Guide: Så tävlar svenskarna i Paralympics – London 2012

■ ■ TORSDAG 30/8 ■ ■

SPORTBLADET

BORDTENNIS:

10.00-12.40 (kval) Fabian Rignell (klass 8), Linus Karlsson (klass 9), Josefine Abrahamsson (klass 8), Alexander Ögren (klass 3)

17.00-22.20 (kval) Ingela Lundbäck  (klass 5), Fabian Rignell (klass 8), Josefine Abrahamsson (klass 8), Alexander Ögren (klass 3), ev Linus Karlsson (klass 9)

BÅGSKYTTE:

11.00-13.30 (Damer kval) Zandra Reppe

15.00-17.30 (Herrar kval)  Robert Larsson

GOALBALL:

Damer grupp D, 22.00 Sverige-USA

Herrar grupp A 12.30 Sverige-Turkiet

SKYTTE:

Luftgevär, stående SH1 R2-10 m Lotta Helsinger

10.00-11.15 (kval)

13.00-13.40 (final)

■ ■ FREDAG 31/8 ■ ■

BORDTENNIS:

10.00-15.20, (Kval) Alexander Ögren (klass 3), Ingela Lundbäck  (klass 5),  Fredrik Andersson (klass 10), Fabian Rignell (klass 8), ev Linus Karlsson (klass 9)

17.00-22.20 (Kval) Josefine Abrahamsson (klass 8), Alexander Ögren (klass 3), Linus Karlsson (klass 9), Fredrik Andersson (klass 10)

BÅGSKYTTE:

16.00-17.30 Herrar Compound 16-delsfinaler ev. Robert Larsson

18.00-18.30, 19:00-19:30  Åttondelsfinal herrar ev. Robert Larsson

18.30-18.45, 18.45-19.00  Åttondelsfinal  damer ev. Zandra Reppe

FRIIDROTT:

11.00 Damer försök 5 000 m Gunilla Wallengren

10.35-11.45 Kula herrar F42/44 (final)

20.00 20:06, 20:12 100 meter (försök)

GOALBALL:

14.45 Herrar Grupp A Sverige-Brasilien

JUDO:

12.00-14.45 Kval Damer 63 kg: Nicolina Pernheim

17.00-19.00 Semi, återkval, bronsmatch och final

SKYTTE:

10.00-11.45 Kval herrar 10m R1 Luftgevär SH1 Jonas Jacobsson, Fredrik Larsson och Håkan Gustafsson

SIMNING:

12.06-12.12 Försök 100 meter fritt damer S11 Maja Reichard

12.26-12.35 Försök 100 meter rygg damer S 14 Pernilla Lindberg

13.09-13.14 Försök 50 meter fritt herrar S4 Christoffer Lindhe

20.19-20.23 Final 100 meter fritt damer S11 Maja Reichard

20.47-20.52 Final 100 meter rygg damer S 14 Pernilla Lindberg

21.40-21.44 Final 50 meter fritt herrar S4 Christoffer Linde

■ ■ LÖRDAG 1/9 ■ ■

BORDTENNIS:

10.00-12.00 Kval: Ingela Lundbäck (klass 5), ev Linus Karlsson (klass 9)

12.00-15.00 Kvartsfinaler: Ev Anna-Carin Ahlqvist (klass 3), Emil Andersson (klass 8), Alexander Ögren (klass 3), Fredrik Andersson (klass 10), Fabian Rignell (klass 8), ev Linus Karlsson (klass 9)

17.00-21.30 Semifinaler: Ev Anna-Carin Ahlqvist (klass 3), Ingela Lundbäck (klass 5), Josefine Abrahamsson (klass 8),  Emil Andersson (klass 8), Alexander Ögren (klass 3), Fredrik Andersson (klass 10), Fabian Rignell (klass 8), Linus Karlsson (klass 9),

FRIIDROTT:

11.45-12.55 Längd final F13 - Per Jonsson, Tobias Jonsson

20.00-  Försök 100 m herrar T54 - Niklas Almers

GOALBALL:

Damer Grupp D 14.45 Sverige-Kanada

Herrar Grupp A 11.15 Sverige-Storbritannien

RULLSTOLSTENNIS:

