Veckans tv-fotboll 10–19 april

Här är alla höjdarna i soffan

SPORTBLADET

MÅNDAG

Fredrikstad–Brann, Tippeligan, TV2 Zebra Norge 19.00, direkt.

Dresden–Karlsruhe, Bundesliga 2, DSF 20.15, direkt.

Mantova–Bologna, Serie B, Eurosport 2 20.45, direkt.

TISDAG

Sportul–Poli Timisoara, Divizia A, National TV 16.00, direkt.

Udinese–Inter, Copa Italia, Viasat Sport 1 17.25, direkt.

Paris Saint Germain–Lille, Coupe de France, Eurosport 18.15, direkt.

Frankfurt–Arminia Bielefeld, DFB pokal, ZDF 20.15, direkt.

OL Lyon–Olympique Marseille, Coupe de France, Eurosport 21.00, direkt.

ONSDAG

Agrotikos–AEK Athen, cup, ERT Sat 15.00, direkt.

CFR Cluj–Otelul, Divizia A, TVRI 16.00, direkt.

Azerbadjan–Turkiet, vänskap, ATV Turkie 17.00, direkt.

Farul Constanta–FCM Bacau, Divizia A, Natioal TV 17.00, direkt.

Dynamo Kiev–Karpaty Lviv, cup, Inter Plus 17.00, direkt.

AS Rennes–Montpellier, Coupe de France, Eurosport 18.00, direkt.

AEL Larisa–Olympiakos, cup, ERT Sat 18.00, direkt.

St Pauli–Bayern München, DFB pokal, ARD 20.15, direkt.

Calais–Nantes, Coupe de France, Eurosport 2 20.45, direkt.

Roma–Pallermo, Coppa Italia, Viasat Sport 2 20.55, direkt.

Portsmouth–Arsenal, Primera Division, Canal+ Sport 20.55, direkt.

Middlesbrough–Charlton, FA-cupen, Viasat Sport 1 21.00, direkt.

Espanyol–Real Zaragoza, Copa del Rey, Sportexpressen 21.20, direkt.

TORSDAG

Aab–Viborg, danska iigan, Viasat Sport 2 14.55, direkt.

FC Midtjylland–FC Köpenhamn, danska ligan, Viasat Sport 3 14.55,

direkt.

Esbjerg–Nordsjälland, danska ligan, Viasat Xtra 1 14.55, direkt.

OB–Horsens, danska ligan, Viasat Xtra 2 14.55, direkt.

Sönderjyske–Silkeborg, danska ligan, Viasat Xtra 3 14.55, direkt.

AGF–Bröndy, danska ligan, Viast Sport 2 17.25, direkt.

FREDAG

Cardiff–Sheffield United, The Championship, Viasat Sport 2 14.55,

direkt.

Jönköping–Brommapojkarna, Superettan, Sportexpressen 15.30, direkt.

Wolverhampton–Watford, The Championship, Viasat Sport 2 17.10, direkt.

Debrecen–REAC, Borsodi Liga, Duna TV 19.00, direkt.

Barcelona–Villareal, Primera Division, Kanal 5 Danmark 20.25, direkt.

Manchester United–Sunderland, Premier League, Canal+ Sport 20.40

LÖRDAG

Bolton–Chelsea, Premier League, Canal+ Sport 13.45, direkt.

Cagliari–Juventus, Serie A, Viasat Sport 1 Danmark 15.00, direkt.

Hertha Berlin–Borussia Dortmund, Bundesliga, Sportexpressen 15.25,

direkt.

Schalke 04–FC Köln, Bundsliga, Kanal 5 Danmark 15.25, direkt.

Arsenal–West Bromwich, Premier League, Canal+ 15.55, direkt.

Everton–Tottenham, Premier League, Canal+ Sport 16.00, direkt.

Lille–Bordeaux, Ligue 1, Viasat Sport 1 17.10, direkt.

Estrela Amadora–Sporting Lissabon, Superliga, RTPI 20.15, direkt.

Milan–Inter, Serie A, Canal+ 20.25, direkt.

Deportivo La Coruna–Sevilla, Primera Division, TV4 Plus 21.55, direkt.

Boavista–Benfica, Superliga, Sportexpressen 22.10, direkt.

Atlante–UNAM/Pumas, Torneo Clausura, Estrellas Europe 00.00, direkt.

Guadalajara–Atlas, Torneo Clausura, Estrellas Europe 02.00, direkt.

SÖNDAG

Aston Vila–Birmingham, Premier League, Canal+ Sport 12.55, direkt.

Rubin Kazan–Spartak Moskva, ryska ligan, RTR Sport Planeta 14.00,

direkt.

RKC Waalwijk–Ajax, Eredivisie, Viasat Sport 1 14.25, direkt.

Metalurg Donetsk–Kryvbas, Premier League, Inter Plus 15.00, direkt.

Blackburn–Liverpool, Premier League, Canal+ Sport 15.25, direkt.

Silkeborg–Horsens, danska ligan, Viasat Sport 2 16.55, direkt.

Getafe–Real Madrid, Primera Division, TV4 Plus 19.00, direkt.

San Luis–Pachuca, Torneo Clasura, Estrellas Europe 19.00, direkt.

Paris Saint Germain–OL Lyon, Ligue 1, Viasat Sport 2 20.55, direkt.

Atletico Madrid–Athletic Bilbao, Primera Division, TV4 Plus 21.00,

direkt.

MÅNDAG 17/4

Tottenham–Manchester United, Premier League, Canal+ Sport 13.45, direkt.

Aab–OB, danska ligan, Viasat Sport 2 14.55, direkt.

FC Köpenhamn–Sönderjyske, danska ligan, Viasat Sport 3 14.55, direkt.

Chelsea-Everton, Premier League, Canal+ Sport 15.55, direkt.

Sunderland–Newcastle, Premier League, Canal+ 16.55, direkt.

Bröndby–Esbjerg, danska ligan, Viasat Sport 2 17.25, direkt.

Rosenborg–Start, Tippeligan, TV2 Zebra Norge 18.05, direkt.

Lyn–Vålerenga, Tippeligan, TV2 Norge 20.00, direkt.

Aachen–Bochum, Bundesliga 2, DSF 20.15, direkt.

West Bromwich–Bolton, Premier Leawgue, Canal+ Sport 20.55, direkt.

TISDAG 18/4

Landskrona–Örebro SK, superettan, Sportexpressen 18.30, direkt.

Brann–Lilleström, Tippeligan, TV2 Zebra Norge 19.05, direkt.

Milan–Barcelona, Champions League, ZTV 20.30, direkt.

Wigan–Aston Villa, Premier League, Canal+ Sport 20.40, direkt.

ONSDAG 19/4

Arsenal–Villareal, Champions League, ZTV 20.30, direkt.

Birmingham–Blackburn, Premier League, Canal+ Sport 20.40, direkt.

Urval: Frank Östergren