Ishockey, Allsvenskan

SPORTBLADET

Allsvenskan norra

AIK-Almtuna 4-2 (1-0, 1-1, 2-1)

Björklöven-Sundsvall 4-3 e str. (2-1, 1-1, 0-1, 0-0, 1-0)

Första perioden: 1-0 (3.20) Filip Hollström (Johan Åhlén, Erik Forssell), 2-0 (5.53) Jörgen Hermansson (Magnus Forsgren) spel fem mot fyra, 2-1 (15.00) Andreas Lundin (Ivan Puncochar) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 2-2 (18.41) Ivan Puncochar (Jarkko Väänänen, Mikael Romö), 3-2 (19.11) Erik Forssell (Johan Åhlén).

Tredje perioden: 3-3 (8.37) Jarkko Väänänen (Mikael Romö) spel fem mot fyra.

Straff: 4-3 Anders Lönn.

Skott: 22-21 (9-5, 6-7, 5-7, 1-2, 1-0).

Utv, Björklöven: 7x2. Sundsvall: 8x2.

Domare: Olof Lindqvist, Örnsköldsvik.

Publik: 2 102.

Huddinge-Nyköping 2-1 (0-0, 0-0, 1-1, 1-0)

Tredje perioden: 0-1 (0.54) Niko Halttunen (), 1-1 (8.22) Christian Tessert (Andreas Falk, Henrik Johansson) spel fem mot fyra.

Fjärde perioden: 2-1 (2:02) Monir Kalgoum (Christian Tessert).

Skott: 43-17 (11-4, 14-7, 15-6, 3-0).

Utv, Huddinge: 6x2, 1x10. Nyköping: 8x2.

Domare: Martin Karlsson, Uppsala.

Publik: 587.

Skellefteå-Teg 7-2 (3-1, 2-0, 2-1)

Första perioden: 0-1 (5.02) Stefan Andersson () , 1-1 (6.12) Jörgen Sundqvist (Jimmie Eriksson) spel fem mot fyra, 2-1 (13.23) Andreas Nyberg (Matthias Nilimaa) spel fem mot fyra, 3-1 (13.31) Daniel Hermansson (Jimmie Eriksson) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 4-1 (2.08) Daniel Hermansson (Andreas Nyberg) spel fem mot fyra, 5-1 (14.48) Pär Holmqvist (Fredrik Näsvall).

Tredje perioden: 6-1 (3.21) Daniel Hermansson (Jörgen Sundqvist) spel fem mot fyra, 7-1 (10.19) Johan Åkerman (Tomi Hirvonen, Fredrik Näsvall), 7-2 (17.14) Johan Bergmark.

Skott: 55-15 (20-6, 15-4, 20-5).

Utv, Skellefteå: 6x2, 1x5, 1x10, 1 matchstraff. Teg: 11x2, 1x5, 1 matchstraff.

Domare: Alexander Kotevski, Luleå.

Publik: 2 876.

Vallentuna-Hammarby 0-6 (0-1, 0-5, 0-0)

Första perioden: 0-1 (10.28) Johan Eneqvist (Jimmie Kraft).

Andra perioden: 0-2 (6.27) Johan Hägglund (), 0-3 (8.49) Jimmie Kraft (Henrik Nilsson), 0-4 (11.45) Jimmie Kraft (Stefan Björk), 0-5 (13.49) Christian Lechtaler (Daniel Holmström) spel fem mot fyra, 0-6 (15.49) Niklas Barklund (Daniel Fernholm) spel fem mot tre.

Skott: 9-52 (3-11, 1-26, 5-15).

Utv, Vallentuna: 9x2, 2x10. Hammarby: 7x2.

Domare: Mikael Lindqvist, Järfälla.

Publik: 562.

Boden-Piteå 3-4 e str (3-0, 0-1, 0-2, 0-0, 0-1)

Första perioden: 1-0 (13.40) Dennis Ejdeholm (Janne Vuorela, Anders Nordberg) spel fem mot fyra, 2-0 (14.55) Joakim Gunler (Martin Brännvall) spel fem mot fyra, 3-0 (19.29) Tobias Renlund (Stefan Wiktorsson, Fredrik Lindmark).

Andra perioden: 3-1 (8.37) Magnus Berglund (Björn Lavander, Niklas Strandberg) spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 3-2 (10.14) Igor Matuchkin (Fredrik Davidsson, Johan Wikström) spel fem mot fyra, 3-3 (13.29) Daniel Olofsson (Björn Lavander, Magnus Berglund).

Straffar: 3-4 Magnus Berglund.

Skott: 24-36 (8-8, 5-14, 9-13, 2-0, 0-1).

Utv, Boden: 4x2. Piteå: 4x2.

Domare: Tomas Thorsbrink, Upplands Väsby.

Publik: 1 378.

