Han ska gestalta boxaren Bosse Högberg på vita duken, och tränar stenhårt med kampsportsstjärnan Jörgen Kruth.
Nu har skådespelaren Ola Rapace fastnat så pass mycket för boxning att han själv börjar tävla.
– Ola är redo för en fajt, säger hans fystränare till DN.
Under fyra år har Ola Rapace – känd från bland annat Wallander-filmerna och Tusenbröder – tränat med fystränaren Stefan Reijer.
Varför? Nästa sommar börjar inspelningen av filmen om Europamästaren Bosse Högbergs boxarliv. Och Rapace gör allt för att komma in i rollen.
Enligt Dagens Nyheter har skådespelaren blivit så bra att han själv går upp i ringen nästa år.
På riktigt.
– Ola har gjort enorma framsteg på träningarna den senaste tiden, säger Reijer till DN.
– Vi har kört fem fyspass och tre pass boxning i veckan.
Skådespelaren har gått upp tio kilo i muskler inför inspelningen och har tränat med kampsportsstjärnan Jörgen Kruth.
Allt för att komma i form till galan ”Rumble of the Kings” nästa år, som lär bli 38-åringens tävlingsdebut.
– Det är bara proffsmatcher som gäller, säger Reijer.
Spelade Tommy ”Machine” Gunn i Rocky V. Vann 48 av 52 matcher i sin boxningskarriär.
Känd från bl a 9 1/2 vecka och The Wrestler. 8 matcher (6 vunna/2 oavgjorda) som boxare.
Gjorde rollen som sig själv i filmen Baksmällan. Blev yngste tungviktsmästaren (20 år) någonsin 1986.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer