2,27, 5) Thomas Janku, Tjeckien, 2,25, 6) Svatoslav Ton, do, 2,25, 7) Martin Buss, Tyskland, 2,25, 8) Jan Janku, Tjeckien, 2,22, 9) Gregory Gabella, Frankrike, Andrea Bettinelli, Italien och Oskari Frosen, Finland, alla 2,18, 12) Pavel Fomenko, Ryssland, 2,18, 13) Wilbert Pennings, Holland och Aleksander Walerianczyk, Polen, båda 2,18.

Stav, kval, grupp A: 1) Stepan Janacek, Tjeckien, 5,60, 2) Denis Jurtjenko, Ukraina, 5,60, 3) Tim Lobinger, Tyskland, 5,60...7) Oscar Janson, Sverige, 5,45.

Grupp B: 1) Lars Borgeling, Tyskland, 5,60, 2) Patrik Kristiansson, Sverige, 5,60, 3) Pavel Gerasimov, Ryssland, 5,60.

Gång, 50 km, final: 1) Robert Korzeniowski, Polen, 3.36.39, 2) Alexej Vojevodin, Ryssland, 3.40.16, 3) Jesus Angel Garcia, Spanien, 3.44.39, 4) German Skurjagin, Ryssland, 3.48.58, 5) Trond Nymark, Norge, 3.50.16, 6) Denis Langlois, Frankrike, 3.50.47, 7) Alexandar Rakovic, Jugoslavien, 3.51.47, 8) Francesco Galdenzi, Italien, 3.52.17, 9) Modris Liepins, Lettland, 3.52.36, 10) Grzegorz Sudol, Polen, 3.54.35.

Sv plac: 13) Fredrik Svensson 3.56.32, 17) Bengt Bengtsson 4.07.02.

Tiokamp, slutställning: 1) Roman Sebrle, Tjeckien, 8800 p, 2) Erki Nool, Estland, 8438, 3) Lev Lobodin, Ryssland, 8390, 4) Jon Magnusson, Island, 8238, 5) Jaakko Ojaniemi, Finland, 8192, 6) Mike Maczey, Tyskland, 8158, 7) Laurent Hernu, Frankrike, 8051, 8) Alexander Pogorelov, Ryssland, 8016.

Damer, 200 m, försök, grupp A: 1) Muriel Hurtis, Frankrike, 22,86, 2) Gabi Rockmeier, Tyskland, 23,24, 3) Ciara Sheehy, Irland, 23,25...6) Jenny Kallur, Sverige, 23,96.

Grupp B: 1) Karin Mayr, Österrike, 23,03, 2) Fabé Dia, Frankrike, 23,39, 3) J Poelman, Holland, 23,41.

Grupp C: 1) Sylviane Felix, Frankrike, 23,03, 2) M Levorato, Italien, 23,10, 3) Julija Tabakova, Ryssland, 23,24.

Grupp D: 1) Kim Gevaert, Belgien, 22,97, 2) Alenka Bikar, Slovenien, 23,35, 3) Irina Chabarova, Ryssland, 23,53.

400 m, final: 1) Jolesja Zjkina, Ryssland, 50,45, 2) Grit Breuer, Tyskland, 50,70, 3) Lee McConnell, Storbritannien, 51,02, 4) Grazyna Prokopek, Polen, 51,53, 5) Anastasija Kapatjinskaja, Ryssland, 51,69, 6) Antonina Jefremova, Ukraina, 52,02, 7) Svetlana Usovitj, Vitryssland, 52,10, 8) Birgit Rockmeier, Tyskland, 52,91.

800 m, final: 1) Jolanda Ceplak, Slovenien, 1.57,65, 2) Mayte Martinez, Spanien, 1.58,86, 3) Kelly Holmes, Storbritannien, 1.59,83, 4) Ludmila Formanova, Tjeckien, 2.00,23, 5) Claudia Gesell, Tyskland, 2.00,51, 6) Nedia Semedo, Portugal, 2.00,54, 7) Ivonne Teichmann, Tyskland, 2.00,87, 8) Natalja Dedkova, Vitryssland, 2.04,24.

100 m häck, grupp A: 1) Patricia Girard, Frankrike, 13,00, 2) Aurelia Trywianska, Polen, 13,08, 3) Diane Allahgreen, Storbritannien, 13,10.

Grupp B: 1) Susanna Kallur, Sverige, 13,01, 2) Glory Alozie, Spanien, 13,03, 3) Marija Korotejeva, Ryssland, 13,23.

Grupp C: 1) Svetlana Lauchova, Ryssland, 13,02, 2) Jana Kasova, Bulgarien, 13,07, 3) Judith Vis, Holland, 13,31... 6) Jenny Kallur, Sverige, 13,48.

Grupp D: 1) Haydy Aron, Frankrike, 13,00, 2) Jolena Krasovska, Ukraina, 13,04, 3) Irina Lenskiy, Israel, 13,04.

Grupp E: 1) Svetla Dimitrova, Bulgarien, 13,02, 2) Linda Ferga, Frankrike, 13,03, 3) Christiana Tambaki, Grekland, 13,10.

400 m häck, final: 1) Ionela Tirlea, Rumänien, 54,95, 2) Heike Meissner, Tyskland, 55,89, 3) Anna Olichwierczuk, Polen, 56,18, 4) Monika Niederstatter, Italien, 56,34, 5) Jekaterina Bachvalova, Ryssland, 56,39, 6) Malgorzata Pskit, Polen, 56,78, 7) Natasha Danvers, Storbritannien, 56,93, 8) Sinead Dudgeon, do, 59,39.

Tresteg, kval, grupp A: 1) Magdelin Martinez, Italien, 14,30, 2) Jelena Olejnikova, Ryssland, 14,15, 3) Barbara Lah, Italien, 14,11.

Grupp B: 1) Ashia Hansen, Storbritannien, 14,22, 2) Carlota Castrejana, Spanien, 13,91, 3) Anna Pjatich, Ryssland, 13,90...10) Camilla Johansson, Sverige, 13,45.

Spjut, final: 1) Mirela Manjani, Grekland, 67,47, 2) Steffi Nerius, Tyskland, 64,09, 3) Mikaela Ingberg, Finland, 63,50, 4) Tatjana Schikolenko, Ryssland, 63,24, 5) Angeliki Tsiolakoudi, Grekland, 63,14, 6) Elisabetta Marin, Italien, 60,12, 7) Taina Kolkkala, Finland, 59,81, 8) Nikolett Szabo, Ungern, 59,28.