Tabell

Hammarby 1 100 0 6-0 3

Skellefteå 1 100 0 7-2 3

AIK 1 100 0 4-2 3

Björklöven 1 010 0 4-3 2

Piteå 1 010 0 4-3 2

Huddinge 1 010 0 2-1 2

Boden 1 001 0 3-4 1

Sundsvall 1 001 0 3-4 1

Nyköping 1 001 0 1-2 1

Almtuna 1 000 1 2-4 0

Teg 1 000 1 2-7 0

Vallentuna 1 000 1 0-6 0

Allsvenskan södra

Växjö-Mörrum 3-1 (1-0, 2-1, 0-0)

Första perioden: 1-0 (11.27) Jarno Pikkarainen (Martin Arup) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 2-0 (1.28) Jarno Pikkarainen, 2-1 (7.36) Patrik Eriksson (Anders Lövdahl), 3-1 (18.08) Peter Andersson (Torsten Yngvesson, Johan Boman).

Skott: 34-28 (9-9, 14-11, 11-8).

Utv, Växjö: 4x2. Mörrum: 6x2.

Domare: Niklas Persson, Onsala.

Publik: 3 012.

Bofors-Mora 3-1 (1-0, 2-1, 0-0)

Första perioden: 1-0 (0.36) Johan Olsson (Oscar Steen).

Andra perioden: 1-1 (2.48) Patrik Ross (Anders Nilsson), 2-1 (11.34) Gustav Gräsberg (Per Sveder, Marcus Weinstock) spel fem mot fyra, 3-1 (13.14) Oscar Steen (Johan Olsson).

Skott: 39-25 (16-8, 12-6, 11-11).

Utv, Bofors: 4x2. Mora: 5x2.

Domare: Robert Lahti, Västerås.

Publik: 2 637.

Rögle-Arboga 2-1 (1-1, 0-0, 1-0)

Första perioden: 1-0 (6.03) Andreas Byström (Daniel Wågström) spel fem mot tre, 1-1 (10.12) Fredrik Vestberg (Alexander Semjonovs).

Tredje perioden: 2-1 (8.38) Niklas Karmhag (Daniel Josefsson, Henrik Eriksson) spel fem mot fyra.

Skott: 32-19 (10-8, 10-7, 12-4).

Utv, Rögle: 5x2. Arboga: 12x2, 1x10.

Domare: Morgan Johansson, Ljungby.

Publik: 2 028.

Västerås-Oskarshamn 4-3 (2-1, 0-2, 2-0)

Första perioden: 1-0 (2.27) Stefan Holmgren (Fredrik Nilsson, Marcus Söderkvist) spel fem mot fyra, 2-0 (7.57) Patrik Ekholm (Jonas Finn-Olsson), 2-1 (10.52) Daniel Wallin (Dean Seymour, Fredrik Jaensson) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 2-2 (8.01) Robert Ohlsson (Fredrik Lovén), 2-3 (18.56) Jimmy Lindström (Tomas Gustafsson).

Tredje perioden: 3-3 (6.05) Jonas Finn-Olsson (Mishail Joukov) spel fem mot fyra, 4-3 (14.10) Stefan Holmgren (Fredrik Nilsson, Per Gustafsson) spel fem mot fyra.

Skott: 22-26 (11-6, 4-14, 7-6).

Utv, Västerås: 8x2. Oskarshamn: 10x2.

Domare: Jan Hellström, Gävle.

Publik: 2 736.

Örebro-Troja/Ljungby 3-0

(0-0, 2-0, 1-0)

Andra perioden: 1-0 (9.55) Henrik Löwdahl (Michael Risberg, Henrik Löfsäter), 2-0 (13.20) Johan Selling (Kristoffer Jobs, Carl Gunnarsson).

Tredje perioden: 3-0 (5.07) Andreas Westlund (Henrik Löfsäter).

Skott: 21-35 (6-6, 8-17, 7-12).

Utv, Örebro: 3x2. Troja/Ljungby: 6x2.

Domare: Michael Nämd, Älvdalen.

Publik: 1 095.

Halmstad-Nybro 3-1 (2-0, 1-0, 0-1)

Första perioden: 1-0 (13.53) Per Fernhall (Anders Johansson) spel fem mot tre, 2-0 (16.41) Sami Ryhänen (Per Fernhall).

Andra perioden: 3-0 (2.38) Per Fernhall (Sami Ryhänen, Daniel Larsson) spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 3-1 (5.34) Henric Gustavsson (Patrik Lindfors).

Skott: 29-22 (13-9, 8-8, 8-5).

Utv, Halmstad: 10x2. Nybro: 7x2.

Domare: Pehr Claesson, Alvesta.

Publik: 1 939.

Tabell

Örebro 1 100 0 3-0 3

Bofors 1 100 0 3-1 3

Halmstad 1 100 0 3-1 3

Växjö 1 100 0 3-1 3

Västerås 1 100 0 4-3 3

Rögle 1 100 0 2-1 3

Oskarshamn 1 000 1 3-4 0

Arboga 1 000 1 1-2 0

Mora 1 000 1 1-3 0

Mörrum 1 000 1 1-3 0

Nybro 1 000 1 1-3 0

Troja/Ljungby 1 000 1 0-3 0