Veckans TV-fotboll 17-23 april

Här är alla höjdarna i TV-soffan

SPORTBLADET

MÅNDAG 17/4

Tottenham–Manchester United, Premier League, Canal+ Sport 13.45, direkt.

Aab–OB, danska ligan, Viasat Sport 2 14.55, direkt.

FC Köpenhamn–Sönderjyske, danska ligan, Viasat Sport 3 14.55, direkt.

Chelsea-Everton, Premier League, Canal+ Sport 15.55, direkt.

Sunderland–Newcastle, Premier League, Canal+ 16.55, direkt.

Bröndby–Esbjerg, danska ligan, Viasat Sport 2 17.25, direkt.

Rosenborg–Start, Tippeligan, TV2 Zebra Norge 18.05, direkt.

Lyn–Vålerenga, Tippeligan, TV2 Norge 20.00, direkt.

Aachen–Bochum, Bundesliga 2, DSF 20.15, direkt.

West Bromwich–Bolton, Premier Leawgue, Canal+ Sport 20.55, direkt.

TISDAG 18/4

Landskrona–Örebro SK, superettan, Sportexpressen 18.30, direkt.

Brann–Lilleström, Tippeligan, TV2 Zebra Norge 19.05, direkt.

Milan–Barcelona, Champions League, ZTV 20.30, direkt.

Wigan–Aston Villa, Premier League, Canal+ Sport 20.40, direkt.

ONSDAG 19/4

Levski Sofia-Cherno More, Premier Leauge, TV Bulgara 17.00, direkt

Besiktas-Gaziantepspor, Turkiye Kupasi, Lig TV 19.00,

direkt.

Rapid Bucharest-Otelul, Divizia A, TVRI 20.00, direkt.

Arsenal–Villareal, Champions League, ZTV 20.30, direkt.

Birmingham–Blackburn, Premier League, Canal+ Sport 20.40, direkt.

TORSDAG 20/4

OL Marseille-AS Rennes, Coupe de France, TF-1 18.00,

direkt.

Steau Bucharest-Middlesbrough, Uefacupen, DSF 19.30,

direkt.

Esbjerg-Bröndby, Landspokal, Viasat Sport 2 19.55, direkt.

Schalke 04-Sevilla, Uefacupen, ZDF 20.45, direkt.

FREDAG 21/4

Avellino-Atalanta, Serie B, Eurosport 2 20.45, direkt.

LÖRDAG 22/4

Ankarspor–Manisaspor, Superlig, Lig TV 13.00, direkt.

Arsenal–Tottenham, Premier League, Canal+ Sport 13.45, direkt.

Juventys–Lazio, Serie A, Canal+ 14.55, direkt.

Tavriya–Metalurg Donetsk, Ukraina Premier Leageu, TRK Ukraine 15.00,

direkt.

Hamburger SV–Bayer Leverkusen, Bundesliga, Sportexpressen 15.25, direkt.

Tjeckien–Sverige, VM-kval, damer, TV4 15.30, direkt.

Everton–Birmingham, Premier League, Canal+ Sport 16.00, direkt.

Cremonese–Catania, Serie B, Rai Sport Sat 16.00, direkt.

Horsens–FC Köpenhamn, danska ligan, Viasat Sport 2 16.25, direkt.

Arsenal Kiev–Zakarpattaya, Ukrina Premier League, TRK Kiev 17.00,

direkt.

Maribor–Domzale, ST Mobil Liga, Slovenia TV2 18.00, direkt.

Fenerbahce–Galatasaray, Superlig, Lig TV 18.00, direkt.

Portsmouth–Sunderland, Premier League, Canal+ Sport 18.10, direkt.

Chelsea–Liverpool, FA-cupen, Viasat Sport 1 18.10, direkt.

Nice–Nancy, Coupe de la Ligue, France 3 20.50, direkt.

Corinthians–Sao Caetano, Campeonato Brasileiro, Lig TV 21.00, direkt.

Celta Vigo–Real Zaragoza, Primera Division, TV4 Plus 21.55, direkt.

Penafiel–FC Porto, Superliga, RTPI 22.15, direkt.

SÖNDAG 23/4

Feyenoord–Ajax, Eredivisie, Viasat Sport 2 12.25, direkt.

Celtic–Rangers, Scottish Premier League, Viasat Sport 3 13.25, direkt.

AGF-Aab, danska ligan, Viasat Sport 2 14.55, direkt.

OB-Silkeborg, danska ligan, Viasat Xtra 1 14.55, direkt.

Esbjerg–Viborg, danska ligan, Viasat Xtra 2 14.55, direkt

Caykur Rizespor–Trabzonspor, Superlig, Lig TV 15.00, direkt.

Grasshoppers-Basel, Super League, Sat1 Schweiz 16.15, direkt.

Middlesbrough–West Ham, FA-cupen, Viasat Sport 1 16.55, direkt.

FC Midtjylland–Bröndby, danska ligan, Viasat Sport 2 17.25, direkt.

Besiktas–Sivasspor, Superlig, Lig TV 18.00, direkt.

Molde–Lyn, Tippeligan, TV2 Zebra Norge 18.00, direkt.

Real Madrid-Malaga, Primera Division, TV4 Plus 19.00, direkt.

Vålerenga–Rosenborg, Tippeligan, TV2 Norge 20.00, direkt.

Sevilla–Barcelona, Primera Division, TV4 Plus 21.00, direkt.

Urval: Frank Östergren