TV-sport i jul och nyår

Här är alla tider att hålla koll på

Full fart i spåret Tour de Ski börjar på Nyårsdagen och slutar den 6 januari.
Full fart i spåret Tour de Ski börjar på Nyårsdagen och slutar den 6 januari.
SPORTBLADET

Julrim, paketöppning, nyårssmällare – och massor av TV-sport!

Sporten tar definitivt inte ledigt över jul och nyår. Snarare är det massor sport i TV att njuta av. Sportbladet har satt samman allt som visas.

Junior-VM i ishockey och en hel del hockey på hemmaplan. Fotboll i England, Spanien och Italien. Och som sig bör en hel del skidor. TV-utbudet är stort under helgerna.

På Nyårsdagen visas också traditionsenligt backhoppningen från Garmisch-Partenkirschen, en sändning som numera sänds i Eurosport.

Här hittar du all liveidrott under helgerna.

Fredag 1 januari

13.45 Eurosport: Backhoppning: Garmisch-Partenkirchen

15.35 SVT 1: Längdskidor: Tour de ski, damer och herrar, prolog

15.45 Eurosport: Längdskidor: Tour de ski, damer, prolog

17.00 Eurosport: Längdskidor: Tour de ski, herrar, prolog

19.00 TV6: Magasin: Viasat Sport-karameller.

19.00 Viasat Hockey: Ishockey: NHL, Boston Bruins–Philadelphia Flyers

20.00 Eurosport: Rally: Dakar-rallyt

Lördag 2 januari

11.00 Eurosport: Nordisk kombination: Backhoppning

11.45 Eurosport: Rodel: Världscupen, damer

12.45 Eurosport: Längdskidor: Tour de ski, damer, 10 km klassisk

12.50 SVT 1: Längdskidor: Tour de ski, damer, 10 km klassisk

13.00 TV4 Sport: Pingis: Pingisligan, Warta–Spårvägen

13.10 Viasat Fotboll: Fotboll: FA-cupen, Bristol City–Cardiff City

13.30 Eurosport: Backhoppning: Kval

14.50 SVT 1: Längdskidor: Tour de ski, herrar, 15 km klassisk

15.15 Eurosport: Längdskidor: Tour de ski, herrar, 15 km klassisk

15.25 Viasat Fotboll: Fotboll: FA-cupen, Middlesbrough–Manchester City

16.00 Canal Plus Sport 1: Ishockey: Elitserien, Djurgården–Färjestad

16.00 S24: Ishockey: Allsvenskan, Leksand–Örebro

16.15 Eurosport: Nordisk kombination: Längd

17.55 Viasat Fotboll: Fotboll: FA-cupen, Reading–Liverpool

18.00 TV4 Sport: Fotboll: La Liga, Match ej klar

18.30 Canal Plus Sport 1: Ishockey: Elitserien, Linköping–Timrå

19.00 Eurosport: Dart: VM i Frimley Green

20.00 Viasat Hockey: Ishockey: NHL, Dallas–Vancouver

20.00 TV4 Sport: Fotboll: La Liga, match ej klar

20.20 Eurosport: Rally: Dakar-rallyt

20.30 Eurosport: Fotboll: Harder Cup, inomhusturnering

22.00 TV4 Sport: Fotboll: La Liga, match ej klar

23.00 Eurosport: Rally: Dakar-rallyt

Söndag 3 januari

9.30 SVT 1: Vinterstudion

9.40 SVT 1: Alpint: Slalom damer åk 1

9.45 Eurosport: Alpint: Slalom damer åk 1

10.45 Eurosport: Nordisk kombination: Backhoppning

11.30 Eurosport: Rodel: Världscupen i Koenigsee

12.15 Eurosport: Alpint: Slalom damer åk 2

12.25 SVT 1: Alpint: Slalom damer åk 2

12.55 TV4 Sport: Handboll: För-EM, Slovakien–Norge

13.30 SVT 1: Bandy: Elitserien, Hammarby–Sandviken

13.30 Eurosport: Backhoppning: Innsbruck

13.40 Viasat Fotboll: Fotboll: FA-cupen, Manchester United–Leeds

15.10 TV4 Sport: Handboll: För-EM, Sverige–Egypten

15.30 Eurosport: Längdskidor: Tour de ski, damer och herrar, sprint

15.35 SVT 1: Längdskidor: Tour de ski, damer och herrar, sprint

16.40 Viasat Fotboll: Fotboll: FA-cupen, West Ham–Arsenal

16.40 Viasat Sport: Am. Fotboll: NFL, sista grundserieomgången

17.00 TV4 Sport: Fotboll: La Liga, match ej klar

19.00 TV4 Sport: Fotboll: La Liga, match ej klar

19.00 Viasat Hockey: Ishockey: NHL, Ottawa Senators–Philadelphia Flyers

19.10 Viasat Fotboll: Fotboll: FA-cupen, Tranmere Rovers–Wolverhampton Wanderers

20.20 Eurosport: Rally: Dakar-rallyt

21.00 TV4 Sport: Fotboll: La Liga, match ej klar

23.00 SVT 24: Ishockey: JVM, semifinal 1

23.00 Eurosport: Rally: Dakar-rallyt

03.00* SVT 24: Ishockey: JVM, semifinal 2 (*natt mot 4 jan)

Zlatan och Messi lär förstås finnas med i Svt:s årskrönika.
Zlatan och Messi lär förstås finnas med i Svt:s årskrönika.

