Sportkalendern

Här är de största händelserna under idrottsåret 2006

SPORTBLADET

JANUARI

5: ALPINT, världscupen, damer (Zagreb-Sljerme, Kroatien)

7-8: ALPINT, världscupen, damer (Maribor, Slovenien)

7-8: ALPINT, världscupen, herrar (Adelboden, Schweiz)

7-8: SKIDOR, världscupen (Otepää, Estland)

11-15: ALPINT, världscupen, damer (Bad Kleinkirchheim, Österrike)

11-15: ALPINT, världscupen, herrar (Wengen, Schweiz)

13-15: SKRIDSKO, EM (Hamar).

14-15: LÄNGDSKIDOR, världscupen (Val di Fiemme, Italien)

16-22: KONSTÅKNING, EM (Paris).

16-29: TENNIS, Australian Open (Melbourne).

17-18: SIMNING, Världscupen (Stockholm).

17-22: ALPINT, världscupen, damer (S:t Moritz, Schweiz)

18: FOTBOLL, Landskamp, herrar: Saudiarabien-Sverige (Riyad).

21-22: SKIDOR, världscupen (Oberstorf, Tyskland)

23: FOTBOLL, Landskamp, herrar: Jordanien-Sverige (Abu Dhabi).

27: FOTBOLL, Kvalet till herr-EM 2008 lottas (Montreux, Schweiz).

28: BACKHOPPNING, SM (Falun)

29 - 6 februari: BANDY, VM (Eskilstuna, Oxelösund, Västerås, Linköping, Stockholm).

FEBRUARI

2: FRIIDROTT, Globengalan (Stockholm).

2-5: BILSPORT, Svenska rallyt (Karlstad).

4-5: SKIDOR, världscupen, (Davos, Schweiz)

5: BACKHOPPNING, SM mellanbacke (Örnsköldsvik)

8: FRIIDROTT, Eurojump (Göteborg).

9: ISHOCKEY Sverige- Slovakien (Timrå)

10-22: TENNIS, Davis Cup, första omgången: Argentina-Sverige (Buenos Aires).

10-26: OLYMPISKT, OS (Turin).

10 -26: SKIDORIENTERING, VM (Ryssland).

11-18: BANDY, VM, damer (USA)

25: SKIDOR, tjejvasan (Mora)

25-26: FRIIDROTT, inomhus-SM (Stockholm)

MARS

1: FOTBOLL, Landskamp, herrar: Irland-Sverige.

3-5: BORDTENNIS, SM (Borås)

4-5: SKIDOR, Vasaloppet, världscup (Mora).

7: SKIDOR, Världscupen, sprint (Borlänge).

8: SKIDOR, Världscupen (Falun).

10-20 april: ISHOCKEY, SM-slutspel.

10-12: FRIIDROTT, Inne-VM (Moskva).

11: SKIDOR, världscupen (Oslo, Norge)

12-18: PARALYMPICS (Turin, Italien)

15: SKIDOR, världscupen (Changchun, Kina)

15-19: ALPINT, Världscupen, final (Åre).

18-19: SKRIDSKO, VM, allround (Calgary).

18-19: SKIDOR, världscupen (Sapporo, Japan).

18-26: CURLING, VM, damer (Kanada).

19: BANDY, SM-final (Uppsala).

25-2 april: SKIDOR, SM (Boden-Luleå)

28-29: FOTBOLL, Champions League, kvartsfinal 1

30: FOTBOLL, UEAFA-cupen, kvartsfinal 1

30-2 april: GOLF, Nabisco Championships, damer (Rancho Mirage, Kalifornien).

31-2 april: BROTTNING, SM (Lidköping)

APRIL

1-4: FOTBOLL, Allsvenskan, herrar, premiär.

1-9: CURLING, VM, herrar (Lowell, Massachusetts).

2: ORIENTERING, SM, ultralång distans (Tullinge)

4-5: FOTBOLL, Champions League, kvartsfinal 2.

5-9: SIMNING, Kortbane-VM (Shanghai).

6: FOTBOLL, UEFA-cupen, kvartsfinal 2.

6: ISHOCKEY, Norge-Sverige, (Oslo, Norge)

6-9: GOLF, Masters, herrar (Augusta, Georgia).

8-16: BADMINTON, EM (Den Bosch).

13-16: RIDSPORT, Göteborg horse show.

15: ORIENTERING, SM, sprint (Kristianstad)

17: FOTBOLL, Damallsvenskan, premiär

17: FOTBOLL, Superettan, premiär

18-19: FOTBOLL, Champions League, semifinal 1

20: FOTBOLL, UEFA-cupen, semifinal 1

22: FOTBOLL, VM-kval, damer: Tjeckien-Sverige.

24-1maj: BORDTENNIS, Lag-VM (Bremen).

25-30: BROTTNING, EM (Moskva).

26-29: ISHOCKEY, LG Hockey Games (Stockholm).

29: BOWLING: super six

29-30: ORIENTERING, tiomila (Hallsberg)

MAJ

1: ISHOCKEY, Euro Hockey Tour, final och bronsmatch (Stockholm).