12-21 Singel, dubbel Stefan Olsson, Peter Vikström, Anders Hård och Marcus Jonsson

SIMNING:

10:50-11:06 försök 400 meter  S6 - Anders Olsson

12:28-12:34 försök 50 meter fritt S11 - Maja Reichard

18:43-18:52 Final 400 meter  S6 - Anders Olsson

20:28-20:32 Final 50 meter fritt S11 - Maja Reichard

SKYTTE:

Mixed R3-10m luftgevär prone SH1 - Jonas Jacobsson

14.15-15.30 Kval

17.00-16.40 Final

■ ■ SÖNDAG 2/9 ■ ■

BORDTENNIS:

10.30-14.15 Medaljmatcher: Ev Alexander Öhgren (3), Linus Karlsson (9)

19.45-22.00 Medaljmatcher singel herrar och damer: Ev Ingela Lundbäck (5), Josefin Abrahamsson (8), Fredrik Andersson (10),

BÅGSKYTTE:

16.00- Kvartsfinaler Damer Compound  ev Zandra Reppe

16.30- Kvartsfinaler Herrar Compound  ev Robert Larsson

FRIIDROTT:

12.19- Semifinal  100 m herrar T54 - Ev Niklas Almers

21.32 Final 100 m herrar T54 - Ev Niklas Almers

GOALBALL:

12.30 Damer Grupp D  Sverige-Japan

20.45 Herrar Grupp A Sverige-Litauen.

RIDSPORT: 17:15-19:45 Dressyr - Anita Johnson

RULLSTOLSTENNIS:

12.00-21.00 Singel & dubbel 16-delsfinaler Ev Stefan Olsson, Peter Vikström , Anders Hård & Marcus Jonsson

SIMNING:

11.07-11.19 Försök 200 m fritt damer S14 - Pernilla Lindberg

12.46-12.59 Försök 150 m medley herrar SM3 - Mikael Fredriksson och Chrstoffer Lindhe

18.55-19.00 Final 200 m fritt damer S14 -  Ev. Pernilla Lindberg

20.41-20.47 Final 150 meter medley herrar SM4 Ev. Christoffer Linde

21.10-21.17 Final 150 m medley herrar SM3 - Ev. Mikael Fredriksson och Christoffer Lindhe

■ ■ MÅNDAG 3/9 ■ ■

BORDTENNIS:

10:30-14:15 Medaljmatcher singel: Ev.Emil Andersson (8), Fabian Rignell (8), Anna-Karin Ahlqvist (3).

BÅGSKYTTE:

16.30 Herrar Compound - Semifinaler. 17.15-17.30 Bronsmatch. 17.45-18.00 Final Ev. Robert Larsson

FRIIDROTT:

12.46 - Försök 400 meter damer T54 - Gunilla Wallengren

20.10- Final Längd damer F20 - Ev. Emma Erikssson

22.20- Final 400 meter herrar T54 - Ev. Niklas Almers

RULLSTOLSTENNIS:

12.00-21.00 Dubbel 16-delsfinaler Ev. Stefan Olsson, Peter Vikström

12.00-21.00 Quad åttondelsfinaler Ev. Anders Hård & Marcus Jonsson

SIMNING:

12.10-12.18 Försök 100 m bröst damer SB11 -  Maja Reichard

19.55-20.00 Final 100 m bröst damer SB11 -  Maja Reichard

■ ■ TISDAG 4/9 ■ ■

BÅGSKYTTE:

Damer Compound - 1630- Semifinaler, 1700- Bronsmatch, 1715 Final  Ev.Zandra Reppe

FRIIDROTT:

11.00- Försök 800 m damer T54 Gunilla Wallengren

11.05- Final längd herrar F11 - Ev. Rickard Strath

GOALBOLL:

13.30 Damer Grupp D  Sverige-Australien

18.15Herrar Grupp A Sverige-Finland

RIDSPORT:

16.45-19.00 Individuell dressyr freestyle test - Anita Jonsson

RULLSTOLSTENNIS:

1200-2100 Singel (16-delsfinaler) Ev. Stefan Olsson, Peter Vikström

12-21 quad singel (kvartsfinaler) Ev. Anders Hård, Marcus Jonsson

SIMNING:

