Veckans tv-fotboll 2/5–8/5

Sportbladets guide till alla höjdarna i soffan – dag för dag

SPORTBLADET

MÅNDAG

Aalesund-Brann, Tippeligan, Canal+ Sport 18.40, direkt.

Häcken–Helsingborg, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 18.50, direkt.

Elfsborg–Djurgården, allsvenskan, Canal Digial/comhem/UPC 18.50, direkt.

Landskrona–IFK Göteborg, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 18.50, direkt.

Erzgebirge Aue–FC Köln, Bundesliga II, DSF 20.15, direkt.

West Bromwich–Arsenal, Premier League, Canal+ 20.55, direkt.

TISDAG

Hammarby–Malmö FF, allsvenskan, Canal+ 18.40, direkt.

Degerfors-Västra Frölunda, superettan, Sportexpressen 18.45, direkt.

Liverpool–Chelsea, Champions League, ZTV 20.30, direkt.

ONSDAG

Farul Constanta–National, Divizia A, TVRI 16.00, direkt.

Dnipro–Shaktar Donetsk, Ukraina cup, TRK Ukrianie 17.00, direkt.

Dinamo–Poll Timisoara, Divizia A, TVRI 19.15, direkt.

PSV Eindhoven–Milan, CL, ZTV 20.30, direkt.

Fulham–Newcastle, Premier League, Canal+ Sport 20.40, direkt.

TORSDAG

Bröndby–FC Midtjylland, danska cupen, final, Viasat Sport 2 14.55, direkt.

Vålerenga–Aalesund, Tippeligan, Canal+ Sport 17.40, direkt.

Brann–Bodö Glimt, Tippeligan, TV2 Norge, direkt.

AZ Alkmaar–Sporting Lisbon, Uefacupen, Eurosport 21.00, direkt.

LÖRDAG

Chelsea–Charlton, Premier League, Canal+ 13.30, direkt.

Hertha Berlin-Wolfsburg, Bundesliga, Kanal 5 15.00, direkt.

Bayer Leverkusen–Hansa Rostock, Bundesliga, NRK1 15.30, direkt.

Djurgården/Älvsjö–Umeå, damallsvenskan, TV4 16.00, direkt.

Everton–Newcastle, Premier League, Canal+ 16.00, direkt.

Portsmouth–Bolton, Premier League, Canal+ Sport 16.00, direkt.

AaB-AGF, danska ligan, Viasat Sport 2 16.55, direkt.

Manchester United–West Bromwich, Premier League, Canal+ Sport 18.10, direkt.

Rennes–AS Monaco, Ligue 1, Viasat Sport 2 20.00, direkt.

Real Betis-Sevilla, Primera Division, TV4 Plus 21.55, direkt.

Penafiel–Benfica, Superliga, Sportexpressen 22.30, direkt.

SÖNDAG

FC Köpenhamn–Silkeborg, danska ligan, VIasat Sport 2 14.55, direkt.

Lazio–Udinese, Serie A, Canal+ Sport 14.55, direkt.

Milan–Juventus, Serie A, Canal+ 15.00, direkt.

IFK Norrköping–Degerfors, superettan, 24 15.55, direkt.

Young Boys–Zürich, Nationalliga A, Sat1 Schweiz 16.15, direkt.

Assyriska–Malmö FF, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 16.50, direkt.

Elfsborg–Landskrona, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 16.50, direkt.

Örgryte–Häcken, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 16.50, direkt.

Arsenal–Liverpool, Premie League, Canal+ 17.05, direkt.

Odense–Bröndby, danska ligan, Viasat Sport 2 17.25, direkt.

Lilleström–Ham Kam, Tippeligan, Canal+ Sport 17.40, direkt.

Valencia–Barcelona, Primera Division, TV4 Plus 19.00, direkt.

Lyn–Rosenborg, Tippeligan, TV2 Norge 20.05, direkt.

Deportivo La Coruna–Atletico Madrid, Primera Division, TV4 Plus 21.00, direkt.

Urval: Frank Östergren