Så blir sportåret 2007 – dag för dag

– skriv ut och spar Sportbladets jätteguide

SPORTBLADET

Januari

26 dec– 5 jan: I SHOCKEY: Junior–VM Leksand/Mora

29 dec– 7 jan: SKIDOR: Världscupen, Tour de Ski, Tjeckien, Tyskland, Italien

1: BACKHOPPNING: Världscupen, Garmisch–PartenKirschen, Tyskland

1–7: GOLF: PGA–touren inleds

3: NORDISK KOMBINATION: Världscupen, första tävlingen 2007, Ruhpolding, Tyskland

3–7: ALLMÄNT: Stockholm winter games

3–7: INNEBANDY: Europacupen, Varberg

3–7: SKIDSKYTTE: Världscupen, Oberhof

4: ALPINT: Världscupen, damer, Zagreb

4: BACKHOPPNING: Världscupen, Innsbruck, Österrike

6: SNOWBOARD: Världscupen, Klagenfurt, Österrike

6–7: ALPINT: Världscupen, damer, Maribor

6–7: ALPINT: Världscupen, herrar, Adelsboden

6–20: RALLY: Paris–Dakar

7: BACKHOPPNING: Världscupen, Bischofshofen, Österrike

9: BORDTENNIS: EM–kval, herrar, Kroatien– Sverige

10: SKIDOR: Världscupen, freestyle inleds, Flaine, Frankrike

10–14: SKIDSKYTTE: Världscupen, Ruhpolding,

12–13: FÄKTNING: Världscupen inleds, Teheran, Iran

12–14: ALPINT: Världscupen, damer, Zauchensee

12–14: ALPINT: Världscupen, herrar, Vengen

12–14: SKRIDSKO: EM, Collabo, Italien

13–14: BACKHOPPNING: Världscupen, Vikersund, Norge

13–14 SKIDOR: SM, dubbeljakt, sprint, Hudiksvall

11: BORDTENNIS: EM–kval, damer, Sverige– Tyskland

14: ISRACING: VM,MC, inleds, Österrike

14–20: SNOWBOARD: VM, Arosa, Frankrike

15: ALLMÄNT: Idrottsgalan, Globen

15–28: TENNIS: Öppna Australienska

17–21: SKIDSKYTTE: Världscupen, Pokljuka

18–21: SKIDOR: SM, 10/15 km, Team sprint, stafett, Östersund

19–21: ALPINT: Världscupen, damer, Cortina

19–21: GOLF: World Cup damer, Sun City

19.21: RALLY: VM inleds, Monte Carlo

19–21: SKRIDSKO: EM, short track, Sheffield

19–4: HANDBOLL: VM, Tyskland (Final i Köln)

