Bragdmedaljörer genom tiderna

Sten Pettersson (t.v.) blev den förste att vinna bragdguldet. Här passerar han mållinjen under 1920 års Finnkampen.
Sten Pettersson (t.v.) blev den förste att vinna bragdguldet. Här passerar han mållinjen under 1920 års Finnkampen.
SPORTBLADET
Anja Pärson har vunnit bragdguldet två år i rad, 2006 och 2007. Här tar hon emot Aftonbladets pris till Årets Idrottskvinna 2007.
Foto: URBAN ANDERSSON
Anja Pärson har vunnit bragdguldet två år i rad, 2006 och 2007. Här tar hon emot Aftonbladets pris till Årets Idrottskvinna 2007.

1925: Sten "Sten-Pelle" Pettersson (1902-1984)

Gren: Friidrott, häcklöpning.

1926: Edwin Wide (1896-1996)

Gren: Friidrott, löpning.

1926: Arne Borg (1901-1987)

Gren: Simning.

1927: Sven Salén (1890-1969)

Gren: Segling

1928: Per-Erik "Särna" Hedlund (1897-1975)

Gren: Längdåkning.

1929: Sven Utterström (1901-1979)

Gren: Längdåkning.

1929: Gillis Grafström (1893-1938)

Gren: Konståkning.

1930: Johan Richthoff (1898-1983)

Gren: Brottning

1931: Sven Rydell (1905-1975)

Gren: Fotboll

1932: Ivar Johansson (1903-1979)

Gren: Brottning.

1933: Sven "Sleven" Säfwenberg (1898-1950)

Gren: Bandy.

1934: Harald Andersson (1907-1985)

Gren: Friidrott, diskus.

1935: Hans Drakenberg (1901-1982)

Gren: Fäktning.

1936: Erik Larsson (1912-1982)

Gren: Längdåkning.

1937: Torsten Ullman (1908-1993)

Gren: Pistolskytte.

1938: Björn Borg

Gren: Simning

1939: Sven Selånger (1907 - 1992)

Gren: Backhoppning.

1940: Håkan Lidman (1915-2000)

Gren: Friidrott, häck 110 m.

1940: Henry Kälarne (1912-2001)

Gren:Friidrott, löpning.

1941: Alfred "Håsjö" Dahlqvist (1914-1983)

Gren: Längdåkning

1942: Gunder Hägg

Gren: Friidrott, löpning, medeldistans.

1943: Arne Andersson

Gren: Friidrott, löpning, medeldistans.

1944: Nils "Mora-Nisse" Karlsson

Gren: Längdåkning.

1945: Claes Egnell

Gren: Modern femkamp.

1946: Arvid "Starke Arvid" Andersson

Gren: Tyngdlyftning.

1947: Gösta Frändfors (1915-1973)

Gren: Brottning

1948: Wille Grut

Gren: Modern femkamp.

1949: Gert Fredriksson

Gren: Kanot.

1950: Lennart Bergelin (1925-2008)

Gren: Tennis.

1951: Rune Larsson

Gren: Friidrott, häcklöpning 400 m.

1952: Walter Nyström

Gren: Friidrott, löpning.

1953: Bertil Antonsson

Gren: Brottning.

1954: Bengt Nilsson

Gren: Friidrott, höjdhopp.

1955: Sigge Eriksson

Gren: Skridsko

1956: Sixten Jernberg

Gren: Längdåkning.

1956: Lars Hall (1927-1991)

Gren: Modern femkamp

1957: Dan Waern

Gren: Friidrott, löpning, medeldistans.

1958: Richard Dahl

Gren: Friidrott, höjdhopp.

1959: Agne Simonsson

Gren: Fotboll.

1960: Jane Cederquist

Gren: Simning.

1961: Ove Fundin

Gren: Speedway.

1961: Sten "Storken" Lundin.

Gren: Motocross.

1962: Assar Rönnlund

Gren: Längdåkning.

1963: Jonny Nilsson

Gren: Skridsko

1964: Rolf Peterson

Gren: Kanot.

1965: Kjell Johansson

Gren: Bordtennis.

1966: Kurt Johansson

Gren: Skytte.

1967: Gösta "Fåglum" Pettersson, Sture Fåglum (1942-1983), Erik Fåglum, Tomas Fåglum.

Gren: Cykel.

1968: Toini Gustafsson

Gren: Längdåkning.

1969: Ove Kindvall

Gren: Fotboll

1970: Gunnar Larsson

Gren: Simning.

1971: Stellan Bengtsson

Gren: Bordtennis.

1972: Ulrika Knape

Gren: Simhopp

1973: Rolf Edling

Gren: Fäktning

1974: Björn Borg

Gren: Tennis.

1975: Ingemar Stenmark

Gren: Alpint

1976: Anders Gärderud

Gren: Friidrott, löpning, hinder.

1976: Bernt Johansson

Gren: Cykel

1977: Frank Andersson

Gren: Brottning.

1978: Björn Borg och Ingemar Stenmark

1979: Malmö FF

Gren: Fotboll.

1980: Thomas Wassberg

Gren: Längdåkning

1981: Annichen Kringstad

Gren: Orientering.

1982: Mats Wilander

Gren: Tennis.

1983: Håkan Carlqvist

Gren: Motocross.

1984: Gunde Svan

Gren: Längåkning

1985: Patrik Sjöberg

Gren: Friidrott, höjdhopp

1986: Thomas Johansson

Gren: Brottning

1987: Marie-Helene Östlund

Gren: Längdåkning.

1987: Ishockeylandslaget Tre Kronor

1988: Tomas Gustafson

Gren: Skridsko.

1989: Bordtennislandslaget

1990: Stefan Edberg

Gren: Tennis.

1991: Pernilla Wiberg

Gren: Alpint.

1992: JO Waldner

Gren: Bordtennis.

1993: Torgny Mogren

Gren: Längdåkning

1994: Fotbollslandslaget

1995: Annika Sörenstam

Gren: Golf

1996: Agneta Andersson och Susanne Gunnarsson

Gren: Kanot

1997: Ludmila Engquist

Gren: Friidrott, häcklöpning 100 m.

1998: Handbollslandslaget

1999: Tony Rickardsson

Gren: Speedway.

2000: Lars Frölander

Gren: Simning

2001: Per Elofsson

Gren: Längdskidåkning

2002: Susanne Ljungskog

Gren: Cykel

2003: Carolina Klüft

Gren: Sjukamp

2004: Stefan Holm

Gren: Höjdhopp

2005: Kajsa Bergqvist

Gren: Höjdhopp

2006: Anja Pärson

Gren: Alpint

2007: Anja Pärson

Gren: Alpint

2008: Jonas Jacobsson

Gren: Skytte (paralympics)

Källa: SvD.se