Årets höjdare

Här är din guide till sportåret 2008

Sportåret 2008 Många höjdpunkter är att se fram emot under året, bland annat skidskytte-VM i Östersund, hockey-VM, fotbolls-EM och förstås OS i Kina i augusti.
Sportåret 2008 Många höjdpunkter är att se fram emot under året, bland annat skidskytte-VM i Östersund, hockey-VM, fotbolls-EM och förstås OS i Kina i augusti.
SPORTBLADET

JANUARI

ALPINT

5–6: Världscupen (d) Tjeckien, (h), Schweiz.

12–13: Alpint – (d) Slovenien, (h) Schweiz.

18–20: Alpint – (d) Italien, (h) Österrike.

22: Alpint – (h), Österrike.

26–27: Alpint – (d) Tyskland, (h) Frankrike.

BANDY

27–3/2: VM, MOSKVA.

FOTBOLL

13: Costa Rica–Sverige (h), San José.

19: USA–Sverige (h), Los Angeles.

FRIIDROTT

29: Friidrott – Inomhusgala, Göteborg.

HANDBOLL

17–27: EM (h), Norge

KONSTÅKNING

21–27: EM, Zagreb.

LÄNGDSKIDOR

–6: Tour de Ski, (d) och (h).

22–26: Världscupen, (d) och (h), Kanada.

MOTORSPORT

5–20: Dakarrallyt

24: VM-rally (premiär), Monte Carlo.

SIMHOPP

18–20: SM, Göteborg.

SKRIDSKO

12–13: EM, Kolmna, Ryssland.

19–20: Sprint-VM, Heerenveen.

SKIDSKYTTE

2–6: Världscupen, (d) och (h).

8–13: Världscupen, (d) och (h),

16–20: Världscupen, (d) och (h),

TENNIS

14–27: Australian open, (d) och (h).

TRAV

27: Trav – Prix d’Amerique.

ÖVRIGT

14: Idrottsgalan.

FEBRUARI

ALPINT

2–3: Världscupen, (d), Schweiz. (h), Frankrike.

9–10: Världscupen, (d), Italien. (h), Tyskland.

15: Världscupen, (d), Kroatien.

17: Världscupen, (h), Kroatien.

21–24: Världscupen, (d) och (h), Kanada.

AMERIKANSK FOTBOLL

3: Superbowl, Phoenix, USA.

BANDY

13–16: VM (d), Dalarna.

BORDTENNIS

24–2/3: Lag-VM, Kanton.

FOTBOLL

6: Turkiet–Sverige (h), Istanbul.

12: England–Sverige (d), Cypern.

16: Norge–Sverige (d), Cypern.

FRIIDROTT

16: Europacupen inomhus, Moskva.

21: Inomhusgala, Stockholm.

23–24: Inomhus-SM, Malmö.

ISHOCKEY

5: Sverige–Slovakien, Västerås.

7–10: LG hockey games, Stockholm.

15–17: Fyrnationsturnering, (d), Ä-holm, H-borg.

LÄNGDSKIDOR

9–10: Världscupen, Engelbrektsloppet,

9–10: Världscupen, (d) och (h), Estland.

16–17: Världscupen, (d) och (h), Tjeckien.

23–27: Världscupen, (d) och (h), Falun/Stockholm.

MOTOR

8–10: Svenska rallyt, Karlstad.

SIMHOPP

2–3: EM för nationsmästare, Stockholm.

SKIDSKYTTE

9-17: VM, Östersund

27–2/3: Världscupen, (d) och (h), Korea.

SKRIDSKO

9–10: Allround-VM, Berlin.

TENNIS

8–10: Davis cup, Israel–Sverige.

MARS

ALPINT

1–2: Världscupen, (d), Tyskland. (h), Norge.

8–9: Världscupen, (d), Schweiz. (h), Slovenien.

12–16: Världscupsavslutning, (d) och (h).

31–4/4: SM, fartgrenar, Åre.

BANDY

15–16: SM-finaler, Uppsala.

BROTTNING

14–16: SM, Vinslöv.

CURLING

13–18: SM, Örnsköldsvik.

22–30: VM (d), Kanada

FOTBOLL

5–12: Algarve cup, (d).

26: Sverige-Brasilien (h)

30: Allsvensk premiär. (h)

FREESTYLE

7–8: Världscupen, Åre.

FRIIDROTT

2–9: Inomhus-VM, Valencia

KONSTÅKNING

17–23: VM, Göteborg.

LÄNGDSKIDOR

1–2: Världscupen, (d) och (h), Finland.

2: Vasaloppet, Sälen–Mora.

5–8: Världscupen, (d) och (h), Norge.

13–18: Världscupen, SM, Falun-Borlänge.

14–16: Världscupen, Världscupsavslutning, Italien.

29–30: Världscupen, SM, 30 km (d) och 50 km (h), Orsa.

MOTOR

16: Formel 1-premiär, Australien.

SIMNING

13–24: EM, Eindhoven.

SKIDSKYTTE

5–9: Världscupen, (d) och (h), Ryssland.

12–16: Världscupavslutning, (d) och (h), Norge.

SKRIDSKO

6–9: Distans-VM, Nagano.

APRIL

ALPINT

6–8: SM, teknikgrenar, Åre.

BORDTENNIS

2–6: OS-kval, Frankrike.

25–27: SM, Örnsköldsvik.

BOXNING

24–27: SM, Boden.

BROTTNING

1–6: EM, Tammerfors.

CURLING

5–13: VM (h), USA

GOLF

3–6: Nabisco championship, (d), USA.

10–13: US Masters, (h), Augusta, USA.