20: SNÖSKOTER: SM–cross inleds, plats ej klar

20: SNÖSKOTER: VM–cross inleds, Tyskland

20: SKIDOR: SM, lagsprint, Östersund

20–21: ALPINT: Världscupen, herrar, Chamnonix

20–21: BACKHOPPNING: Världscupen, Sakopane, Polen

20–21: SKIDOR: Världscupen, Rybinsk, Ryssland

20–21: SKRIDSKO: VM, sprint, Hamar

21: SKIDOR: SM, stafett, Härjedalen

22–28: KONSTÅKNING: EM, Warsawa,Polen

23–27: PUCKELPIST: VM, Madonna Di Campiglio, Italien

25–26: SNOWBOARD: Världscupen, Leysin, Schweiz

26–27: RALLY: SM inleds, Sandviken

26–28: ALPINT: Världscupen, herrar, Kitzbühlen

26–28: SIMHOPP: SM, Göteborg

27: ENDURO: SM, Enköping,

27: ISRACING: VM–final, MC, lag, Ryssland

27: SNÖSKOTER: SM, dragracing inleds

27–28: ALPINT: Världscupen, damer, San Sickario

27–28: BACKHOPPNING: Världscupen, Oberstdorf, Tyskland

27–28: SKIDOR: Världscupen, Oteepa, Estland

27– 4: BANDY: VM, Ryssland

28. SNOWBOARD: Världscupen, Nendaz, Schweiz

30: ALPINT: Världscupen, herrar, Schlad

Februari

2–3: SNOWBOARD: Världscupen, Bardonecchia, Italien

2–11: SKIDSKYTTE: VM, Antholz/ Anterselva, Italien

3–4: BADMINTON: SM, Malmö

3–4: BACKHOPPNING: Världscupen, Titisee–Neustadt

3–4: SKIDOR: Världscupen, Davos, Schweiz

3–18: ALPINT: VM i Åre

4: AMERIKANSK FOTBOLL: Superbowl, Florida

4: SNOWBOARD: Världscupen, Turin, Italien

6: FOTBOLL: Landskamp, Egypten– Sverige, Kairo

8–11: INNEBANDY: World challenge, herrar, Sverige

8– 11: ISHOCKEY: LG Hockey games, Sverige

8: ISHOCKEY: Sverige– Tjeckien, Globen

9: SNOWBOARD: Världscupen, Shukolovo, Ryssland

9–10: BACKHOPPNING: SM, normal backe

9–10: SKIDOR: SM, nordisk kombination

9–11: RALLY: Svenska Rallyt, VM–deltävling, Karlstad

9–11: TENNIS: Davis Cup, första omgången

10: ISHOCKEY: Sverige– Ryssland, Globen

10: SNOWBOARD: Världscupen, Moskva, Ryssland

10–11: BACKHOPPNING: Willingen, Tyskland

10–11 BADMINTON: SM, Borlänge

10–11: FRIIDROTT: Inomhus–SM, mångkamp

10–11 SKRIDSKO: VM, allround, Heerenven

11: BACKHOPPNING: SM, stor backe, Sollefteå

11: ISHOCKEY: Sverige– Finland, Globen

11: SKIDOR: Engelbrektsloppet, Norberg

12–18: BANDY: VM, damer, Ungern

15–16: SKIDOR: Världscupen, Changchun, Kina

16–18: SNOWBOARD: Världscupen, Furano, Japan

16–19: CURLING: SM,lag,damer, Karlstad

17–18: TYNGDLYFTNING: SM, Uppsala

17–24: CURLING: VM, Rullstolscurling, Sollefteå

17–18: TYNGDLYFTNING: SM, seniorer, Uppsala

19–25: SKIDSKYTTE: EM, Bansko, Bulgarien

20: FRIIDROTT: GE Galan, Globen

22–25: RIDSPORT: Göteborg Horseshow, Världscup i

dressyr, hoppning, fyrspann

22–4 mars: SKIDOR: VM, Sapporo

23: SKIDOR: Skandinaviska Cupen, Falun

23–4 mars: SKIDOR: Vasaloppsveckan

24: ROADRACING: VM, Superbike–Supersport inleds, Qatar

24: SKIDOR: Skandinaviska Cupen, Mora

24–25: BOXNING: SM, diplom, Malmberget

24–25: ALPINT: Världscupen, damer, Sierra Nevada

25–25: ALPINT: Världscupen, herrar, Garmisch parten

Kirschen

24–25: BACKHOPPNING: SM, mellanbacke, Sysslebäck

24–25: FRIIDROTT: Inomhus– SM, Göteborg

24–25: SNOWBOARD: Världscupen, Sungwoo, Korea

25: SKIDOR: Skandinaviska Cupen, Falun

25–28: BANDY: SM, Kvartsfinaler

26–4 mars: SKIDORIENTERING: VM, Ryssland

28–4 mars: SKIDSKYTTE: Världscupen, Lahti

Mars

2: ISHOCKEY: Elitseriens sista omgång

2–3: SKIDOR: Världscupdeltävling, Voss, Norge

2–3: SNOWBOARD: Världscupen, Calgary, Kanada

2–4: ALPINT: Världscupen, damer, Tarvisio

2–4: BORDTENNIS: SM, Helsingborg

2–4: FRIIDROTT: Inomhus–EM, Birmingham

3–4: ALPINT: Världscupen, herrar, Krjanska

3–4: CURLING: SM, figurspel, damer och herrar, Skellefteå

4: SKIDOR: Vasaloppet

4–8: BANDY: SM, semifinaler

5–6 ISHOCKEY: SM kvartsfinal

16–11: DRAGHUND: VM, Gäfsele/ Åsele

6: ISHOCKEY: Elitserieslutspelet drar igång