1050-1054 Försök 50 fritt herrar S6 - Anders Olsson

1844-1848 Final 50 fritt herrar S6 - Ev. Anders Olsson

SKYTTE:

Mixed R6-50 Gevär Prone SH1 - Jonas Jacobsson, Lotta Helsing och Fredrik Larsson

10.00-11.15 Kval

12.30-13.10 Final

■ ■ ONSDAG 5/9 ■ ■

BOCCIA:

Mixed individuellt BC3 - Christoffer Hagdahl

10.00-11.20 Seedningsmatcher

12.25-13.45 Åttondelsfinaler

16.20-17.40 Åttondelsfinaler

BORDTENNIS: Dubbel

10.00-15.00 Första omgången: Anna-Carin Ahlqvist/Ingela Lundbäck och Emil Andersson/Fabian Rignell

17.30-20.00 Första omgången och kvartsfinaler

20.00-22.30 Kvartsfinaler: Ev. Anna-Carin Ahlqvist/Ingela Lundbäck Första omgången  Fredrik Andersson/ Linus Karlsson

CYKEL:

Landsväg

15.30-18.30 Damer individuellt B tempo - Jessica Hedlund

FRIIDROTT:

23.18-  Final 800 meter damer T54 - Ev. Gunilla Wallengren

GOALBOLL:

10.00/11.30/13.45/15.15 Kvartsfinaler Ev. Sverige (d)

16.45/19.00/20.30/22.00 Kvartsfinaler Ev. Sverige (h)

RULLSTOLSRUGBY:

17.15-18.45 Sverige-Belgien (Grupp B)

RULLSTOLSTENNIS:

13-21 Singel kvartsfinaler Ev. Stefan Olsson, Peter Wikström

13-21 Dubbel kvartsfinaler Ev. Stefan Olsson, Peter Wikström

13-21 Quad dubbel bronsmatch Ev. Anders Hård, Marcus Jonsson

13-21 Quad dubbel final Ev. Anders Hård, Marcus Jonsson

SIMNING:

11.33 Försök 100 meter bröst SB5 - Anders Olsson

13.20 Försök 100 meter fritt herrar S4 - Christoffer Lindhe

19.21 Final 100 meter bröst SB5 - Ev. Anders Olsson

21.45-21.50 Final 100 meter fritt S4 - Ev. Christoffer Lindhe

SKYTTE:

Herrar R7 50 m gevär 3 positions SH1 - Jonas Jacobsson

10.00-13.20 Kval

15.00-15.45 Final

■ ■ TORSDAG 6/9 ■ ■

BOCCIA:

Mixed individuellt BC3 - Christoffer Hagdahl

11.05/13.30 åttondelsdelsfinaler, 18.30- kvartsfinaler

BORDTENNIS:

10.00-/11.30- Kvartsfinaler dubbel  Ev. Emil Andersson/Fabian Rignell

17.30-20.00 Kvarts- och semifinaler Ev. Fredrik Andersson/Linus Karlsson

20.00-22.30 Semifinaler Ev. Emil Andersson/Fabian Rignell

FRIIDROTT:

11.48/11.54/12.00/12.06 Försök  200 m T13 - Per Jonsson

13.28/13.35 Försök 1 500 meter damer T54 - Gunilla Wallengren

23.06/23.22 Semifinal herrar 200 meter T13 - Per Jonsson

GOALBOLL:

14.30-/16.00- Semifinaler damer Ev Sverige

19.30-/21.00 Semifinaler  herrar Ev Sverige

RULLSTOLSRUGBY:

15.00-16.30 Sverige-Australien (Grupp B)

RULLSTOLSTENNIS:

13-21 Singel semifinaler - Ev. Stafan Olsson, Peter Vikström

13-21 Dubbel semifinaler - Stefan Olsson, Peter Vikström

13-21 Quad singel semifinaler - Ev. Anders Hård , Marcus Jonsson

SIMNING:

11.50-12.00 Försök damer 100 meter bröst - Pernilla Lindberg

12.11-12.22 Försök damer 50 meter rygg - Jennie Ekström

19.29-19.33 Final  damer 100 meter bröst - Ev. Pernilla Lindberg

19.57-20.02 Final damer 50 meter rygg - Ev. Jennie Ekström

SKYTTE:

