Elfte raka för Solna

Segrar också för Sundsvall och Plannja

Leslie Myrthil kniper bollen framför Gabe Martin.
Foto: Bertil Ericson / SCANPIX
Leslie Myrthil kniper bollen framför Gabe Martin.
SPORTBLADET

Landslagsmannen Fredrik Jönzén snackade för mycket och åkte ut. Då hade Solna inga problem med att slå Uppsala med 86–74 (36–40).

Solna rivstartade tredje perioden med nio raka poäng till 45–40 och släppte aldrig taget om matchen, mycket tack vare starkt trepoängsskytte av Rudy Mbemba och Bilal Salaam. Det var elfte raka segern för basketligans ledare och man är två poäng före Sundsvall som utklassade Norrköping borta, 100–79, samt Plannja som slog Öresundskraft med 86–75.

Trean Plannja hade dock vissa problem hemma mot Öresundskraft och låg under med sex poäng inför sista perioden. Men efter nio raka poäng fram till 73–67 höll man undan och vann.

Bottenlaget Gothia från Göteborg tog sjätte segern för säsongen när man slog 08 Stockholm i omgångens jämnaste match, 83–81.

Stockholm förlorade tidigt i matchen Joakim Blom som skadade foten.

Men Gothia tog inte in på bottenkollegan Akropol som bortaslog Jämtland med fyra poäng, 85–81, efter en stark avslutning.

Tisdagens bäste poängplockare var Dennis Springs i Borås som satte 34 poäng när hans Borås slog Södertälje borta med 90–87.

Jämtland–Akropol 81–85 (20–17, 21–22, 22–19, 18–27)

Jämtland: Tim Whitworth 23, Andrew Mitchell 17, Sailius Dumbliauskas 15, Marko Djuric 13, Adnan Chuk 9, Joakim Eriksson 2, Stefan Hellgren 2. Akropol: Torey-Jamal Thomas 32, Athanasios Kalpakas 16, Diamantis Koukouvinos 15, Blerim Mazreku 15, Marcus Lindberg 4, Yasin Merzoug 3.

Publik: 628.

Gothia–08 Stockholm 83–81 (31–28, 16–24, 15–13, 21–16)

Gothia: Tim Smith 20, Daniel Dajic 15, Emil Salon 14, Chris Sanders 11, Erik Vestin 10, Darnell Lazare 8, Srdjan Damjanovic 2, Kim Palmqvist 2, Brandon Barton. 08 Stockholm: Jim Nyström 22, Nashid Beard 16, Joakim Blom 15, Mattias Göransson 12, Tomas Öberg 5, Darly Massamba 5, Andreas Karlsson 4, Petter Wenehult 2.

Publik: 482.

Södertälje–Borås 87–90 (21–16, 17–27, 18–20, 31–27)

Södertälje: Jonathan Skjöldebrand 25, Thomas Massamba 20, Johan Jeansson 15, Brandon Crone 9, Ludwig Degernäs 6, Tom Lidén 5, Greg Dilligard 3, Alexander Wikner-Nordberg 2, Dino Pita 2. Borås: Dennis Springs 34, Henrik Carlsson 16, Michael Kingma 14, Jonas Larsson 12, Rasmus Tordne 5, Christopher Anrin 5, Veli Taatila 2, Mikko Riipinen, Andreas Carlsson.

Publik: 518.

Plannja–Öresundskraft 86–75 (17–22, 19–21, 21–20, 29–12)

Plannja: Fred Drains 18, Håkan Larsson 18, Terry Williams 16, Oladapo Ayuba 12, John Rosendahl 7, Jim Enbom 6, Albert Burditt 5, Mats Olsson 2, Robin Ryan 2. Öresundskraft: Damon Jackson 20, Johan Åkesson 13, Herman Favors 12, Tomas Cerkunovas 11, Rikard Flink 10, Anders Rönndahl 9.

Publik: 1425.

Norrköping–Sundsvall 79–100 (12–16, 14–29, 23–29, 30–26)

Norrköping: David Bergström 23, George Gervin 12, Stefan Grundberg 11, Conor Grace 11, Jesper Andersson 9, Joakim Åström 9, Anton Saks 2, Kristian Jönsson 2. Sundsvall: Alexander Wesby 21, Srdan Subotic 18, Michael Palm 15, Joakim Kjellbom 13, Adam Alexander 12, Pero Vasiljevic 11, David Baldwin 5, Per Hultman-Boye 3, Johan Ling 2.

Publik: 712.

Solna–Uppsala 86–74 (21–24, 15–16, 34–20, 16–14)

Solna: Bilal Salaam 19, Rudy Mbemba 18, Martin Pahlmblad 13, Brandon McKnight 12, Lesli Myrthil 11, Nils Hedström 5, Willy Beck 3, Mohamed Neffati 3, Peter Bogner 2. Uppsala: Aron Molnar 19, Thomas Jackson 14, Fredrik Jönzén 11, Danny Gathings 9, Andreas Person 7, Mikael Åhrberg 7, Joel Guei 4, Anton Gaddefors 3.

Publik: 711.

TT