7: FÄKTNING: Världscupen,lag, deltävling, Stockholm

7–8 ISHOCKEY: SM kvartsfinal

27–11: SKIDSKYTTE: Världscupen, Holmenkollen

8–11: SKRIDSKO: VM, distans, Salt Lake City

9: SKIDOR: världscupen avslutas, Davos, Schweiz

9–10: SHOCKEY: SM kvartsfinal 3

9–11: RALLY: VM–Rally, Mexiko

10: MOTORCYKEL: VM, roadracing inleds, Qatar

10: SKIDORIENTERING: SM, Renen

10: SNÖSKOTER: SM–final, backe, Malå

10–11: ALPINT: Världscupen, damer, Zwiesel

10–11: ALPINT: Världscupen, herrar, Kvittfjäll

10–11: BACKHOPPNING: Världscupen, Lahti

10–11: FRISBEESPORT: SM, Ultimate, Göteborg

10–11: SKIDOR: Världscupen, Lahti, Finland

10–11 SKRIDSKO: Lag–VM, Short track, plats ej klar

10–11: SNOWBOARD: Världscupen, Lake Placid, USA

11: RACING: WTCC inleds, Curtiba, Brasilien

11–12 ISHOCKEY: SM kvartsfinal 4

13: BACKHOPPNING: Världscupen, Kuopio, Finland

13–17: BÅGSKYTTE: VM, inomhus, Izmir, Turkiet

14: BASKET: Sista seriespelsdagen, damer

14: HANDBOLL: Sista omgången elitserien, herrar

14: SKIDOR: Världscupen, Drammen, Norge

14–18: ALPINT: Världscupfinal, damer, Lensehide

14–18: ALPINT: Världscupfinal, herrar, Lensehide

14–18: SKIDSKYTTE: Världscupen, Khanty Mansiysk, Ryssland

16: BACKHOPPNING: Världscupen, Lillehammer, Norge

16–17: SKRIDSKO: SM, distans och cupfinaler,

16–17: TELEMARK: Världscupen, Tyskland

16–18: BROTTNING: SM, Örgryte

16–18 SKRIDSKO: VM, individuellt short track, Milano

16–18: SNOWBOARD: Världscupen, Stoneham, Kanada

16-20 CURLING: SM, lag, herrar

17: BANDY: SM–final, damer, Uppsala

17: ENDURO: VM inleds, Östersund

17: ISRACING: VM avslutas, Tyskland

17: MOTORCYKEL: trial–VM, inomhus, avslutas, Spanien

17–18: NORDISK KOMBINATION: Världscupen avslutas, Oslo

17: SKIDOR: Världscupen, Oslo

17–18: BÅGSKYTTE: SM,iniomhus, Eskilstuna

17–18: STYRKELYFT: SM, herr&dam, Köping

17– 1: SIMNING: VM, Melbourne, Australien

17–25: CURLING: VM, damer, Aomori, Japan

18: BACKHOPPNING: Världscupen, Oslo

18: BANDY: SM–final, Uppsala

16–18: FORMEL 1: Australian grand prix, Melbourne

18–20: SPEEDSKI: Världscuprace, Hundfjället

18/25/28/1/10 apr: HANDBOLL: SM– kvartsfinal, herrar

19–25: KONSTÅKNING: VM, Tokyo

21: ISHOCKEY: SM–semfinal 1

21: SKIDOR: Världscupen, Stockholm

21: TRAV: Olympiatravet på Åby

22–24 SPEEDSKI: Världscuprace, Idre

24: FRIIDROTT: VM, terräng, Mombasa, Kenya

23: ISHOCKEY: SM–semifinal 2

23– 25: SIMNING: SM, masters, Helsingborg

24: ISHOCKEY: dam SM–semifinal

24: ALPINT: SM, storslalom, herrar och damer

24: DANSSPORT: SM, tiodans, GED

24: ISRACING: SM, Uppsala

24: SNÖSKOTER: SM–final, cross, Östersund

24–25: BACKHOPPNING: Världscupen, Planica, Slovenien

24–25: KANOT: Europa Cupen, 10.000 m, Milano

24–25: SKIDOR: Världscupen, sista omgången, Falun

24–25: SPORTSKYTTE: SM, gevär, damer och herrar, Karlskrona

24–30: ISHOCKEY: VM–läger 1, landskamper mot Ungern

25: ISHOCKEY: SM–semifinal 3

25: ISHOCKEY: dam SM–final

25–1: BORDTENNIS: EM, Belgrad

25/29/1: HANDBOLL: SM–kvartsfinal, damer

27: ISHOCKEY: SM–semifinal 4

27/30: ISHOCKEY: SM–final, junior

28: FOTBOLL: EM–kval, Nord Irland– Sverige

29–30: ALPINT: SM, Åre

29– 1: SKIDOR: SM, freestyle, Gesunda

31: Enduro: EM , Italien

31: SKIDSKYTTE: SM, sprint, Lima

31: SNÖSKOTER: VM–final, lugnet, Sverige

31–1: BASKET: Finalrundan, herrar

31–2: SPEEDSKI: Världscupfinal, Cervinia, Italien

31–8: CURLING: VM, herrar, Edmonton, Kanada

April

1: MOTORCYKEL: §VM, trial inleds, Spanien

1: MOTORCYKEL: VM, motocross, MX1/MX2 inleds, Valkensvaard, Holland

1: MOTORCYKEL: VM, motocross, MX3 inleds, Castelnau–de Levis, Frankrike

1: MOTORSPORT: Indycar–tävlingarna inleds, Florida

1: ORIENTERING: SM, ultralång, Jönköping

1: SKIDSKYTTE: SM, jakt, Lima.