Damer R5 50 meter gevär 3 positions - Lotta Helsing

10.00-11.15 Kval

13.45-14.30 Final

■ ■ FREDAG 7/9 ■ ■

BOCCIA:

Mixed individuell BC3 - Christoffer Hagdahl

11.00-12.30 "Semifinaler" om placeringarna 5-8

13.10-14.30 Match om sjunde plats

16-17.20 Match om femte plats

17.20-18.55 Semifinaler

BORDTENNIS:

11-13.30 Semifinaler lag: Ev. Anna-Karin Ahlqvist, Ingela Lundbäck och Fredrik Andersson, Linus Karlsson

13.30-16.00 Två bronsmatcher, två finaler

18.00-20.30 Två bronsmatcher, två finaler: Ev Emil Andersson, Fabian Rignell

CYKEL:

15.02-17.00 Damer Individuellt H3 - Jessica Hedlund

FRIIDROTT:

20.10-21.20 Kula herrar F20 - Jeffrey Ige

20.50-20.56 Final 200 meter T13 - Per Jonsson

22.18-22.24 Final 1 500 meter damer T54 - Ev. Gunilla Wallengren

GOALBOLL:

14.30-15.30 Bronsmatch damer Ev Sverige

16.00-17.00 Final damer Ev Sverige

19.30-20.30 Bronsmatch herrar Ev Sverige

21.00-22.00 Final herrar Ev Sverige

RULLSTOLSRUGBY:

13.15-14.45 Kanada-Sverige

RULLSTOLSTENNIS:

13.00-21.00 Singel Bronsmatch -  Ev. Stefan Olsson, Peter Vikström

13.00-21.00 Dubbel Bronsmatch och final  Ev. Stefan Olsson, Peter Vikström

13.00-21.00 Quad singel Bronsmatch och final Ev. Anders Hård, Marcus Jonsson

■ ■ LÖRDAG 8/9 ■ ■

BOCCIA:

Mixed individuell BC3 - Christoffer Hagdahl

10-10.35 Bronsmatch

17.25-19 Final

BORDTENNIS:

17.30-20.00 Bronsmatcher och finaler: Ev. Fredrik Andersson (10)/Linus Karlsson (9)

20.00-22.30 Bronsmatcher och finaler: Ev. Anna-Karin Ahlqvist (3)/Ingela Lundbäck (5)

RULLSTOLSRUGBY:

11-12.15 Placeringsmatch Ev Sverige

13-14.15 Placeringsmatch Ev Sverige

15-16.15 Semifinal 1 Ev Sverige

17-18.15 Semifinal 2 Ev Sverige

20-21.15 Match om sjunde plats Ev Sverige

22-23.15 Match om femte plats Ev Sverige

RULLSTOLSTENNIS:

13.00-21.00 Singel final - Ev. Stefan Olsson, Peter Vikström

13.00-21.00 Quad singel final - Ev. Anders Hård, Marcus Jonsson

SIMNING:

10.51-10.56 Försök 100 meter fritt herrar S6 - Anders Olsson

12.28-12.46 Försök 200 meter medley damer SM12 - Maja Reichard

12.48-13.08 Försök 200 fritt herrrar S4 - Christoffer Lindhe

13.11-13.22 Försök 50 meter rygg herrar S3 - Mikael Fredriksson

18.44-18.48 Final 100 meter fritt herrar S6 - Ev. Anders Olsson

20.45-20.51 Final 200 meter medley damer SM12 - Ev.  Maja Reichard

21.08-21.15 Final 200 meter fritt herrar S4 - Ev. Christoffer Linde

21.18-21.23 Final  50 meter rygg herrar S3 - Ev. Mikael Fredriksson

21.42-21.50 Final 200 meter fritt herrar S4 - Ev. Christoffer Lindhe

■ ■ SÖNDAG 9/9 ■ ■

RULLSTOLSRUGBY:

13.00-14.15 Bronsmatch Ev. Sverige

15.00-16.15 Final Ev. Sverige

Källa: SVT

Sportbladet