Veckans tv-fotboll 25/4–1/5

Sportbladets guide till alla höjdarna i soffan – dag för dag

SPORTBLADET

MÅNDAG

Kalmar FF–Häcken, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 18.50, direkt.

Djurgården–Örgryte, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 18.50, direkt.

Helsingborg–Elfsborg, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 18.50, direkt.

Köln–Unterhaching, Bundesliga II, DSF 20.15, direk.

Arsenal–Tottenham, Premier League, Canal+ 20.55, direkt.

TISDAG

IFK Göteborg–Hammarby, allsvenskan, Canal+ 18.40, direkt.

IFK Norrköping-AIK, superettan, Sportexpressen 19.05

Milan–PSV Eindhoven, Champions League, ZTV 20.30, direkt.

West Bromwich–Blackburn, Premier League, Canal+ Sport 20.40, direkt.

ONSDAG

Zanthi-Aris Saloniki, grekiska cupen, ERT Sat 15.00, direkt.

Olympiakos–AEK Aten, grekiska cupen, ERT Sat 18.00, direkt.

Chelsea–Liverpool, Champions League, ZTV 20.30, direkt.

TORSDAG

FC Köpenhamn–Malmö FF, Royal League, Kanal 5 20.30, direkt.

Vålerenga–Brann, Royal League, TV Norge 20.15, direkt.

Sporting Cristal–Boca Juniors, Copa Libertadores, Sportexpressen 21.05.

FREDAG:

Caykur Rizespor–Besiktas, Superlig, Lig TV 19.00, direkt.

West Hem–Sunderland, The Championship, Viasat Sport 2 20.40, direkt.

Academica–Boavista, Superliga, Sportexpressen 22.20, direkt.

LÖRDAG

Preston–Wigan, The Championship, Viasat Sport 2 13.10, direkt.

Gloria Bistrita–Rapid, Divzia A, TVRI 14.00, direkt.

Kaiserslautern–Bayern München, Bundesliga, Kanal 5 15.00, direkt.

Liverpool–Middlesbrough, Premier League Canal+ Sport 15.55, direkt.

Southampton–Norwich, Premier League, Canal+ 16.00, direkt.

Sverige–Danmark, damer, TV4 16.00, direkt.

Bröndby–Randers, danska ligan, Viasat Sport 2 16.55, direkt.

Dynamo Kiev–Dnirpo, ukrainska cupen, STB KIev 17.00, direkt.

Fenerbache–Trabzonspor, Superlig, Lig TV 18.00, direkt.

Bolton–Chelsea, Premier League Canal+ Sport 18.10, direkt.

Newcastle–Crystal Palace, Premier League, Canal+ SPort 20.10, direkt.

Fiorentina–Milan, Serie A, Canal+ 20.25, direkt.

Caen–Strasbourg, Coupe de la ligue, France 2 20.50, direkt.

Real Sociedad–Real Madrid, Primera Division, TV4 Plus 21.55, direkt.

Manchester City-Portsmouth, Premier League, Canal+ 22.00.

Toluca–Chiapas, Torneo Clausura, Galavision Europe 22.00, direkt.

FC Porto-Martimo, Superliga, Sportexpressen 22.10, direkt.

Tigres–Santos, Torneo Clausura, Galavision Europe 02.00, direkt.

SÖNDAG

Tottenham–Aston Villa, Premier League, Canal+ Sport 13.55, direkt.

AGF-Esbjerg, danska ligan, Viasat Sport 2 14.55, direkt.

Juventus–Bologna, Serie A, Canal+ 15.00, direkt.

Åtvidaberg–Örebro, superettan, 24 16.03, direkt.

Thun–Grasshoppers, Nationalliga A, Sat1 Schweiz 16.15, direkt.

Gefle–Assyriska, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 16.50, direkt.

Halmstad–Kalmar FF, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 16.50, direkt.

Örgryte-Sundsvall, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 16.50, direkt.

Charlton–Manchester City ,Premier League 17.05, direkt.

Viborg–FC Köpenhamn, danska ligan, Viasat Sport 2 17.25, direkt.

Malatyaspor–Galatasaray, Superlig, Lig TV 18.00, direkt.

Start-Viking, Tippeligan, Canal+ Sport 18.00, direkt.

Barcelona–Albacete, Primera Division, TV4 Plus 19.00, direkt.

Lilleström–Rosenborg, Tippeligan, TV2 Norge 20.05, direkt.

Palermo–Chievo, Serie A, Canal+ 20.25, direkt.

Monaco–Lille, Ligue 1, Viasat Sport 2 21.00, direkt.

Sevilla–Deportivo La Coruna, Primera Division, TV4 Plus 21.00, direkt.

Atlante–Necaxa, Torneo Clausura, Galavision Europe 21.00, direkt.

Urval: Frank Östergren