Här är hela trupperna:

SPORTBLADET

På lördag drar Afrikanska mästerskapen igång i Equatorial Guinea.

16 lag gör upp om titeln och några av stjärnorna är Yaya Touré, Seydou Keita, Wilfried Bony och Andre Ayew.

Här har vi samlat samtliga lags trupper:

Grupp A:
Equatorial Guinea:

Målvakter: Aitor Embela (Malaga), Carlos Mosibe (CA Malabo), Felipe Ovono (Deportivo Mongomo)

Försvarare: Igor Engonga (CD Tropezon), Dani Evuy (Leones Vegetarianos), Diosdado Mbele (Leones Vegetarianos), Miguel Angel Maye (Akonangui), Rui (Hibernians FC), Sipo (AEK Larnaca)

Mittfältare: Juvenal Edjogo (Santa Coloma), Viera Ellong Doualla (The Panthers), Pablo Ganet (UD Sanse), Charly Martin (College Europa), Emilio Nsue (Middlesbrough), Randy (Iraklis), Ivan Zarandono (Rangers FC)

Anfallare: Javier Balboa (Estoril), Ruben Belima (Real Madrid B), Ivan Bolado (Pune City), Raul Fabiani (Olimpic Xativa), Kike (Mallorca B), Ruben Dario (Leones Vegetarianos), Ivan Salvador (Valencia B)

Burkina Faso:

Målvakter: Germain Sanou (Bauvais), Abdoulaye Soulama (Hearts of Oak), Moussa Fofana (Rail Club du Kadiogo)

Försvarare: Mohamed Koffi (Zamalek), Wilfried Balima (Sheriff Tiraspol), Bakary Koné (Lyon), Florent Rouamba (CA Bastia), Steve Yago (Toulouse), Paul Koulibaly (Horoya), Narcisse Bambara (CF Cluj), Issa Gouo (As Kaloum)

Mittfältare: Jonathan Zongo (Almeria), Préjuce Nakoulma (Mersin), Charles Kaboré (Kuban), Djakaridja Koné (Evian), Abdul Razack Traoré (Karakbukspor), Bertrand Traoré (Vitesse Arnhem), Moussa Yedan(Al Ahly), Adama Guira (Sönderjyske)

Anfallare: Jonathan Pitroipa (Al Jazira), Aristide Bancé (HJK Helsinki), Issaka Ouédraogo (Admira Wacker), Alain Traore (FC Lorient)

Gabon:

Målvakter: Didier Ovono (KV Oostende), Anthony Mfa Mezui (Metz), Stephane Bitséki Moto (CF Mounana)

Försvarare: Lloyd Palun (Nice), Yrundu Musavu King (Caen), Benjamin Parfait Ze Ondo (ES Setif), Bruno Ecuele Manga (Cardiff City), Henri Junior Ndong (Auxerre), Aaron Ondele Appindangoye (CF Mounana), Johan Serge Obiang (La Berrichonne Chateauroux), Junior Randal Oto'o Zue (SC Braga)

Mittfältare: Andre Biyogho Pocko (Bordeaux), Didier Ibrahim Ndong (CS Sfaxien), Samson Mbingui (MC Alger), Levy Clement Madinda (Celta Vigo), Guelor Kanga Kaku (FC Rostov), Bonaventure Sokambi (ASO Chlef), Alexander Ndoumbou (Marseille)

Anfallare: Pierre-Emerick Aubameyang (Borussia Dortmund), Malick Evouna (WAC Casablanca), Frederic Bulot (Charlton Athletic), Romaric Rogombe (AC Leopards), Johan Lengoualama (DH El Jadida)

Kongo:

Målvakter: Chansel Massa (AC Léopards de Dolisie), Christoffer Mafoumbi (Le Pontet), Pavhel Ndzila (Étoile du Congo)

Försvarare: Boris Moubio and Dimitri Bissiki (AC Léopards de Dolisie), Marvin Baudry (SC Amiens), Francis Nganga (Charleroi), Igor Nganga (FC Aarau), Arnold Bouka Moutou (SCO Angers), Antoni Mavoungou (CNFF)

Mittfältare: Hardy Binguila (Diables Noirs), Delvin Ndinga (Olympiakos), Prince Oniangué (Reims), Sagesse Babélé (AC Léopards de Dolisie), Césair Gandzé (AC Léopards de Dolisie), Chris Malonga (FC Lausanne-Sport)

Anfallare: Fodé Doré (CFR Cluj), Thievy Bifouma (Almeria), Sylvère Ganvoula (Raja Casablanca), Dominique Malonga (Hibernian), Ladislas Douniama (Guingamp), Franci Litsingi (FK Teplice), Fabrice Ondama (Wydad Casablanca)

