Veckans tv-fotboll 7/6–13/6

Sportbladets guide till alla höjdarna i soffan – dag för dag

SPORTBLADET

TISDAG

Finland–Holland, U21 EM-kval, YLE2 17.30, direkt.

Sverige–Norge, U21 EM-kval, Viasat Sport 1 18.45, direkt.

Danmark-Albanien, U21 EM-kval, TV2 Danmark Zulu 19.55, direkt.

Estland–Portugal, U21 EM-kval, RTPI 19.15, direkt.

Tyskland-Ryssland, U20, DSF 20.00, direkt.

ONSDAG

Nordkorea–Japan, VM-kval, Eurosport 12.15, direkt.

Iran-Bahraian, VM-kval, Jam-Jam2 16.30, direkt

Kazakhstab–Turkiet, VM-kval, Viasat Sport 2 16.55, direkt.

Portugal-Mexiko, U21 Toulon, semifinal, Eurosport 17.00, direkt.

Danmark-England, EM damer, TV4 Plus 18.55, direkt.

Estland–Portugal, VM-kval, RTPI 19.15, direkt.

Frankrike-England, U21 Toulon, semifinal, Eurosport 2 19.30, direkt.

Kuwait–Sydkorea, VM-kval, Kuwait TV3 19.45, direkt.

Tjeckien-Makedoninen, VM-kval, DSF 19.55, direkt.

Danmark-Albanien, VM-kval, TV2 Danmark 19.50, direkt.

Finland–Holland, VM-kval, YLE2 20.00, direkt.

Sverige–Norge, TV3 20.00, direkt.

Tyskland-Ryssland, ZDF 20.15, direkt.

Sverige–Finland, EM damer, TV4 20.30, direkt.

Rumänien-Armeninen, VM-kval, TVRI 21.00.

Chile-Venezuela, VM-kval, Viasat Xtra 1 02.00, direkt.

Italien–Serbien Montenegro, Rai Uno 02.00, direkt.

Argentina–Brasilen, VM-kval, Viasat Sport 1 02.40, direkt.

TORSDAG

Italien–Tyskland, EM damer, Eurosport 18.15, direkt.

Frankrike–Norge, EM damer, Eurosport 21.00, direkt.

FREDAG

Benin-Austraelien, ungdoms-VM, DSF 16.00, direkt

U21 Toulon, bronsmatch, Eurosport 18.00, direkt.

Holland-Japan, ungdoms-VM, DSF 20.00, direkt.

U21 Toulon, final, Eurosport 20.00, direkt.

LÖRDAG

Steaua-Poli Timisoara, Divizia A, TVRI 16.00, direkt.

Bröndby-Herfölge, danska ligan, Viasat Sport 2 16.55, direkt.

George Weah Testimonial, Eurosport 16.45, direkt.

Argentina-USA, ungdoms-VM, DSF 17.30, direkt.

England-Sverige, EM damer, TV4 18.45, Eurosport 19.00, direkt.

Finland-Danmark, EM damer, Eurosport 21.00, TV4 Plus 21.55, direkt.

Tyskland-Egypten, ungdoms-VM, DSF 20.30, direkt.

Real Betis-Osasuna, Copa del Rey, final, Al Jazeera Sport 21.00, direkt.

Ecuador-Italien, Rai Uno 21.00, direkt.

SÖNDAG

Yokohama Marinos-Barcelona, Sportexpressen 12.00, direkt.

Randers–FC Midtjylland, danska ligan, Viasat Sport 2 14.55, direkt.

Silkeborg-AGF, danska ligan, Viasat Sport 3 14.55, direkt.

Tyskland-Frankrike. EM damer, Eurosport 16.00, direkt.

Norge-Italien, EM damer, Eurosport 2 16.00, direkt.

Vaduz-Schaffhausen, Super League playoff, Sat1 Schweiz 16.15, direkt.

Häcken-Landskrona, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 16.50, direkt.

Örgryte-Gefle, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 16.50, direkt.

Sundsvall-Hammarby, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 16.50, direkt.

FC Köpenhamn-Esbjerg, danska ligan, Viasat Sport 2 17.25, direkt.

Brasilien-Nigeria, ungdoms-VM, DSF 17.30, direkt.

Dynamo Kiev-Zakarpattya, Ukrainian Premier League, STB Kiev 17.30, direkt.

Rosenborg-HamKam, Tippeligan, Canal+ Sport 18.00, direkt.

Elfsborg–Halmstad, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 19.20, direkt.

Lyn-Vålerenga, Tippeligan, NRK1 20.15, direkt.

Sydkorea-Schweiz, ungdoms-VM, DSF 20.30, direkt.

Roma-Inter, Coppa Italia, final, Viasat Sport 2 21.25, direkt.

Urval: , Frank Östergren