Måndag 4 januari

10.00 Eurosport: Tennis: WTA, Brisbane

13.00 Eurosport: Tennis: ATP, Doha

16.55 TV4 Sport: Handboll: För-EM, Norge–Egypten

18.20 SVT 2: Längdskidor: Tour de ski, damer och herrar, sprint

18.45 Eurosport: Längdskidor: Tour de ski, damer och herrar, sprint

19.00 S24: Ishockey: Allsvenskan, Västerås–Malmö

19.00 TV4 Sport: Innebandy: Svenska Super­ligan, Match ej klar

19.00 Canal Plus Sport 1: Ishockey: Elitserien, Brynäs–Modo

20.00 SVT 2: Magasin: Sportens årskrönika

20.20 Eurosport: Rally: Dakar-rallyt

23.00 Eurosport: Rally: Dakar-rallyt

02.00* SVT 1: Ishockey: JVM, final (*natt mot 5 januari)

Tisdag 5 januari

10.15 Eurosport: Tennis: WTA, Brisbane

13.00 Eurosport: Tennis: ATP, Doha

16.30 Eurosport: Backhoppning: kval

17.55 TV4 Sport: Handboll: För-EM, Slovakien–Egypten

18.05 Eurosport: Tennis: ATP, Doha

19.00 S24: Ishockey: Allsvenskan, Almtuna–Leksand

19.00 Canal Plus Sport 1: Ishockey: Elitserien, Djurgården–Skellefteå

19.00 Viasat Sport: Basket: Basketligan, Norrköping–Sundsvall

19.10 Eurosport: Dart: VM i Frimley Green

20.10 TV4 Sport: Handboll: För-EM, Sverige-Norge

20.20 Eurosport: Rally: Dakar-rallyt

20.30 Eurosport: Dart: VM i Frimley Green

20.45 Canal Plus Sport 2: Fotboll: Premier League, Stoke–Fulham

21.00 Canal Plus Sport 1: Fotboll: Ligacupen, semifinal, Blackburn–Aston Villa

23.00 Eurosport: Rally: Dakar-rallyt

Onsdag 6 januari

10.00 Eurosport: Tennis: WTA, Brisbane

12.20 SVT 1: Längdskidor: Tour de ski, herrar, 30 km fristil

12.30 Eurosport: Längdskidor: Tour de ski, herrar, 30 km fristil

12.55 TV4 Sport: Snowboard: Parallellstor­slalom från Kreischberg

14.00 Eurosport: Skidskytte, stafett damer

14.10 SVT 1: Skidskytte, stafett damer

14.55 Viasat Fotboll: Fotboll: Lazio-Livorno

15.00 S24: Fotboll: Serie A, Cagliari–Roma

15.30 SVT 1: Längdskidor: Tour de ski, damer, 15 km fristil

15.45 Eurosport: Längdskidor: Tour de ski, damer, 15 km fristil

15.45 Viasat Hockey: Ishockey: Allsvenskan, Malmö–Växjö

16.30 Eurosport: Backhoppning: Bischofshofen

16.45 TV4 Sport: Bandy: Elitserien, Sandviken–Vetlanda

18.15 Eurosport: Alpint: Slalom herrar åk 2

20.15 Eurosport: Rally: Dakar-rallyt

20.40 Viasat Fotboll: Fotboll: Milan–Genoa

20.45 Canal Plus Sport 1: Fotboll: Premier League, Arsenal–Bolton

20.45 Canal Plus Sport 2: Fotboll: Ligacupen, semifinal, Manchester City–Manchester United

23.00 Eurosport: Rally: Dakar-rallyt

S24 visar bland annat allsvensk ishockey.
S24 visar bland annat allsvensk ishockey.

S24

Sänder toppmatcher från hockeyallsvenskan och serie A – Live på webben!

27 dec: Mora-AIK kl 16.00

29 dec: Troja-Malmö kl 19.00

29 dec: Leksand–Borås kl 19.00

2 jan: Leksand-Örebro kl 16.00

4 jan: Västerås-Malmö kl 19.00

5 jan: Almtuna-Leksand kl 19.00

6 jan: Cagliari-Roma kl 15.00.

www.s24.se