Grupp B:

DR Congo:

Målvakter: Robert Kidiaba (TP Mazembe), Perfect Mandanda (Sporting Charleroi), Nicaise Kudimbana (Anderlecht)

Försvarare: Jean Kaususuka (TP Mazembe), Joël Kimwaki (TP Mazembe), Issam Mpeko (Kabuscorp, Angola), Mabele Bawaka(AS Vita Club), Chancel Mbemba (Anderlecht), Cédric Mongongu (Evian TG), Christopher Oualembo (Coimbra), Gabriel Zakuani (Peterborough)

Mittfältare: Hervé Kage (Genk), Neeskens Kebano (Sporting Charleroi), Lema Mabidi (AS Vita Club), Cédric Makiadi (Werder Bremen), Youssuf Mulumbu (West Bromwich Albion), Jean Munganga (AS Vita Club)

Anfallare: Jeremy Bokila (Terek Grozny), Yannick Bolasie (Crystal Palace), Junior Kabananga (Cercle Bruges), Cédric Mabwati (Osasuna), Dieumerci Mbokani (Dynamo Kiev), Firmin Mubele Ndombe (AS Vita Club)

Zambia:

Målvakter: Daniel Munyau (Red Arrows), Kennedy Mweene (Mamelodi Sundowns), Joshua Titima (Power Dynamos)

Försvarare: Aaron Katebe (FC Platinum), Donashano Malama (Nkana FC), Emmanuel Mbola (Hapoel Ra'anana), Christopher Munthali (Nkana FC), Davies Nkausu (Bloemfontein Celtic), Stopilla Sunzu (Shanghai Shenhua)

Mittfältare: Roderick Kabwe (Zanaco), Rainford Kalaba (TP Mazembe Englebert), Chisamba Lungu (Ural Yekaterinenburg), Kondwani Mtonga (Zesco United), Mukuka Mulenga (Bloemfontein Celtic), Bruce Musakanya (Red Arrows), Lubambo Musonda (FC Ulisses), Spencer Sautu (Green Eagles), Nathan Sinkala (Grasshoppers Zurich)

Anfallare: Ronald Kampamba (Nkana), Evans Kangwa (Hapoel Ra'anana), Emmanuel Mayuka (Southampton), Jackson Mwanza (Zesco United), Given Singuluma (TP Mazembe Englebert)

Kap Verde:

Målvakter: Josimar Dias (Progresso Sambizanga), Kevin Sousa (Nacionall), Ivan Cruz (Gil Vicente)

Försvarare: Carlos Daniel Garca (Universidade Craiova), Carlos Tavares (Apoel Limassol), Nivaldo Santos (Teplice), Fernando Varela (Steaua Bucharest), Ianique Tavares (Videoton), Admilson Barros (Marítimo), Jeffrey Fortes (Dordrecht)

Mittfältare: Elvis Macedo (Estoril-Praia), Sérgio Semedo (Olhanense), Luis Carlos Soares (CSKA Sófia),Nuno Monteiro Rocah (Universidade Craiova), Tony Varela (Excelsior), Carlos Lima (Progresso Sambizanga)

Anfallare: Jorge Djaniny (Santos Laguna), Júlio Tavares (Dijon), Ryan Mendes (Lille), Héldon Ramos (Sporting), Garry Mendes (Elche), Odair Fortes (Reims), Jailton Alves Miranda (Estoril-Praia)

Tunisien:

Målvakter: Moez Ben Cherifia (Espérance), Farouk Ben Mustapha (Club Africain), Aymen Mathlouthi (Etoile du Sahel)

Försvarare: Mohamed Ali Yaâkoubi (Espérance), Aymen Abdennour (Monaco), Rami Bedoui (Etoile du Sahel), Syam Ben Youssef (Astra), Ali Maâloul (CS Sfaxien), Hamza Mathlouthi (CA Bizertin), Bilel Mohsni (Glasgow Rangers), Slim Ben Jemai (Stade lavallois)

Mittfältare: Yassine Chikhaoui (FC Zürich), Stéphane Nater (Club Africain), Mohamed Ali Moncer (CS Sfaxien), Houcine Ragued (Espérance), Ferjani Sassi (CS Sfaxien), Jamel Saihi (Montpellier), Wahbi Khazri (Bordeaux)

Anfallare: Fakhreddine Ben Youssef (CS Sfaxien), Saber Khelifa (Club Africain), Hamza Younes (Ludogorets Razgrad), Youssef Msakni (Lekhwiya), Amine Chermiti (FC Zürich)