2–5: ISHOCKEY: VM–läger 2

2–8: GOLF: The Masters, Augusta. USA

3: SKIDSKYTTE SM, distans, Sollefteå

3–4: FOTBOLL: Champions League, kvartsfinal 1

3–7: BÅGSKYTTE: Världscupen inleds, Korea

3–10: ISHOCKEY: VM, damer, Kanada

4: ISHOCKEY: SM–final 1

4: SKIDSKYTTE: SM, stafett, Sollefteå

4–14: TYNGDLYFTNING: EM, Strasbourg

5: FOTBOLL: Uefa Cupen, kvartsfinal 1

5: SKIDSKYTTE: SM, masstart, Sollefteå

6: ENDURO: VM, rallies, inleds, Tunisien

6: ISHOCKEY: SM–final 2

6: VOLLEYBOLL: Första SM–finalen, damer

6–8: TENNIS: Davis Cup. Kvartsfinaler

8: ISHOCKEY: SM–final 3

6–8: FORMEL 1: Malaysia grand prix, Sepang

8–9: GYMNASTIK: RM, KvAG, Eskilstuna

9: ENDURO: SM inleds, Malmö

9: FOTBOLL: Allsvenskan inleds

10: ISHOCKEY: SM–final 4

10–11: FOTBOLL: Champions League, kvartsfinal 2

10–13: ISHOCKEY: VM lager 3

10–15: BROTTNING: EM, Varna

11: FOTBOLL: Damallsvenskan inleds

12: FOTBOLL: Uefa Cupen, kvartsfinal 2

12: ISHOCKEY: Eventuell SM–final 5

12: SPEEDWAY: GP, Polen

13: ORIENTERING: SM,natt, Åkulla

13: VOLLEYBOLL: Första SM–finalen, herrar

13/17/22/25/28: HANDBOLL: SM–semifinal , herrar

14: GYMNASTIK: NM, Stockholm

14: ISHOCKEY: Eventuell SM–final 6

14–22: TYNGDLYFTNING: EM, Strasbourg, Frankrike

13–15: FORMEL 1: Bahrain int.circuit, Bahrain

15: ORIENTERING: SM, Sprint, Varberg

15/18/22/26/28: HANDBOLL: SM–semifinal , damer

16: ISHOCKEY: Eventuell SM–final 7

16–25: ISHOCKEY: VM läger 4 med EHT

17–20: SPEEDSKI: VM, Verdier, Schweiz

18–22: RIDSPORT: Världscupfinaler, hoppning, dressyr, Las Vegas

19–22: BOXNING: SM, Sundsvall

20–22: ISHOCKEY: Euro Hockey tour, landskamper ej klara

21(29): FOTBOLL: Final i Uefa Womens Cup

21: INNEBANDY: SM–finalerna, Globen

21–22: GYMNASTIK: SM, Rytmisk Gymnastik

22: RACING: STCC inleds, TBA

24–25: FOTBOLL: Champions League, semifinal 1

25: ISHOCKEY: Sverige– USA, Globen

25–27 (alt 1–3/6): KONSTSIM: SM, plats ej klar

26: FOTBOLL: Uefa Cupen, semifinal 1

27–13 maj: ISHOCKEY: VM, Ryssland

28: SPEEDWAY: VM–deltävlingarna inleds, Italien

28–29: ORIENTERING: Tiomila, Eskilstuna

28–29: FRIIDROTT: SM, terräng, Stockholm

29: MOTORCYKEL: VM, super moto inleds, Casteletto

di Branduzzo, Italien

Maj

1: SPEEDWAY: Elitseriepremiär

1–2: FOTBOLL: Champions League, semifinal 2

1–5: BEACHVOLLEY: Världscupen, herrar, inleds, Shanghai

2–5: SQUASH: lag–EM, Riccione, Italien

2–6: BEACHVOLLEY: Världscupen, damer, inleds, Shanghai

3: FOTBOLL: Uefa Cupen, semifinal 2

4–6: BILJARD: SM, 14:1

4–6: VATTENPOLO: SM–finaler, damer och herrar, Stockholm

5: HANDBOLL: SM–final, damer och herrar

5–6: FÄKTNING: SM, Uppsala

5–6: KANOT: Världscupen inleds, Kroatien

5–6: RALLYCROSS: EM inleds, Montalegre, Portugal

6–28: CYKEL: Giro dìtalia1

1–13: BADMINTON: Badmintongalan, Uppsala

