Veckans tv-fotboll 18/4–25/4

Sportbladets guide till alla höjdarna
i soffan – dag för dag

SPORTBLADET

MÅNDAG

Fredrikstad–Viking, Tippeligan, Canal+ Sport 18.40, direkt.

Halmstad–Djurgården, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 18.50, direkt.

Hammarby–Kalmar FF, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 18.50, direkt.

Häcken–Sundsvall, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 18.50, direkt.

Aachen–Duisburg, Bundesliga II, DSF 20.15, direkt.

Moreirense–Sporting, Superliga, Sportexpressen 22.05, direkt.

TISDAG

Sedan–Grenoble, Coupe de France, Eurosport 2 18.15, direkt.

Gefle–Helsingborg, allsvenskan, Canal+ 18.40, direkt.

Schalke 04–Werder Bremen, DFB Pokal, ARD 20.15, direkt.

Monaco–Clermont, Coupe de France, Eurosport 2 20.45, direkt.

Bolton–Southampton, Premier League, Canal+ 21.00, direkt.

Norwich–Newcastle, Premier League, Canal+ Sport 20.55, direkt.

ONSDAG

Nimes–Sochaux, Coupe de France, Eurosport 2 17.00, direkt.

Estland–Norge, vänskap, Viasat Sport 1 18.55, direkt.

Galatasaray–Trabzonspor, Turkiye Kupasi, Kanal D 19.00, direkt.

FC Köpenhamn–Bröndby, danska cupen, Viasat Sport 2 19.55, direkt.

Arminia Bielefeld–Bayern München, DFB Pokal, ZDF 20.45, direkt.

Juventus–Inter, Canal+ Sport 20.25, direkt.

Boulogne-sur-Mer–Auxerre, Coupe de France, Eurosport 2 20.45, direkt.

Chelsea–Arsenal, Premier League, Canal+ 20.45, direkt.

Everton–Manchester United, Premier League, Canal+ Sport 22.30.

Unam–Monterrey, Torneo Clausura, Galavision Europe 03.30, direkt.

TORSDAG

Fenerbahce–Denizlispor, Turkiye Kupasi, Kanal D 19.00, direkt.

Toluca–Santos, Torneo Clausura, Galavision Europe 22.00, direkt.

FREDAG

Nacional–River Plate, Copa Libertadores, Sportexpressen 20.05.

LÖRDAG

Everton–Birmingham, Premier League, Canal+ Sport 13.25, direkt.

Chelsea–Fulham, Premier League, Canal+ 13.45, direkt.

Hertha Berlin–Schalke 04, Bundesliga, Kanal 5 15.00, direkt.

Aston Villa–Bolton, Premier League, Canal+ Sport 15.55, direkt.

Linköping–Djurgården Älvsjö, damallsvenskan, TV4 15.55, direkt.

Crystal Palace–Liverpool, Premier League, Canal+ 16.00, direkt.

Sportul–Otelul Galati, Divizia A, TVRI 16.00, direkt.

FC Köpenhamn–FC Nordsjälland, danska ligan, Viasat Sport 2 16.55.

Norwich–Charlton, Premier League, Canal+ Sport 18.00.

Osasuna–Atletic Madrid, Primera Division, Kanal 5 Danmark 20.00, direkt.

Blackburn–Manchester City, Premier League, Canal+ 20.00.

Boavista–Moreirense, Superliga, Sportexpressen 20.10, direkt.

Milan–Parma, Serie A, Canal+ 20.25, direkt.

Real Madrid–Villarreal, Primera Division, TV4 Plus 21.55, direkt.

Monterrey–Atlante, Torneo Clausura, Galavision Europe 1.00, direkt.

Necaza–Unam, Torneo Clausura, Galavision Europe 4.30, direkt.

SÖNDAG

Portsmouth–Southampton,Premier League, 12.44, direkt.

Rangers–Celtic, Scottish Premier League, Viasat Sport 1 13.25, direkt.

Assyriska–Halmstad, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 14.50, direkt.

Malmö FF–Gefle, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 14.50, direkt.

Sundsvall–Landskrona, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 14.50, direkt.

FC Midtjylland–AGF, danska ligan, Viasat Sport 2 14.55, direkt.

OB–Viborg, danska ligan, Viasat Sport 3 14.55, direkt.

Sampdoria–Roma, Serie A, Canal+ 15.00, direkt.

Degerfors–Trelleborg, superettan, 24 16.03, direkt.

Basel–Zürich, Nationalliga A, Sat1 Schweiz 16.15, direkt.

Manchester United–Newcastle, Premier League, Canal+ 17.05, direkt.

Bröndby–Silkeborg, danska ligan, Viasat Sport 2 17.25, direkt.

Leverkusen–Werder Bremen, Bundesliga, Sportexpressen 17.30, direkt.

Molde-Vålerenga, Tippeligan, Canal+ Sport 17.40, direkt.

Millwall–Preston, The Championship, Viasat Sport 2 19.30, direkt.

Estoril–Benfica, Superliga, RTPI 20.15, direkt.

Roseborg–Fredrikstad, Tippeligan, NRK1 20.15, direkt.

Lazio–Juventus, Serie A 20.25, direkt.

Athletic Bilbao–Sevilla, Primera Division, TV4 Plus 21.00, direkt.

Puebla–Toluca, Torneo Clausura, Galavision Europe 22.00, direkt.

Club America-Tigres, Torneo Clausura, Galavision Europa 02.00, direkt.

Urval: Frank Östergren