Grupp C:

Senegal:

Målvakter: Bouna Coundoul (Ethnikos Achnas FC), Lys Gomis (Trappani), Pape Demba Camara (Sochaux)

Försvarare: Zargo Toure (Le Havre), Lamine Gassama (Lorient), Lamine Sane (Bordeaux), Kara Mbodj (Genk), Pape Ndiaye Souare (Lille), Papy Djilobodji (Nantes), Cheikh Mbengue (Rennes)

Mittfältare: Cheikhou Kouyate (West Ham), Pape Kouli Diop (Levante), Idrissa Gana Gueye (Lille), Stephane Badji (Brann), Salif Sane (Hanover), Pape Alioune Ndiaye (Bodo Glimt), Alfred Ndiaye (Real Betis)

Anfallare: Moussa Konate (SC Sion), Mame Birame Diouf (Stoke City), Sadio Mane (Southampton), Moussa Sow (Fenerbahce), Papiss Demba Cisse (Newcastle), Henri Saivet (Bordeaux), Dame Ndoye (Lokomotiv Moskva)

Algeriet:

Målvakter: Raïs M'Bolhi (Philadelphia Union), Doukha Izzeddine (JS Kabylie) Mohamed Lamine Zemmamouche (USM Alger)

Försvarare: Madjid Bougherra (Fujaira), Liassine Cadamuro (Osasuna), Faouzi Ghoualm (Napoli), Rafik Halliche (SC Qatar), Aissa Mandi (Stade Reims), Carl Medjani (Trabzonspor), Djamel Mesbah (Sampdoria), Mehdi Zeffane (Lyon)

Mittfältare: Nabil Bentaleb (Tottenham), Yacine Brahimi (Porto), Medhi Lacen (Getafe), Ahmed Kashi (Metz), Saphir Taider (Sassuolo), Foued Kadir (Real Betis)

Anfallare: Abdelmoumene Djabou (Club Africain), Sofiane Feghouli (Valencia), Riyad Mahrez (Leicester City), Islam Slimani (Sporting Lissabon), Hilal Soudani (Dinamo Zagreb), Ishak Belfodil (Parma)

Ghana:

Målvakter: Razak Braimah (Mirandes), Fatau Dauda (AshGold) and Ernest Sowah (Don Bosco, DR Congo)

Försvarare: Harrison Afful (Esperance), John Boye (Erciyesspor), Jonathan Mensah (Evian), Awal Mohammed (Maritzburg), Baba Rahman (Augsburg), Gyimah Edwin (Mpumalanga Black Aces), Daniel Amartey, (FC Köpenhamn)

Mittfältare: Rabiu Mohammed (Krasnodar), Emmanuel Agyemang-Badu (Udinese), Afriyie Acquah (Parma), Solomon Asante (T.P. Mazembe), Christian Atsu (Everton), Mubarak Wakaso (Celtic), Andre Ayew (Olympique Marseille), Frank Acheampong (Anderlecht), David Accam (Chicago Fire)

Anfallare: Jordan Ayew (Lorient), Mahatma Otoo (Songdal) Asamoah Gyan (Al Ain), Kwesi Appiah (Crystal Palace)

Sydafrika:

Målvakter: Darren Keet (KV Kortrijk), Brilliant Khuzwayo (Kaizer Chiefs), Jackson Mabokgwane (Mpumalanga Black Aces)

Försvarare: Anele Ngcongca (Racing Genk), Eric Mathoho (Kaizer Chiefs), Rivaldo Coetzee (Ajax CT), Siyabonga Nhlapo (Wits), Ayanda Gcaba (Orlando Pirates), Thulani Hlatswayo (BidVest Wits), Thabo Matlaba (Orlando Pirates)

Mittfältare: Themba Zwane (Mamelodi Sundowns), Oupa Manyisa (Orlando Pirates), Andile Jali (KV Oostende), Dean Furman (Doncaster Rovers), Mandla Masango (Kaizer Chiefs), Reneilwe Letsholonyane (Kaizer Chiefs), Bongani Zungu (Mamelodi Sundowns), Thamsanqa Sangweni (Chippa United), Thuso Phala (SuperSport United)

Anfallare: Tokelo Rantie (AFC Bournemouth), Bongani Ndulula (AmaZulu), Bernard Parker (Kaizer Chiefs), Sibusiso Vilakazi (Bidvest Wits)

Grupp D:

Guinea:

Målvakter: Abdul Aziz Keita (AS Kaloum), Naby Yattara (Arles Avignon), Aboubacar Camara (Murcia)

