Veckans tv-fotboll 14–20 november

Här är Sportbladets guide till bästa matcherna i soffan

SPORTBLADET

MÅNDAG

Bologna–Mantova, Serie B, Eurosport 2 20.45, direkt.

TISDAG

Tyskland–Tjeckien, U21 EM-kval, Eurosport 2 18.00, direkt.

Italien–Ungern, U21 EM-kval, Rai Tre 21.00, direkt.

Nordirland–Portugal, vänskap, RTPI 21.00, direkt.

ONSDAG

Australien–Uruguay, VM-kval, Eurosport 10.00, direkt.

Qatar–Argentina, vänskap, Sportexpressen 15.25, direkt.

Bahrain–Trinidad & Tobago, VM-kval,Eurosport 17.00, direkt.

Danmark–Ryssland, U21 EM-kval, TV2 Danmark Zulu 19.00, direkt.

Turkiet–Schweiz, VM-kval, Viasat Sport 1 19.10, direkt.

Tjeckien–Norge, VM-kval, Viasat Sport 2 20.10, direkt.

Slovakien–Spanien, VM-kval, ARD 20.15, direkt.

Elfenbenskusten–Italien, vänskap, Rai Uno 20.45, direkt.

Portugal–Schweiz, U21 EM-kval, RTPI 21.00, direkt.

FREDAG

Derby–Wolverhampton, The Championship, Viasat Sport 2 20.40, direkt.

Bari–Albinoleffe, Serie A, Eurosport 2 20.45, direkt.

LÖRDAG

Otelul–Poli Timisoara, Divizia A, TVRI 13.00, direkt.

Diyarbakirspor–Trabzonspor, Superlig, Lig TV 13.00, direkt.

Celtic–Rangers, Scottish Premier League, Viasat Sport 2 13.25, direkt.

Wigan–Arsenal, Premier League, Canal+ Sport 13.30, direkt.

Molde–Moss, Tippeligan kval, TV2 Norge 15.00, direkt.

Dortmund–Hertha Berlin, Bundesliga, NRK1 15.30, direkt.

FC Köln–Schalke 04, Bundesliga, TV5 Danmark 15.30, direkt.

Charlton–Manchester United, Premier League, Canal+ 15.55, direkt.

Chelsea–Newcastle, Premier League, Canal+ Sport 16.00, direkt.

Bröndby–Viborg, danska ligan, Viasat Sport 2 16.55, direkt.

Olympique Marseille–Nantes, Ligue 1, Viasat Sport 1 17.10, direkt.

Braga–Benfica, Superliga, Sportexpressen 17.55, direkt.

Fenerbache–Manisapor, Superlig, Lig TV 18.00, direkt.

Real Madrid–Barcelona, Primera Division, TV4 Plus 19.30, direkt.

RKC Waalwik–PSV Eindhoven, Eredivisie, Viasat Sport 2 19.55, direkt.

Roma-Juventus, Serie A, Canal+ 20.25, direkt.

Sevilla–Real Betis, Primera Division, Kanal 5 Danmark 22.00, direkt.

Liverpool–Portsmouth, Premier League, Canal+ Sport 22.00.

Guadalajara–Tecos, Torneo Apertura, Galavision Europe 02.00, direkt.

SÖNDAG

Tottenham–West Ham, Premier League, Canal+ 13.55, direkt.

Loko Plovdiv–Litex Lovech, bulgariska ligan, TV Bulgaria 14.30, direkt.

Fiorentina–Milan, Serie A, Canal+ Sport 14.30, direkt.

Sönderjyske–Odense, danska ligan, Viasat Sport 2 14.55, direkt.

Horsens–Midtjylland, danska ligan, Viasat Sport 3 14.55, direkt.

Silkeborg–Esbjerg, danska ligan, Viasat Xtra 1 14.55, direkt.

Nordsjälland–AaB, danska ligan, Viasat Xtra 2 14.55, direkt.

Treviso–Palermo, Serie A, TV4 15.00, direkt.

Besiktas–Gaziantepspor, Superlig, Lig TV 15.00, direkt.

Arsenal Kiev–Chernomerets, ukrainska ligan, Inter Plus 15.00, direkt.

Shaktar Donetsk–Volyn, ukrainska ligan, TRK Ukraine 15.00, direkt,

FC Zürich–Young Boys, Super League, Sat1Schweiz 16.15, direkt.

Middlesbrough–Fulham, Premier League, Canal+ Sport 17.00, direkt.

Hamburger SV–Duisburg, Bundesliga, NRK2 17.25, direkt.

FC Köpenhamn–AGF, danska ligan, Viasat Sport 2 17.25, direkt.

Rizespor–Galatasaray, Superlig, Lig TV 18.00, direkt.

San Luis–Morelia, Torneo Apertura, Galavision Europe 19.00, direkt.

Celta Vigo–Atletico Madrid, Primera Division, TV4 Plus 19.00, direkt.

Penafiel–Sporting Lisssabon, Superliga, RTPI 20.15, direkt.

Inter–Parma, Serie A, Canal+ Sport 20.15, direkt.

Bordeaux–Paris Saint Germain, Ligue 1, Viasat Sport 2 20.40, direkt.

Racing Santander–Deportivo La Coruna, Primera Division,TV4 Plus 21.00,

direkt.

Urval: Frank Östergren