Veckans tv-fotboll 21–27 november

Här är Sportbladets guide till bästa matcherna i soffan

SPORTBLADET

MÅNDAG

Hansa Rostock–Energie Cottbus, Bundesliga II, DSF 20.15, direkt.

Crotone–Rimini, Serie B, Eurosport 2 20.45, direkt.

Birmingham–Bolton, Premier League, Canal+ Sport 20.55, direkt.

TISDAG

Manchester United–Villareal, Champions League, ZTV 20.30, direkt.

Ajax–Sparta Praha, Champions League, Viasat Sport 1 20.30, direkt.

Barcelona–Werder Bremen, Champions League, Viasat Sport 2 20.40, direkt.

Juventus–Club Brügge, Champions League, Viasat Sport 3 20.40, direkt.

Bayern München–Rapid WIen, Champions League, Viasat Xtra 1 20.40,

direkt.

FC Thün–Arsenal, Champions League, Viasat Xtra 2 20.40, direkt.

Panathinaikos–Udinese, Champions League, Viasat Xtra 3 20.40, direkt.

Lille–Benfica, Champions League, Viasat Xtra 4 20.40, direkt.

ONSDAG

Lokomotiv Moskva–Bröndby, Uefacupen, TV2 Danmark 17.00, direkt.

Rosenborg–Olympiakos, Champions League, TV3 Norge 20.00, direkt.

Liverpool–Real Betis, Champions League, ZTV 20.30, direkt.

Real Madrid–OL Lyon, Champions League, Viasat Sport 1 20.30, direkt.

Fenerbahce–Milan, Champions League, Viasat Sport 2 20.40, direkt.

Anderlecht–Chelsea, Champions League, Viasat sport 3 20.40, direkt.

Schalke 04–PSV Eindhoven, Champions League, Viasta Xtra 1 20.40, direkt.

FC Porto-Rangers, Champions League, Viasat Xtra 2 20.40, direkt.

Inter–Artmedia Bratislava, Champions League, Viasat Xtra 3 20.40,

direkt.

TORSDAG

PAOK–VfB Stuttgart, Uefacupen, DSF 17.00, direkt.

Viking–Slavia Praha, Uefacupen, TV2 Zebra Norge 18.00 direkt.

AZ Alkmaar–Middlesbrough, Uefacupen, Viasat Sport 1

Shakhtar Donetsk–Rapid Bucharest, Uefacupen, Eurosport 2 18.30, direkt.

Halmstad–Sampdoria, Uefacupen, La7 19.00, direkt.

Hertha Berlin–Lens, Uefacupen, DSF 19.00, direkt.

Lilleström–FC Köpenhamn, Royal League, Kanal 5 Danmark 19.30, direkt.

AaB–Djurgården, Royal League, Kanal 5 20.30, direkt.

Olympique Marseille–Heerenveen, Uefacupen, Eurosport 20.45, direkt.

AZ Alkmaaar–Middlesborough, Uefacupen, Viasat Sport 2 20.45, direkt.

Guimaraes–Bolton, Uefacupen, Viasat Sport 1 20.55, direkt.

AS Monaco–Hamburger SV, Uefacupen, DSF 21.00, direkt,

Roma–Strasbourg, Uefacupen, Rai Tre 21.00, direkt.

Espanyol–Palermo, Uefacupen, La7 21.15, direkt.

FREDAG

Modena–Cesna, Serie B, Eurosport 2 20.45, direkt.

LÖRDAG

CFR Clij–Gloria, Divizia A, TVRI 13.00, direkt.

Wolverhampton–Southampton, The Championshiop, Viasat Sport 2

13.25, direkt.

Schalke 04–Werder Bremen, Bundesliga, Kanal 5 Danmark 15.30, direkt.

Arsenal–Blackburn, Premier League, Canal+ 15.55, direkt.

Wigan–Tottenham, Premier League, Canal+ Sport 16.00, direkt.

OB–Bröndby, danska ligan, Viasat Sport 2 16.55, direkt.

St Etienne–Bordeaus, Ligue 1, Viasat Sport 1 17.10, direkt.

Portsmouth–Chelsea, Premier League, Canal+ 18.15, direkt.

Milan–Lecce, Serie A, Canal+ 20.25, direkt.

Valencia–Celta Vigo, Primera division, TV4 Plus 21.55, direkt.

Monterrey–Club America, Torneo Apertura, Galavision Europe 22.00,

direkt.

Manchester City–Liverpool, Premier League, Canal+ Sport 23.00.

Toluca–Guadalajara, Torneo Apertura, Galavision Europe 00.00, direkt.

SÖNDAG

Utrecht–Ajax, Eredivisie, Viasat Sport 2 12.25

Everton–Newcastle, Premier League, Canal+ 14.25, direkt.

FC Midtjylland–Sönderjyske, danska ligan, Viasat Sport 3 14.55, direkt.

Juventus–Treviso, Serie A, Canal+ Sport 15.00, direkt.

Cagliari–Sampdoria, Serie A, TV4 15.00, direkt.

Djurgården-IFK Göteborg, Royal League, Kanal 5 15.30, direkt.

Vålerega–Start, Royal League, TV Norge 16.00, direkt.

Djurgården-IFK Göteborg, Royal League, Kanal 5 15.30, direkt.

Vålerenga–Start, Royal League, TV Norge 15.30, direkt.

Schaffhausen–Zürich, Super League, Sat1 Schweiz 16.15, direkt.

West Ham–Manchester United, Premier League, Canal+ Sport 17.00, direkt.

Dinamo Kiev–Arsenal Kiev, Ukrainian Premier League, Inter Plus 17.00,

direkt.

AaB–FC Köpenhamn, danska ligan, Viasat Sport 2 17.25, direkt.

Unam–Dorados, Torneo Apertura, Galavision Europe 19.00, direkt.

Real Sociedad–Real Madrid, Primera division, TV4 Plus 19.00, direkt.

National–Dinamo Bucharest, Divizia A, TVRI 19.15, direkt.

Sporting Lisbon–V Guimaraes, Superliga, RTPI 20.15, direkt.

Roma–Fiorentina, Serie A, Canal+ Sport 20.15, direkt.

OL Marseille–AS Monaco, Ligue 1, Viasat Sport 2 20.40, direkt.

Barcelona–Racing Santander, Primera division, TV4 Plus 21.00, direkt.

Benfica–Belenenses, Superliga, Sportexpressen 22.10, direkt.

Urval: Frank Östergren