U21-EM 2017 – guide med tv-tider, spelschema, trupp

1 av 5 | Foto: Matthias Schrader / TT / NTB Scanpix
FOTBOLL

U21-EM 2017 avgörs 16–30 juni i Polen.

Här är fakta om spelschema, tv-tider, lagen och annat du behöver veta inför mästerskapet.

U21-EM 2017 – grupperna

Grupp A: Polen (hemmanation), Slovakien, Sverige (regerande mästare), England.
Grupp B: Portugal, Serbien, Spanien, Makedonien 
Grupp C: Tyskland, Tjeckien, Danmark, Italien.

Segraren i varje grupp tillsammans med den bästa tvåan går till semifinal.

Bästa tvåan avgörs med följande kriterier:

1) Poäng

2) Målskillnad.

3) Flest gjorda mål.

4) Lägst antal röda och gula kort. (3 poäng för rött kort, 1 poäng för gult).

5) Position i Uefas U21-ranking inför lottningen (kvalspel och finalspel 2011–2017).

U21-EM 2017 – spelschema

Fredag 16 juni

18.00: Sverige–England, Kielce (Kanal 5 från 17.00)

20.45: Polen–Slovakien, Lublin (Eurosport 1 från 20.30)

Lördag 17 juni

18.00: Portugal–Serbien, Bydgoszcz (Eurosport 2 från 17.45)

20.45: Spanien–Makedonien, Gdynia (Eurosport 2 från 20.30)

Söndag 18 juni

18.00: Tyskland–Tjeckien, Tychy (Eurosport 1 från 17.45)

20.45: Danmark–Italien, Krakow (Eurosport 1 från 20.30)

Måndag 19 juni

18.00: Slovakien–England, Kielce (Eurosport 1 från 17.45)

20.45: Polen–Sverige, Lublin (Kanal 5 från 20.00)

Tisdag 20 juni

18.00: Serbien–Makedonien, Bydgoszcz (Eurosport 1 från 17.45)

20.45: Portugal–Spanien, Gdynia (Eurosport 1 från 20.30)

Onsdag 21 juni

18.00: Tjeckien–Italien, Tychy (Eurosport 1 från 17.45)

20.45: Tyskland–Danmark, Krakow (Eurosport 1 från 20.30)

Torsdag 22 juni

20.45: Slovakien–Sverige, Lublin (Kanal 5 från 20.00)

20.45: England–Polen, Kielce (Eurosport 1 eller 2 från 20.30).

Fredag 23 juni

20.45: Serbien–Spanien, Bydgoszcz (Eurosport 1 eller 2 från 20.30)

20.45: Makedonien–Portugal, Gdynia (Eurosport 1 eller 2 från 20.30)

Lördag 24 juni

20.45: Tjeckien–Danmark, Tychy (Eurosport 1 eller 2 från 20.30)

20.45: Italien–Tyskland, Krakow (Eurosport 1 eller 2 från 20.30)

Tisdag 27 juni

18.00: Vinnare grupp A–2B/2C/1C

21.00: Vinnare grupp B–2A/1C

Fredag 30 juni

20.45: Vinnare semi 1–Vinnare semi 2. (Kanal 5)

U21-EM 2017 – tv-tider

Kanal 5 sänder Sveriges alla matcher, en semifinal samt finalen, övriga matcher visas på Eurosport 1 och Eurosport 2.

U21-EM 2017 – svenska truppen

Målvakter:

1. Tim Erlandsson, Athletic Eskilstuna.

12. Anton Cajtoft, Jönköpings Södra IF.

23. Pontus Dahlberg, IFK Göteborg.

Backar:

2. Linus Wahlqvist, IFK Norrköping.

3. Jacob Une Larsson, Djurgården.

4. Joakim Nilsson, IF Elfsborg.

5. Adam Lundqvist, IF Elfsborg.

13. Isak Ssewankambo, Molde.

14. Filip Dagerstål, IFK Norrköping.

15. Franz Brorsson, Malmö FF.

20. Egzon Binaku, BK Häcken.

Mittfältare/Anfallare:

6. Simon Tibbling, Groningen.

7. Alexander Fransson, Basel.

8. Kristoffer Olsson, AIK.

9. Muamer Tankovic, Alkmaar.

10. Carlos Strandberg, Westerlo

11. Gustav Engvall, Djurgården.

16. Melker Hallberg, Kalmar.

17. Kerim Mrabti, Djurgården.

18. Pawel Cibicki, Malmö FF.

19. Niclas Eliasson, IFK Norrköping.

21. Joel Asoro, Sunderland.

22. Amin Affane, AIK.

Sverige har träningsläger inför mästerskapet under från den 6 juni i Helsingborg.

10 juni klockan 14 spelar Sverige en träningsmatch mot Danmark i Helsingborg.

U21-EM 2017 – biljetter

Uefa har en försäljningstjänst för biljetter som du hittar här. Mer information om U21-biljetter finns att läsa här.