11–13: BOWLING: Allsvenskt slutspel, 8–manna herrar, Sundsvall

11–13: GYMNASTIK: SM, alla discipliner, Uppsala

12: FRIIDROTT: SM, halvmarathon, Göteborg

12–20: INNEBANDY: VM, damer, Danmark

11–13: FORMEL 1: Spanish grand prix, Barcelona

15–20: STYRKELYFT: EM, herr&dam, Polen

16: FOTBOLL: Uefa–Cupen, final, Glasgow

18–22: TAEKWONDO: VM, damer, Kina

21–27: BORDTENNIS: VM, individuellt, Zagreb

23: FOTBOLL: Champions League, Final, Aten

25–27: BILJARD: SM, 9–ball

26: SPEEDWAY: GP–deltävling i Eskilstuna

24–27: FORMEL 1: Monaco grand prix, Monte Carlo

27: TRAV: Elitloppet, Solvalla

28–10 jun: TENNIS: Öppna Franska

30–3 jun: STYRKELYFT: VM, bänkpress, Danmark

Juni

1–3: RODD: Världscupen, Linz– Ottensheim, Österrike

2: FOTBOLL: EM–kval, Danmark– Sverige, Köpenhamn

2–3: BOWLING: SM–finaler, Göteborg

2–3: FRIIDROTT: SM, stafett, Huddinge

2–3: FÄKTNING: Ystad International, Sabel, Värja

6: FOTBOLL: EM–kval, Sverige– Island

9: ENDURO: SM–deltävling, Hallandia

9: FRIIDROTT: SM, Stockholm Marathon

9: SPEEDWAY: GP, Köpenhamn

9–10: KANOT: Världscupen inleds, marathon, Kina

9–10: KANOT: Världscupen inleds, race, Österrike

8–10: FORMEL 1: Canadian Grand Prix, Montreal

10: MOTORCYKEL: VM, sand/gräsbana inleds, Tyskland

11–17: GOLF: U.S Open, Oakmont

11–24: FOTBOLL: EM–slutspel, U–21, Holland

13–16 SQUASH: EM, individuellt, Royan, Frankrike

15–16: CYKLING: Vätternrundan

15: FRIIDROTT: Golden league, Oslo

15–17: RIDSPORT: SM, hoppning, Falun

15–17: SIMNING: Grand Prix–final, Simrishamn

16–17: RODD: NM, Oslo

16–17: SEGLING: NM, OK–jolle, plats ej klar

18–25: BOXNING: EU–mästerskap,män,Dublin, Irland

15–17: FORMEL 1: US grand prix, Indianapolis

22–24: RODD: Världscupen, Amsterdam

23–24: FRIIDROTT: Europacupen, Vasa, Finland

25–29: FÄKTNING: Nordiska Mästerskapen, Odense

25– 8: TENNIS: Wimbledon

27: FRIIDROTT: Lag–SM, Plats ej klar

27–30: SEGLING: SM, Safir, Utö

28–1: ALLMÄNT: Stockholm summer games

29: CYKEL: SM, landsväg, Uppsala

30: SPEEDWAY: GP, England

30– 10: BOWLING: EM, herrar, Österrike

31–1: TRIATHLON: EM, olympisk distans, plats ej klar

Juli

1: FORMEL 1: French grand prix, Magny Cours

1–7: FÄKTNING: EM, Gent, Belgien

4–7: SEGLING: SM, folkbåt, if–båt, Råå hamn

4–8: SEGLING: SM–tävling, M22, M30 Nyköping

4–10: SEGLING: Swedish match cup, Göteborg

5–16: BASEBOLL: EM, Spanien

6: FRIIDROTT: Golden League , Paris

6–7: TYNGDLYFTNING: Baltiska Mästerskapen, Polen

6–8: FRISBEESPORT: Scandinavian Open, Skellefteå

6–8: SIMNING: SM, långdistans, plats ej klar

8: ENDURO: SM–deltävling, Linköping

6–8: FORMEL 1: British grand prix,Silverstone, Northamptonshire,England

7–29: CYKLING: Tour de France

9: SIMNING: Vansbrosimningen

9–14: FRISBEESPORT: VM, allround, Ithaca, USA

