Susanna Kallur missar friidrotts-EM

”Har inte kunnat förbereda mig”

SPORTBLADET

Susanna Kallur kommer inte till start i friidrotts-EM i Barcelona om drygt en vecka.

Häcklöperskan är inte helt skadefri och väljer att stå över mästerskapet.

– Jag har inte kunnat förbereda mig på det sätt jag önskat och besväras fortfarande av infektionen i benet, säger hon i ett pressmeddelande.

Både Susanna och Jenny Kallur missar alltså mästerskapet i Barcelona.

Men Susanna, som är regerande europeisk mästare på 100 meter häck, har inte gett upp tanken på att tävla den här sommaren.

– Jag hoppas bli helt frisk så att jag kan hinna göra några tävlingar innan sommarsäsongen är slut, säger hon i pressmeddelandet.

Olsson och Green uttagna

Även Alhaji Jeng och Robert Kronberg tvingas avstå mästerskapet.

– I båda fallen så känner man sig inte redo då man har tappat för mycket träning under vårkanten. Man kommer istället inrikta sig på att få en bra avslutning på säsongen, säger förbundskaptenen Stefan Olsson till Radiosporten.

Däremot är både Christian Olsson och Emma Green med i EM-truppen, trots skadeproblem.

– I Christians fall känner han sig bra och hälen blir sakta men säkert bättre och bättre och det samma gäller Emma Green, säger Olsson.

FAKTA

Svenska EM-truppen i friidrott

Män:

100 m: Tom Kling Baptiste.

200 m: Johan Wissman.

400 m: Johan Wissman.

800 m: Mattias Claesson, Anton Asplund, Jon Jaako.

1 500 m: Rizak Dirshe.

5 000 m: Oskar Käck, Johan Wallerstein.

Maraton: Lars Johansson, Erik Petersson, Kristoffer Österlund, Adil Bouafif.

3000 m hinder: Mustafa Mohamed.

110 m h: Philip Nossmy.

Höjd: Linus Thörnblad.

Längd: Michel Tornéus

Tresteg: Christian Olsson.

Kula: Niklas Arrhenius.

Diskus: Niklas Arrhenius.

Slägga: Mattias Jons.

Spjut: Gabriel Wallin.

Tiokamp: Nicklas Wiberg, Daniel Almgren.

20 km gång: Anatole Ibanez.

50 km gång: Andreas Gustafsson.

Kvinnor:

100 m: Lena Berntsson.

200 m: Elin Backman.

400 m: Helene Nordquist.

1 500 m: Charlotte Schönbeck.

Maraton: Isabellah Andersson, Lena Gavelin, Anna von Schenck, Gabriella Samuelsson.

3 000 m hinder: Ulrika Johansson.

400 m h: Sofia Persson.

Höjd: Emma Green, Ebba Jungmark.

Stav: Hanna-Mia Persson.

Längd: Carolina Klüft.

Kula: Helena Engman.

Diskus: Anna Söderberg, Sofia Larsson.

Slägga: Tracey Andersson.

Sjukamp: Jessica Samuelsson, Nadja Casadei.

4x100 m: Lena Berntsson, Emma Rienas, Elin Backman, Moa Hjelmer. (TT)