Fotboll, Champions League, kval

SPORTBLADET

Fotboll Champions League, kval

andra omg, andra matchenDjurgården-Partizan Belgrad 2-2

(1-0)

1-0 Andreas Johansson (10), 1-1 Sasa Ilic (62), 1-2 Nikola Malbasa (67), straff, 2-2 Samuel Wowoah (77).

Varningar, Djurgården: Niclas Rasck. Partizan Belgrad: Nikola Malbasa.

Domare: Jurij Baskakov, Ryssland.

Publik: 28 287.

Lagen

Djurgården: Andreas Isaksson - Niclas Rasck, Toni Kuivasto, Markus Karlsson, Fredrik Stenman - Johan Arneng (Yannick Bapupa 26), Andreas Johansson, Kim Källström - Babis Stefanidis (Jesper Blomqvist 67), Geert den Ouden Samuel Wowoah 69), Rene Makondele.

Partizan Belgrad: Ivica Kralj - Milivoje Cirkovic, Taribo West, Nenad Djordjevic, Nikola Malbasa - Sasa Ilic, Albert Nad, Igor Duljal, Damir Cakar (Ljiubinko Drulovic 46) - Milan Stojanoski (Branimir Bajic), Ivica Iliev (Bzenan Radoncic 90).

Partizan Belgrad vidare med sammanlagt 3-3 och fler bortamål.

HJK Helsingfors-MTK Budapest 1-0

(0-0)

1-0 Juho Mäkelä (64).

Publik: 2 650.

MTK Budapest vidare med sammanlagt 3-2.

Vardar Skopje, Makedonien-CSKA Moskva 1-1

(0-1)

0-1 Spartak Gognjev (31), 1-1 Vandair dos Santos (65).

Publik: 14 000.

Vardar Skopje vidare med sammanlagt 3-2.

Maccabi Tel Aviv-MSK Zilina, Slovakien 1-1

(1-1)

0-1 Dusan Sninsky (16), 1-1 John Pantsil (25).

Publik: 350.

MSK Zilina vidare med sammanlagt 2-1.

Slavia Prag-Leotar Trebinje, Bosnien 2-0

(1-0)

1-0 Pavel Kuka (43), 2-0 Rudolf Skacel (74).

Publik: 6 141.

Slavia Prag vidare med sammanlagt 4-1.

Celtic-FBK Kaunas, Litauen 1-0

(0-0)

1-0 självmål (21).

Publik: 40 284.

Celtic vidare med sammanlagt 5-0.

Dinamo Zagreb-NK Maribor 2-1

(0-1)

0-1 Stipe Balajic (11), 1-1 Andre Mijatovic (60), 2-1 Dino Drpic (63).

Publik: 12 000.

Dinamo Zagreb vidare med sammanlagt 3-2.

Sliema Wanderers, Malta-FC Köpenhamn 0-6

(0-3)

0-1 Todi Jónsson (17), 0-2 Hjalte Nörregaard (39), 0-3 Todi Jónsson (43), 0-4 självmål (46), 0-5 Sibusiso Zuma (49), 0-6 Thomas Röll (65).

Publik: 1 400.

FC Köpenhamn vidare med sammanlagt 10-1.

Rosenborg-Bohemians, Irland 4-0

(1-0)

1-0 Azar Karadas (43), 2-0 Harald Brattbakk (51), 3-0 Roar Strand (68), 4-0 Frode Johnsen (76).

Publik: 15 911.

Rosenborg vidare med sammanlagt 5-0.

Anderlecht-Rapid Bukarest 3-2

(0-2)

0-1 Robert Ilyes (41), 0-2 Florin Bratu (43), 1-2 Nenad Jestrovic (51), 2-2 Pär Zetterberg (52), 3-2 Ki Hyeon Seol (75).

Publik: 22 400.

Anderlecht vidare med sammanlagt 3-2.

Grazer AK-SK Tirana 2-1

(1-0)

1-0 Gernot Sick (14), 2-0 Roland Kollmann (86), 2-1 Agolli (90).

Publik: 7 500.

Grazer AK vidare med sammanlagt 7-2.

CSKA Sofia-Pjunik Jerevan, Armenien 1-0

(0-0)

1-0 Leo Lima (90).

Publik: 10 000.

CSKA Sofia vidare med sammanlagt 3-0.

Omonia Nicosia-Wisla Krakow 2-2

(1-1)

0-1 Maciej Zurawski (5), 1-1 Rainer Raufmann (16), 2-1 Elias Charalambous (51), 2-2 Maciej Zurawski (68).

Publik: 13 000.

Wisla Krakow vidare med sammanlagt 7-4.

Sjachtar Donetsk-Sjeriff Tiraspol, Moldavien 2-0

(0-0)

1-0 Zvonimir Vukic (60), 2-0 Brandao (88).

Publik: 38 000.

Sjachtar Donetsk vidare med sammanlagt 2-0.