9–15: TENNIS: Swedish Open, Båstad

10–25: SPORTSKYTTE: EM, lerduveskytte, Granada

11–14: BANGOLF: SM–kombi, plats ej klar

11–14: SEGLING: SM, h–båt, Kalmar

12: CYKEL: EM, crosscountry, Turkiet

13: FRIIDROTT: Golden League, Rom

13: MOTORCYKEL: VM–final, sand/gräsbana, Frankrike

13–15: RODD: Världscupen, Luzern, Schweiz

13–15: SIMHOPP: SM, plats ej klar

14: MOTORCYKEL: VM, trial, damer inleds, Tjeckien

14: SPEEDWAY: Lag–VM inleds, Danmark

15: TRIATHLON: VM, långdistans, Frankrike

15–22: GOLF: British Open, Liverpool

16: SPEEDWAY: Lag–VM, England

18–21: GOLF: Lag–SM, herrar, Barsebäck

18–21: GOLF: Lag–SM, damer, damer, Hook

18–24: FRISBEESPORT: VM, amatörer, frisbeegolf

18–22: RIDSPORT: VM, körning, ponny, Dorthealyst, Danmark

19: CYKEL: EM, landsväg, Bulgarien

19: SPEEDWAY: Lag–VM, Polen

19–22: RIDSPORT: Ponny–EM, hoppning/dressyr, fälttävlan Freudenberg, Tyskland

19–22: RIDSPORT: Falsterbo Horse Show, hoppning, dressyr

20: CYKEL: SM, mountainbike, Huskvarna

21: SPEEDWAY: Lag–VM, final, Polen

21–22: BÅGSKYTTE: SM, fält, Stocka

20–22: FORMEL 1: German grand prix, Nurburgring,Tyskland

23: ORIENTERING: O–ringen, Mjölby

23–25: SPORTSKYTTE: SM, pistolskytte, 10 m, Njurunda

24–27: GOLF: EM, damer, Drottningholm

24–29: BEACHVOLLEY: VM, Gstaad

25–29: SIMNING: SM, 50m, Halmstad

27: CYKEL: EM, DH/4X, Grekland

28: SPEEDWAY: GP, Tjeckien

27–29: SEGLING: SM, triss, plats ej klar

28: HANDIKAPPIDROTT: IBSA World Games i Brasilien

28–30: SEGLING: NM, Borstahusen

28–5: FRISBEESPORT: EM, Ultimate, England

30–1: SEGLING: SM, laser, Borstahusen

30–1: SEGLING: SM, finnjolle, Borstahusen

30–7 : TENNIS: Nordic Light Open, WTA, Stockholm Stadion

30– 8: BOWLING: VM, damer, Mexico

31–2: SEGLING: SM, laser radial, Borstahusen

31–3: BÅGSKYTTE: Världscupen avslutas, England

31– 4: FRISBEESPORT: VM, frisbeegolf, USA

Augusti

1–5: SEGLING: SM, neptunkryssare, Ekoln

3: CYKEL: Världscupstävling, damer, Vårgårda

3–5: SEGLING: SM, mirror, Östersund

4: CYKEL: ev. NM, nordisk Cup, Stockholm

4–5: FRIIDROTT: SM, mångkamp, Nyköping

3–5: FORMEL 1: Hungarian grand prix, Budapest,Ungern

6–10: KANOT: EM, Skottland

6–12: GOLF: PGA–championships, Tulsa,USA

6–12: SEGLING: Europamästerskapen, Gottskärr

7: FRIIDROTT: DN–Galan

7–11: SEGLING: SM, express, Nynäshamn

7–19: BADMINTON: VM, Kuala Lumpur, Malaysia

8–12: KANOT: VM, race, Duisburg, Tyskland

8–18: VOLLEYBOLL: Universiaden, Bangkok

9–12: GOLF: TPC hosted by Annika, Barsebäck

10–12: FRIIDROTT: Stora SM, Eskilstuna

10–12: RIDSPORT: Världscup–deltävling, fälttävlan, Malmö

10–12: SEGLING: SM, 606, Gävlebukten

10–12: SEGLING: SM, master laser, Arkösund

11: SPEEDWAY: GP–deltävling i Målilla

11–12: BÅGSKYTTE: SM, utomhus, plats ej klar

12: CYKEL: VM, Crosscountry marathon, plats ej klar

