Veckans tv-fotboll 28/11-4/12

Här är Sportbladets guide till bästa matcherna i soffan

SPORTBLADET

MÅNDAG

Energie Cottbus–Fürth, Bundesliga 2, DSF 20.15, direkt.

Cardiff–Ipswich, The Championship, Viasat Sport 2 20.40, direkt.

Verona–Catainia, Serie B, Eurosport 2 20.45, direkt.

Gil Vincente–FC Porto, Superliga, Sportexpressen 21.25, direkt.

TISDAG

Doncaster Rovers–Aston Villa, ligacupen, Viasat Sport 1 20.55, direkt.

Milan–Brescua, Coppa Italian, Viasat Sport 20.55, direkt.

ONSDAG

Atalanta–Udinese, Coppa Italia, Rai Due 18.00, direkt.

CSKA Sofia–Vikig, Uefacupen, DSF 20.45, direkt.

Bröndby–Espanyol, Uefacupen, TV2 Danmark 20.45, direkt.

Sampdoria–Hertha Berlin, Uefacupen, ZDF 20.45, direkt.

Sunderland–Liverpool, Premier Leauge, Canal+ Sport 20.40, direkt.

Grasshoppers-Dnipropetrovsk, Uefacupen, Eurosport 2 20.45, direkt.

Manchester United–West Bromwich, ligacupen, Viasat Sport 1 20.55, direkt.

Wigan–Newcastle, ligacupen, Viasat Sport 1 20.55, direkt.

Parma–Inter, Coppa Italia, Rai Tre 21.00, direkt.

TORSDAG

Dinamo Bucharest–CSKA Moskva, Uefacupen, Eurosprot 2 18.30, direkt.

Levski Soifa–OL Marseille, Uefacupen, DSF 18.30, direkt.

Rennes–Shakhtar Donetsk, Uefacupen, Viasat Sport 1 20.40, direkt.

Besiktas-Zenti St Petersburg, Uefacupen, DSF 20.45, direkt.

Fiorentina-Juventus, Coppa Italia, Rai Uno 21.00, direkt.

FREDAG

Fenerbahce–Trabzonspor, Superlig, Lig Tv 19.00, direkt.

Ternia–Rimini, Serie B, Eurosport 2 20.45, direkt.

FC Porto–Sporting Lissabon, Superliga, Sportexpressen 21,550, direkt.

LÖRDAG

Bacau–Arges, Divizia A, TVRI 13.00, direkt.

Liverpool–Wigan, Premier League, Canal+ Sport 13.45, direkt.

Stuttgart–Bayern München, Bundesliga, NRK1 15.30, direkt.

Sheffield United–Sheffield Wednesday, The Championship, Viasat Sport 2 15.55, direkt.

Chelsea–Middlesbrough, Premier League, Canal+ 15.55, direkt.

Bolton–Arsenal, Premier League, Canal+ Sport 16.00, direkt.

Montova–Albinoleffe, Serie B, Rai Sport Sat 16.00, direkt.

FC Midtjylland–Odense, danska ligan, Viasat Sport 2 16,55, direkt.

OL Lyon–Paris Saint Germain, Ligue 1, Viasat Sport 1 17.10, direkt.

Ankaraspor–Galatasaray, Superlig, Lig TV 18.00, direkt.

Manchester United–Portsmouth, Premier League, Canal+ Sport 18.15, direkt.

PSV Eindhoven–NAC Breda, Eredivisie, Viasa Sport 2 19.55, direkt

Real Madrid–Getafe, Kanal 5 Danmark 20.00, direkt.

Inter–Ascali, Serie A, Canal+ 20.25, direkt.

Athletic Bilbao–Atletico Madrid, Premiera division, TV4 Plus 21.55, direkt.

Martimo–Benfica, Superliga, RTPI 22.10, direkt.

SÖNDAG

FC Köpenhamn–Viborg, danska ligan, Viasat Sport 3 14.55, direkt.

Fiorentina–Juventus, Serie A, Canal+ Sport 15.00, direkt.

Lazio–Siena, Serie A, TV4 15.00, direkt.

Kayserispor–Sivasspor, Superlig, Lig TV 15.00, direkt.

Arsenal Kiev–Volyn, 1. Division, Inter Plus 15.00, direkt.

Shakhtar Donetsk–Kharkiv, 1. Division, TRK Ukraine 15.00, direkt.

Basel–Grasshopers, Super League, Sat1 Schweiz 16.15, direkt.

Charlton–Manchester City, Premier League, Canal+ Sport 17.00, direkt.

Nordsjälland–Bröndby, danska ligan, TV3+ 17.30, direkt.

Rennes–Nice, Ligue 1, Viastat Sport Besiktas–Malatyaspor, Superlig, Lig TV 18.00, direkt.

Villareal–Barcelona, Primera division, TV4 Plus 19.00, direkt.

Dinamo Bucharest–Poli Timisoara, Divizia A, TVRI 19.15, direkt.

Lecce–Roma, Serie A, DSF 20.30, direkt.

Sevilla–Deportivo La Coruna, Primera division, TV4 Plus 21.00, direkt.