GYMNASTIK

3–6: EM, artistisk gymnastik (Clermont-Ferrand, Frankrike.

ISHOCKEY

4–12: VM, (d), Kina.

7–20: SM-finaler, (h).

17–20: Ceska Pojistovna cup, Tjeckien.

24: Sverige–Lettland, Stockholm.

INNEBANDY

19: SM-finaler, Stockholm.

MOTOR

26: Speedway, VM, premiär, Slovenien.

20: STCC-premiär, Knutstorp.

ORIENTERING

26–27: Tiomila, Rosersberg.

RIDSPORT

23–27: Världscupfinal, Göteborg horse show.

SIMNING

9–13: Kortbane-VM, Manchester.

MAJ

BORDTENNIS

8–11: OS-kval-final, Ungern.

CYKEL

10–1/6: Giro d’Italia.

FOTBOLL

3: EM-kval, (d), Ungern–Sverige.

7: EM-kval, (d), Sverige–Italien, Örebro.

14: UEFA-cup-final, Manchester.

21: Champions League-final, Moskva

FRIIDROTT

31: Stockholm maraton.

31–1/6: Mångkampsgala, Götzis.

GYMNASTIK

30–1/6: SM, Gävle

HANDBOLL

1: SM-finaler, Göteborg.

30–1/6: OS-kval, (h).

ISHOCKEY

1–18: VM, Kanada.

MOTOR

24: Speedway Grand Prix, Göteborg.

ORIENTERING

1: SM-sprint, Mariestad.

26–1/6: EM, Ventspils.

TENNIS

25–8/6: Franska öppna.

TRAV

11: Oslo Grand prix.

25: Elitloppet.

JUNI

CYKEL

13–14: Vätternrundan.

FOTBOLL

7–29: EM (h), Schweiz/Österrike

25: EM-kval, (d), Irland–Sverige.

FRIIDROTT

1: Golden league, Berlin.

6: Golden league, Oslo.

21–22: Europacupen, Istanbul.

GOLF

5–8: LPGA-mästerskapen, (d), USA.

12–15: US open, (h).

26: US open, (d).

TENNIS

23–6/7: Wimbledon.

JULI

CYKEL

5–27: Tour de France.

GOLF

17–20: British open, (h).

31–3/8: British open, (d).

FOTBOLL

13–19: Gothia Cup, Göteborg.

20: Landskamp, (d), Norge–Sverige.

FRIIDROTT

11: Golden league, Rom.

18: Golden league, Paris.

22: DN-galan, Stockholm.

MOTOR

21: Speedway, Lag-VM, Polen.

ORIENTERING

10–20: VM, Olomouc, Tjeckien.

21–25: O-ringen, Sälen.

RIDSPORT

17–20: Falsterbo horse show.

RODD

22–25: VM, Ottensheim.

SIMHOPP

4–6: SM, Jönköping.

SIMNING

13: Vansbrosimningen.

16–20: SM, Norrköping.

TENNIS

7–13: Swedish open, Båstad.

28–3/8: WTA, Nordic light open, Stockholm.

AUGUSTI

GOLF

7–10: PGA-mästerskapen, (h), Michigan, USA.

14–17: Scandinavian masters, (h), Arlandastad.

FOTBOLL

20: Landskamp, Sverige–Frankrike, Göteborg.

FRIIDROTT

1–3: SM, Västerås.

29: Golden league, Zürich, 29/8.

MOTOR

16: Speedway, VM-deltävling, Målilla.

RIDSPORT

21–24: SM, hoppning, Vellinge.

TENNIS

27–7/9: US open, New York.

ÖVRIGT

8–24: OS, Peking.

SEPTEMBER

CYKEL

23–28: VM, Varese.

HANDIKAPPIDROTT

6–17: Paralympics, Peking.

FOTBOLL

6: VM-kval, (h).

10: VM-kval, (h).

27: EM-kval, (d), Sverige–Rumänien.

FRIIDROTT

5: Golden league, Bryssel.

13–14: World Athletics, final.

26–28: Lidingöloppet.

GOLF

16–21: Ryder cup, Louisville, Kentucky.

ORIENTERING

20–21: SM, långdistans, Södertälje.

26–27: SM, medeldistans, Gnesta.

RODD

20–21: EM, Aten.

TENNIS

13–14: Federations cup, final.

OKTOBER

BROTTNING

11–13: Dam-VM, Tokyo.

BORDTENNIS

3–12: EM, St. Petersburg.

FOTBOLL

1: EM-kval, (d), Sverige–Irland.

11: VM-kval, (h).

15: VM-kval, (h).

MOTOR

11: Speedway, VM-seriens avslutning, Gelsenkirchen.

SEGLING

4–5 och 11–12: Ocean race-start, Alicante.

TENNIS

6–12: Stockholm open.

NOVEMBER

BORDTENNIS

14–18: SOC, Stockholm.

FOTBOLL

19: Landskamp, Holland–Sverige.

ISHOCKEY

6–9: Karjala cup, Helsingfors.

MOTOR

2: Formel 1-avslutning, Brasilien.

RIDSPORT

28–30: Stockholm horse show.

SIMNING

12–13: Världscupen, Stockholm.

27–30: SM, Stockholm.

TENNIS

21–23: Davis cup, final.

DECEMBER

HANDBOLL

2–14: EM, (d), Makedonien.

INNEBANDY

6–14: VM, (h), Tjeckien.

ISHOCKEY

18–21: Channel one cup, Moskva.

26–5/1: Junior-VM, Kanada.

SIMNING

11–14: Kortbane-EM, Rijeka, Kroatien.