14–19: BEACHVOLLEY: Världstour och OS–kvaldeltävling, Mariehamn, Åland

15– 19: RIDSPORT: EM i hoppning, Mannheim, Tyskland

16–19: GOLF: Scandinavian Masters, Arlandastad

16–19: KANOT: SM, Göteborg

16–19: RIDSPORT: SM, körning, Gotland

17–19: BEACHVOLLEY: Swedish beach tour avslutas, Rålambshovsparken, Stockholm

18: KLÄTTRING: SM, boulder, Ulricehamn

18–26: ORIENTERING: VM, Kiev, Ukraina

21–24: GOLF: SM–match, Mosjö

23–26: STYRKELYFT: EM, bänkpress, Danmark

23– 2: BASKET: EM, rullstol, Tyskland

25: SPEEDWAY: GP, Lettland

25–26: BÅGSKYTTE: SM, 3D, Alingsås

25– 2: FRIIDROTT: VM, Osaka, Japan

26: ENDURO: SM–deltävling, Njurunda

24–26: FORMEL 1: Turkish grand prix, Istanbul, Turkiet

26: RODD: VM, München

27–2: RIDSPORT: EM i dressyr, Turin, Italien

27–9: TENNIS: US Open

28–2: SIMNING: VM, 50 m, Kranj, Slovenien

30–2:RIDSPORT: VM i körning Par, Warka, Polen

31: ENDURO: VM, sista rallies, Argentina

September

1–2: TRIATHLON: VM, olympisk distans, plats ej klar

1–23: VINDSURFING: SM OCH WAVE CLASSIC, Varberg

2: CYKEL: NM, maraton, Varberg

2: MOTORCYKEL: VM, lag, sand/gräsbana, Frankrike

2–9: BOXNING: EM tävling 1, damer, Ukraina

3: CYKEL: VM, mountainbike, Skottland

3–9: GYMNASTIK: VM, artistisk gymnastik, Stuttgart

3–16: BASKET: Eurobasket, herrar, Spanien

6–9: RODD: VM, masters, Zagreb, Kroatien

6–16: VOLLEYBOLL: VM, herrar, Ryssland

7: FRIIDROTT: Golden league, Zürich

8: SPEEDWAY: GP, Polen

7–9: RODD: SM, Hjelmsjön, Örkelljunga

7–17: CYKEL: La vuelta de espana

8: FOTBOLL: EM–kval. Sverige– Danmark

8: RALLYCROSS: SM avslutas, Kinnekulle

8: RIDSPORT: EM i distansritt, Barroca d´Alva, Portugal

8–9: KANOT: VM, Marathon, Ungern

8–9: FRIIDROTT: Finnkampen, Göteborg

9: MOTORCYKEL: VM, motocross, MX1/MX2 avslutas,

Sevlevio, Bulgarien

9: MOTORCYKEL: VM, motocross, MX3 avslutas, Faenza, Italien

7–9: FORMEL 1: Italian grand prix, Monza

10–16: KANOT: EM, U–21,polo, Thury Harcort, Frankrike

10–30: FOTBOLL: VM, damer, Kina

11–12: GOLF: Solheim Cup, juniorer, Båstad

13–16: RIDSPORT: EM i fälttävlan, Pratoni del Vivaro, Italien

13–20 SPORTSKYTTE: VM i lerduveskytte, Nicosia, Cypern

14: FRIIDROTT: Golden league i Bryssel

14–16: GOLF: Solheim Cup, Halmstad

15: CYKEL: SM, kort landsväg, Tranås

15: RODD: SM, sprint, plats ej klar

15–16: BANGOLF: SM, 10–mannalag, plats ej klar

15–16: BÅGSKYTTE: SM, jakt, plats ej klar

15–16: ENDURO: VM avslutas, Noiretable, Frankrike

15–16: ORIENTERING: SM, långdistans, Idala

15–16: RALLYCROSS: EM avslutas, Slomcszyn, Polen

15–25: TYNGDLYFTNING: VM, Chiang mai, Thailand

15–30: BOXNING: VM, män, Moskva

14–16. FORMEL 1: Belgian grand prix, Spa Francorchamps

17–24: GYMNASTIK: VM, rytmisk gymnastik, Patras, Grekland

18–23: BROTTNING: VM, Baku, Azerbadjan