5-21: ISHOCKEY, VM (Riga).

7: FOTBOLL, VM-kval, damer: Sverige-Portugal.

8-15: ORIENTERING, EM (Otepää, Estland).

10: FOTBOLL, Uefacupen, final (Eindhoven).

13: BOWLING: världsrankingfinalen

14: TRIATHLON: SM, duathlon

17: FOTBOLL, Champions League, final (Paris).

20: SPEEDWAY, VM-deltävling (Eskilstuna).

20-28: INNEBANDY, VM, herrar (Stockholm, Helsingborg, Malmö).

25: FOTBOLL, Landskamp, herrar: Sverige-Finland.

28: TRAV, Elitloppet (Solvalla).

29-11 juni: TENNIS, Franska mästerskapen.

JUNI

2: FOTBOLL, Landskamp, herrar: Sverige-motståndare ej klar.

3: FRIIDROTT, Stockholm Marathon.

3: BOWLING, SM-finaler

8-11: GOLF, LPGA-mästerskapen, damer (Havre de Grace, Maryland).

9-9 juli: FOTBOLL, VM (Tyskland).

15-18: GOLF, US Open, herrar (Mamaroneck, New York).

17: SEGLING, Ocean Race, målgång (Göteborg).

17: KANOT, SM, kanotslalom

17-18: FRIIDROTT, Europacupen, herrar, First League (Prag).

18: FOTBOLL, VM-kval, damer: Vitryssland-Sverige.

19-9 juli: TENNIS, Wimbledon.

22-23: TRIATHLON, SM, sprint och stafett

25: TRIATHLON, EM, olympisk distans

27: KANOT, EM, freestyle

28-29: FRIIDROTT, Europacupen, damer, Super League (Malaga).

29-2 juli: GOLF, US Open, damer (Newport, Rhode Island).

JULI

6: KANOT, EM, racing

10-16: TENNIS, Swedish Open (Båstad).

11: KANOT, SM, racing

13-24: BOXNING, EM, herrar (Bulgarien).

15-21: ORIENTERING, O-ringen (Hälsingland).

20-23: GOLF, British Open, herrar (Royal Liverpool).

27-6 augusti: SIMNING, EM (Budapest).

29: TRIATHLON, SM, långdistans

29- 6 augusti: ORIENTERING, VM (Silkeborg, Danmark).

AUGUSTI

2: KANOT, VM, kanotslalom

3-6: GOLF, British Open, damer ( Storbritannien).

3-6: GOLF, Scandinavian Masters, herrar (Barsebäck).

7-13: FRIIDROTT, EM (Göteborg).

7-13: TENNIS, Nordic Light Open (Stockholm).

9: FOTBOLL, Intertoto-cupen, final 1

10-13: GOLF, Scandinavian TPC, damer (Bro-Bålsta).

12: SPEEDWAY, VM-deltävling (Målilla).

15-20: FRIIDROTT, Junior-VM (Bejing, Kina)

17-20: GOLF, PGA-mästerskapen, herrar (Medinah, Illinois).

19: TRIATHLON, SM, olympisk distans

22-3 september: RIDSPORT, VM (Aachen).

23: FOTBOLL, Intertoto-cupen, final 2

25-26: FRIIDROTT, Finnkampen (Helsingfors).

26: FOTBOLL, VM-kval, damer: Island-Sverige.

26: TRIATHLON, EM, långdistans

28: BOWLING, VM

28-10 september: TENNIS, US Open (New York).

SEPTEMBER

2 och 6: FOTBOLL, EM-kvalperiod.

3: TRIATHLON, VM, olympisk distans

9-10: ORIENTERING, SM, Långdistans (FK Åsen)

12: ORIENTERING, SM, natt (Kristanstad)

15-16: ORIENTERING, SM, medeldistans (Härlöv)

17: ORIENTERING, stafett (Knislinge)

19-24: CYKEL, VM, landsväg (Salzburg).

22-24: GOLF, Ryder Cup (Straffan, Irland).

22-24: TENNIS, Davis Cup, semifinal

24: FOTBOLL, VM-kval, damer: Sverige-Tjeckien.

26-1 oktober: BROTTNING, VM (Bejing, Kina).

OKTOBER

7 och 11: FOTBOLL, EM-kvalperiod.

9-15: TENNIS, Stockholm Open.

22: FOTBOLL, Damallsvenskan, sista omgången

22: FOTBOLL, Superettan, sista omgången

30-5 november: TENNIS, Stockholm Ladies

NOVEMBER

5: FOTBOLL, Allsvenskan, herrar, sista omgången

17: TRIATHLON, VM, långdistans

25-26: BROTTNING, SM, fristil (Borlänge)

DECEMBER

1-3: TENNIS, Davis Cup, final.

7-10: SIMNING, Kortbane-EM (Helsingfors).

9: BROTTNING, fyrstads

9-16: CURLING, EM (Basel).

26-5 januari: ISHOCKEY, Junior-VM (Leksand/Mora).