Veckans tv-fotboll 15–19 september

Här är höjdarna i rutan – dag för dag

SPORTBLADET

FREDAG

Debrecen–Honved, ungerska ligan, Duna TV 19.00, direkt.

Hull–Sheffield Wednesday, The championship, Viasat Sport 2 20.40,

direkt.

Bari–Brescia, serie B, Eurosport 2 20.55, direkt.

LÖRDAG

Luch Energiya–FC Moskva, ryska ligan,Pleneta Sport RTR 10.00, direkt.

Shinnik–Saturn, ryska ligan, Planeta Sport RTR 12.00, direkt.

Charlton–Portsmouth, Premier League, Canal+ Sport 13.30, direkt.

Gais–Hammarby, allsvenska, PPV 14.50, direkt.

Coventry–Leeds, The Championship, Viasat Sport 2 15.55, direkt.

Gefle–Elfsborg, allsvenskan, PPV 15.50, direkt.

Malmö FF–Djurgården, allsvenskan, TV4 16.00, direkt.

FC Arges–Farul Constanta, Divizia A, TVRI 16.00, direkt.

Everton–Wigan, Premier League, Canal+ 16.00, direkt.

Sheffield United–Reading, Premier League, Canal+ Sport 16.00, direkt.

Shaktar Donetsk–Tavriya, Vyscha Liha, TRK Ukraine 16.00, direkt.

Piacenza–Napoli, serie B, Eurosport 2 16.00, direkt.

Vejle–Silkeborg, danska ligan, TV3+ Danmark 17.00, direkt.

Watford–Aston Villa, Premier League, Canal+ Sport 18.10, direkt.

Racing Santander–Barcelona, Primera Divison, Sportexpressen 19.55,

direkt.

Lille–Toulouse, Ligue 1, Viasat Sport 1 19.55, direkt.

Inter–Sampdoria, serie A, Canal+ Sport 20.25, direkt.

Deportivo La Coruna–Villareal, Primera Division, TV4 Plus 21.55, direkt.

SÖNDAG

Lokomotiv Moskva–Spartak Moskva, ryska ligan, ORT International 12.00,

direkt.

PSV Eindhoven–Feyenoord, Eredivise, Viasat Sport 1 12.25, direkt.

Chelsea–Liverpool, Premier League, Canal+ Sport 14.30, direkt.

FC Köpenhamn–Nordsjälland, danska ligan, Viasat Sport 1 14.55, direkt.

Aab–OB, danska ligan, Viasat Sport 2 14.55, direkt.

FC Midjylland–Horsens, danska ligan, Viasat Sport 3 14.55, direkt.

Viborg–Randers, danska ligan, Viasat Xtra 2 15.00, direkt.

Lazio–Palermo, serie A, TV4 15.00, direkt.

Catania–Atalanta, serie A, Sportexpressen 14.55, direkt.

Siena–Roma, serie A, Canal+ 15.00, direkt.

Manchester United–Arsenal, Premier League, Canal+ Sport 17.00, direkt.

AIK–Häcken, allsvenskan, PPV 16.50, direkt.

Halmstad–Helsingborg, allsvenskan, PPV 16.50, direkt.

Bröndby–Esbjerg, danska ligan, Viasat Sport 2 17.55, direkt.

Rosenborg–Tromsö, Tippeligan, TV2 Zebra Norge 18.00, direkt.

Brann–Sandefjord, Tippeligan, TV2 Norge 20.00, direkt.

Valencia–Getafe, Primera Division, Sportexpressen 17.55, direkt.

Athletic Bilbao–Atletico Madrid, Primera Division, TV4 Plus 19.00,

direkt.

Benfica–Nacional Madeira, Superliga, RTPI 20.15, direkt.

Parma–Milan, serie A, Canal+ Sport 20.25, direkt.

OL Marseille–Bordeaux, Ligue 1 Viasat Sport 2 20.55, direkt.

Real Madrid–Real Sociedad, Primera Division, TV4 Plus 21.00, direkt.

MÅNDAG

IFK Norrköping–Åtvidaberg, superettan, Sportexpressen 18.30, direkt.

Kalmar FF–Öster, allsvenskan, PPV 18.50, direkt.

Örgryte–IFK Göteborg, allsvenskan, PPV 18.50, direkt.

Lilleström–Vålerenga, Tippeligan, TV2 Zebra Norge 19.00, direkt

Hansa Rostock–Kaiserslautern, Bundesliga 2, DSF 20.15, direkt.

TISDAG

Crotone–Juventus, serie B, Eurosport 2 19.30, direkt.

Petersborough–Everton, ligacupen, Viasat Sport 2 20.40, direkt.

Nantes–Toulouse, Coupe de la Liga, France 2 21.00, direkt.

Urval: Frank Östergren