Sportbladet

Följ Vasaloppet - minut för minut

1/39
FAKTA

Topp 50:

1 Jörgen Brink Hudiksvalls IF 03:51:51

2 Stanislav Rezac Czech Republic 03:51:52 +00:01

3 Jerry Ahrlin Brunflo IF 03:51:56 +00:05

4 Anders Aukland Norway 03:52:02 +00:11

5 Rikard Andreasson Laisvalls Sportklubb 03:52:41 +00:50

6 Anton Sjöholm Östersunds Skidlöparekl 03:53:13 +01:22

7 Oskar Svärd Försvarets Sportklubb 03:53:27 +01:36

8 Andrè Haugsbö Norway 03:53:30 +01:39

9 Teodor Peterson Åsarna IK 03:53:42 +01:51

10 Johan Kjölstad Norway 03:53:45 +01:54

11 Dan Moberg IFK Skövde Skidklubb 03:53:47 +01:56

12 Audun Laugaland Norway 03:54:25 +02:34

13 Nicola Morandini Italy 03:55:36 +03:45

14 Thomas Henriksen Norway 03:56:02 +04:11

15 Simen Östensen Norway 03:57:10 +05:19

16 Arne Post Norway 03:57:12 +05:21

17 Markus Jönsson Tranemo IF Skidklubb 03:58:11 +06:20

18 Mathias Fredriksson AXA Sports Club 03:58:17 +06:26

19 Martin Larsson Arvika IS 03:58:32 +06:41

20 Daniel Tynell Grycksbo IF OK 03:58:35 +06:44

21 Ivar Tveiten Norway 03:58:36 +06:45

22 Jimmie Johnsson Falun/Borlänge SK 03:58:36 +06:45

23 Oscar Bergström IFK Mora SK 03:58:43 +06:52

24 Lars Ljung Hudiksvalls IF 03:59:16 +07:25

25 Börre Naess Norway 03:59:46 +07:55

26 Martin Liljemark SK Bore 04:00:12 +08:21

27 Mattias Nilsson Biathlon Östersund IF 04:00:22 +08:31

28 Espen Harald Bjerke Norway 04:00:23 +08:32

29 Anders Palmér Karlslunds IF 04:00:43 +08:52

30 Marco Cattaneo Italy 04:00:44 +08:53

31 Anton Jernberg Hudiksvalls IF 04:00:44 +08:53

32 Thomas Freimuth Germany 04:00:44 +08:53

33 Martin Sutter Austria 04:00:45 +08:54

34 Håvard Hansen Norway 04:00:47 +08:56

35 Anders Högberg IFK Umeå 04:01:19 +09:28

36 Steffen Saeterhagen Paulsen Norway 04:01:45 +09:54

37 David Frisk IFK Mora SK 04:02:01 +10:10

38 Patrik Johansson IFK Skövde Skidklubb 04:02:14 +10:23

39 John Björgård Norway 04:03:38 +11:47

40 Sergio Bonardi Italy 04:03:57 +12:06

41 Lars Suther IFK Mora SK 04:04:04 +12:13

42 Marcus Johansson Ulricehamns IF 04:04:09 +12:18

43 Per-Olov Svahn Boxholm-Ekeby SK 04:04:16 +12:25

44 Jens Eriksson Dala-Floda IF 04:04:58 +13:07

45 Björn Lind IFK Umeå 04:04:59 +13:08

46 Kjetil Dammen Norway 04:05:39 +13:48

47 Martin Rosvall Lycksele IF 04:05:56 +14:05

48 Frode Jermstad Norway 04:05:57 +14:06

49 Fredric Uusitalo Sollefteå SK 04:05:58 +14:07

50 Håkan Löfström Falun/Borlänge SK 04:06:00 +14:09

Så här kan du följa åkarna

Sportbladets Robert Laul, startnummer 11135, kan du följa via www.aftonbladet.se och på twitter.com/#!/RobbieLauler.

På www.vasaloppet.se kan du följa alla åkare om du söker på namn eller startnummer, där kan du också beställa sms-rapporter för enskilda åkare.

En iphoneapp låter dig följa upp till sex deltagare i söndagens lopp, du hittar den via www.vasaloppet.se eller itunes.apple.com.

På tv kan du se loppet på SVT 1 som börjar sända 07:30 samt på SVT play.