Veckans tv-fotboll 16/5–22/5

Sportbladets guide till alla höjdarna i soffan – dag för dag

SPORTBLADET

MÅNDAG

Brann–Lilleström, Tippeligan, Canal+ Sport 18.00, direkt.

Gefle–Sundsvall, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 18.50, direkt.

IFK Göteborg–Helsingborg, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 18.50, direkt.

Holland–Tyskland, U19 EM-kval, DSF 20.00, direkt.

TISDAG

Gais–Åtvidaberg, superettan, Sportexpressen 18.45, direkt.

Wisla Krakow–Pogon Szczecin, Puchar Polski, TV4 Poland 20.00, direkt.

ONSDAG

Tyskland–Kroatien, U19 EM-kval, DSF 17.00, direkt.

Inter–Cagliari, Coppa Italia, Viasat Sport 2 17.25, direkt.

National-Steaua Bucharest, Divizia A, TVRI 18.30, direkt.

Hammarby–Djurgården, allsvenskan, Canal+ 19.40, direkt.

Ipswich–West Ham, The Championship play off, Viasat Sport 2 20.40, direkt.

CSKA Moskva-Sporting Lisbon, Uefa-cupen, final, ZTV 20.30, direkt.

TORSDAG

FC Köpenhamn–OB, danska ligan, Viasat Sport 2 18.55, direkt.

AGF-Randers, danska ligan, Viasat Sport 3 18.55, direkt.

Derby–Preston, The Championship play off, Viasat Sport 2 20.50, direkt.

Udinese–Roma, Coppa Italia, Viasat Sport 2 00.00.

FREDAG

Milan–Palermo, Serie A, Canal+ Sport 20.25, direkt.

LÖRDAG

Stuttgart–Bayern München, Bundesliga, Kanal 5 15.00, direkt.

Umeå–Linköping, damallsvenskan, TV4 15.30, direkt.

Arsenal–Manchester United, FA-cupen final, Viasat Sport 2 15.30, direkt.

Real Madrid–Atletico Madrid, Primera Division, TV4 Plus 21.55, direkt.

SÖNDAG

Randers-FC Köpenhamn, danska ligan, Viasat Sport 2 14.55, direkt.

Livorno-Juventus, Serie A, Canal+ 15.00, direkt.

Frölunda–Gais, superettean, 24 16.03, direkt.

Helsingborg–Kalmar FF, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC, 16.50, direkt.

Häcken–Gefle, allsvenskan, Canal/Digital/comhem/UPC 16.50, direkt.

Gif Sundsvall–Malmö FF, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 16.50, direkt.

Bröndby-Esbjerg, danska ligan, Viasat Sport 2 17.25, direkt.

Start-Brann, Tippeligan, Canal+ Sport 17.40, direkt.

Levante–Valencia, Primera Division, TV4 Plus 19.00, direkt.

Lilleström-Vålerenga, Tippeligan, TV2 Norge 20.15, direkt.

Barcelona–Villareal, Primera Division, TV4 Plus 21.00, direkt.

Urval: , Frank Östergren