19–23: KANOT: VM, slalom, Rio De Janeiro

20–30: VOLLEYBOLL: VM, damer, Luxemburg/Belgien

21–22: Orientering: SM, medeldistans, Simlångsdalen

21–23: TENNIS: Davis Cup, semifinaler

22: ENDURO: SM avslutas, Lerum

22: RIDSPORT: Nordisk/Baltiska mästerskapen, distansritt, Danmark

22: SPEEDWAY: GP, Slovenien

22–23: KANOT: VM, marathon, Ungern

22–23: SEGLING. SM, lag, optimist, zoom 8

23: CYKEL: SM, maraton, Eksjö

23: GOLF: British masters, England

23: MOTORCYKEL: VM, motocross, Budds Creek, USA

23: MOTORCYKEL: VM, trial avslutas, Belgien

24–7: BASKET: Eurobasket, damer, Italien

26: CYKEL: VM, landsväg, Tyskland

27: MOTORCYKEL: VM, trial damer avslutas, England

28: MOTORCYKEL: VM, trial, lag, England

28–30: RIDSPORT: Linköping Horse Show, hoppning

28–30: TYNGDLYFTNING: NM, plats ej klar

28–6: FÄKTNING: VM, St. Petersburg, Ryssland

29: CYKEL: EM, maraton, Tyskland

29: FRIIDROTT: Lidingöloppet

28–30: FORMEL 1: Chinese grand prix, Shanghai

Oktober

2–3: SPEEDWAY: SM–finaler, elitserien avslutas

3–7: STYRKELYFT: VM, master, Tjeckien

6: SPEEDWAY: Grandprix avslutas, Tyskland

5–7: FORMEL 1: Japanese grand prix, Shizuoka

7-9 RUGBY: VM, Frankrike

8–14: TENNIS: Stockholm Open

13: FOTBOLL: EM–kval, Lichtenstein– Sverige

14: FRIIDROTT: VM, landsväg, Udinese, Italien

14: RACING: STCC avslutas, TBA

14–21: BOXNING: EM–tävling 2, damer, Danmark

17: FOTBOLL: EM–kval, Sverige– Nord Irland

21: MOTORCYKEL: VM, supermoto avslutas, Aten,Grekland

19–21: FORMEL 1: Brasilian grand prix, Interlagos, Brasilien

November

2–4: GYMNASTIK: VM, trampolin, Quebec, Kanada

2–4: RIDSPORT: SM i hoppning inomhus, Grevagården

3: ENDURO: Gotland grand national

4: FRIIDROTT: NM, terräng, Södertälje

4: GOLF: Europatouren avslutas, Volvo Masters, Madrid

4: MOTORCYKEL: VM, roadracing avslutas, Valencia

4–11: STYRKELYFT: VM, Österrike

5–18: TENNIS: Masters cup, single/dubbel

12: ENDURO: VM avslutas, sexdagars, Chile

15–18: BORDTENNIS: SOC (Pro Tour), Göteborg

17: FOTBOLL: EM–kval, Spanien– Sverige

18: RACING: WTCC avslutas, Macao21: FOTBOLL: EM–kval, Lettland– Sverige

22–25: SIMNING: SM, 25m, Jönköping

24–26: STYRKELYFT: SM, bänkpress, Nässjö

28–30: TENNIS: Davis Cup, finaler

30–2 dec: HÄSTSPORT: Stockholm International Horse Show Världscup dressyr, fyrspann

30–12 dec: RALLY: VM avslutas, England

December

1: ENDURO: Novemberkåsan, Trollhättan

2–16: Handboll: dam–VM, Frankrike

6–12 SQUASH: lag–VM, herrar, Indien

8–9: BROTTNING: SM, fristil

8–9: TYNGDLYFTNING: Lag–SM finalerna, plats ej klar

9: FRIIDROTT: EM, terräng, Toro, Spanien

13–16 SIMNING: Kortbane–EM, 25 m, Debrecen, Ungern

15: STYRKELYFT: SM, lag. Plats ej bestämd

31: KANOT: EM, freestyle, Ourense, Spanien

Sportbladet.se (websport@aftonbladet.se)