Veckans tv-fotboll 3–9 april

Här är höjdarna i soffan

SPORTBLADET

MÅNDAG

Aachen–1860 München, Bundesliga 2, DSF 20.15, direkt.

Trestina–Pescara, Serie B, Eurosport 2 20.45, direkt.

Blackburn–Wigan, Premier League, Canal+ Sport 20.55, direkt.

TISDAG

Manchester United–Manchester City, reserver, Viasat Sport 2 20.00,

direkt.

Milan–Lyon, Champions League, ZTV 20.30, direkt.

Villareal-Inter, Champions League, Viasat Sport 1 20.30, direkt.

ONSDAG

Sportul–Arges, Divizia A, TVRI 16.00, direkt.

Gaziantepspor–Besiktas, Türkiye Kupasi, Lig TV 19.00, direkt.

FCM Bacau–Dinamo Bucharest, Divizia A, National TV 19.00, direkt.

Barcelona–Benfica, Champions League, Viasat Sport 1 20.30, direkt.

Juventus–Arsenal, Champions League, ZTV 20.30, direkt.

TORSDAG

Zenit–Sevilla, Uefacupen, DSF 18.00, direkt.

Denizlispor–Fenerbahce, Türkiye Kupasi, Lig TV 19.00, direkt.

Steaua–Rapid Bucharest, Uefacupen, DSF 19.30, direkt.

Schalke 04–Levski Soifa, Uefacupen, Viasat Sport 2 20.25, direkt.

FC Köpenhamn–Lilleström, Royal League, Kanal 5 20.30, direkt.

Middlesbrough–Basel, Uefacupen, DSF 21.00, direkt.

FREDAG

Leicester–Crystal Palace, The Championship, Viasat Sport 2 20.40,

direkt.

Crotone–Ternana, Serie B, Eurosport 2 20.45, direkt.

LÖRDAG

Tottenham–Manchester City, Premier League, Canal+ Sport 13.45, direkt.

Cagliari–Palermo, Serie A, TV4 Plus 15.00, direkt.

Werder Bremen–Bayern München, Bundesliga, Sportexpressen 15.25, direkt.

Charlton–Everton, Premier League, Canal+ 15.55, direkt.

Portsmouth–Blackburn, Premier League, Canal+ Sport 16.00, direkt.

Modena–Torino, Serie B, Rai Sport Sat 16.00, direkt.

Bröndby–Aab, danska ligan, Visat Sport 2 16.55, direkt.

Volyn–Dynamo Kiev, Ukrainian Premier League, Inter Plus 17.00, direkt.

Lens–Paris Saint Germain, Ligue 1, Viasat Sport 1 17.10, direkt.

Celta Vigo–Valencia, Primera Division, TV4 Plus 21.55, direkt.

Boavista–Benfica, Superliga, Sportexpressen 22.10, direkt.

Toluca–Tigres, Mexico Torneo Clausura, Estrellas Europe 22.00, direkt.

Monterrey–San Luis, Mexico Torneo Clausura, Estrellas Europe 00.00,

direkt.

SÖNDAG

Chelsea–West Ham, Premier League, Canal+ Sport 12.55, direkt.

Silkeborg–Midjylland, danska ligan, TV3+ 13.30, direkt.

Ajax–AZ Alkmaar, Eredivisie, Viasat Sport 1 14.25, direkt.

Liverpool–Bolton, Premier League, Canal+ 14.55, direkt.

Viborg–Odense, danska ligan, Viasat Sport 2 14.55, direkt.

Milan–Chievo, Serie A, Canal+ Sport 15.00, direkt.

Cagliari–Palermo, Serie A, TV4 Plus 15.00, direkt.

Manchester United–Arsenal, Premier League, Canal+ Sport 17.00, direkt.

FC Köpenhamn–Esbjerg, danska ligan, Viasat Sport 2 17.25, direkt.

Rennes–Sochaux, Ligue 1, Viasat Sport 1 17.55, direkt.

Vålerenga–Odd Grenland, Tippeligan, TV2 Zebra Norge 18.00, direkt.

Racing Santander–Barcelona, Primera Division, TV4 Plus 19.00, direkt.

Lilleström–Rosenborg, Tippeligan, TV2 Norge 20.00, direkt.

Juventus–Fiorentina, Serie A, Canal+ Sport 20.15, direkt.

Benfica–Martimo, Superliga, RTPI 19.30, direkt.

Villareal–Deportivo La Coruna, Primera Division, TV4 Plus 21.00, direkt.

ClubAmerica–UNAM, Mexico Torneo Clausura, Estrellas Europe 23.00,

direkt.

Urval: Frank Östergren