Försvarare: Djibril Tamsir Paye (Zulte Waregem), Fode Camara (Horoya AC), Abdoulaye Cisse (Angers), Mohammed Diarra (Odense), Florentin Pogba (St Etienne), Baissama Sankoh (Guingamp), Issiaga Sylla (Toulouse), Kamil Zayatte (Sheffield Wednesday)

Mittfältare: Kevin Constant (Trabzonspor), Ibrahima Conte (Anderlecht), Lanfia Camara (Mechelen), Boubacar Fofana (Nacional), Naby Keita (Red Bull Salzburg), Bouna Sarr (Metz)

Anfallare: Abdoul Camara (Angers), Francois Kamano (Bastia) Seydouba Soumah (Slovan Bratislava), Idrissa Sylla (Zulte Waregem), Ibrahima Traore (Borussia Mönchengladbach), Mohamed Yattara (Lyon)

Mali:

Målvakter: Soumaïla Diakite (Esteghlal Khuzestan), Germain Berthe (Eleven Creators) N'Tji Michel Samake (CS Duguwolofila Mali)

Försvarare: Drissa Diakite (Bastia), Fousseyni Diawara (Tours), Molla Wague (Udinese), Ousmane Coulibaly (Platanias), Adama Tamboura (Randers), Idrissa Coulibaly (Hassania Agadir), Salif Coulibaly (TP Mazembe), Mohamed Konate (Renaissance Berkane)

Mittfältare: Seydou Keita (Roma), Tongo Hamed Doumbia (Toulouse), Yacouba Sylla (Erciyesspor), Mamoutou N'Diaye (Zulte Waregem), Abdou Traore (Bordeaux), Sigamary Diarra (Valenciennes)

Anfallare: Cheick Tidiane Diabate (Bordeaux), Bakary Sako (Wolverhampton Wanderers), Mustapha Yatabare (Trabzonspor), Sambou Yattabare (Guingamp), Abdoulaye Diaby (Mouscron), Modibo Maiga (Metz)

Elfenbenskusten:

Målvakter: Gbohouo Sylvain (Sewe), Mande Sayouba (Staebek), Coppa Barry (Lokeren)

Försvarare: Serge Aurier (PSG), Sakia Tiene (Montpelier), Viera Ousmane (Rizesport), Kolo Touré (Liverpool), Wilfried Kanon (ADO), Eric Bertrand Bailly (Espanyol), Jean-Daniel Akpa Akpro (Toulouse)

Mittfältare: Diomande Ismael (St Etienne), Yaya Touré (Manchester City), Serey Die Geoffrey (Bâle), Doukouré Cheick (Metz), Cheick Tiote (Newcastle) Max Gradel (St Etienne), Roger Assale (Sewe San Pedro)

Anfallare: Gervinho (AS Roma), Salomon Kalou (Hertha Berlin), Lacina Traore (Monaco), Junior Tallo (Bastia), Wilfried Bony (Swansea), Seydou Doumbia (CSKA Moscow)

Kamerun:

Målvakter: Joseph Ondoua (Barcelona), Guy Ndy Assembe (Nancy), Pierre Sylvain Abogo (Tonnerre Yaoundé)

Försvarare: Cédric Djeugoue (Coton Sport), Jérôme Guihi Ata (Valenciennes), Nicolas Nkoulou (Marseille), Ambroise Oyongo Bitolo (New York Red Bulls), Franck Bagnack (Barcelona), Henri Bedimo (Lyon), Aurelien Chedjou (Galatasaray)

Mittfältare: Stéphane Mbia (Sevilla), Enoh Eyong (Standard Liège), Raoul Cedric Loe (Osasuna), Edgard Salli (Academica de Coimbra), Georges Mandjeck (Kayseri Erciyesspor), Franck Kom (Etoile du Sahel), Patrick Ekeng (FC Cordoba)

Anfallare: Eric-Maxim Choupo-Moting (Schalke 04), Benjamin Moukandjo (Reims), Vincent Aboubakar (Porto), Léonard Kwekeu (Caykur Rizespor), Clinton N'Jie (Lyon), Franck Etoundi (FC Zurich)

FAKTA

Så spelas det:

Afrikanska mästerskapen i fotboll avgörs i Ekvatorialguinea 17 januari-8 februari. Det lilla västafrikanska landet fick ta över mästerskapet sedan Marocko fråntagits arrangörskapet. Landet ville skjuta upp turneringen av rädsla för ebola. Marocko straffades med att stängas ute från de två kommande mästerskapen.

Kvartsfinalerna spelas 31 januari-1 februari, semifinalerna 4-5 februari, bronsmatch 7 februari och final 8 februari.

(TT)