AIK:s lottning i EL: Åker till Färöarna

Norrköping möter lag från Kosovo

Foto: TT
FOTBOLL

AIK till Färöarna.

Och IFK Norrköping till Kosovo.

Där är de svenska lagens lottning i Europa League.

De första kvalomgångarna till de europesiska cuperna är lottade.

Malmö FF lottades mot makedonska mästarna FK Vardar i Champions Leagues andra kvalomgång och även Europa League lottades i schweiziska Nyon.

AIK lottades mot Klaksvik från Färöarna och inleder hemma på hemmaplan 29 juni med retur en vecka senare.

Även IFK Norrköping inleder hemma 29 juni i deras möte med Pristina från Kosovo.

Foto: TT

Senare i eftermiddag lottas även Östersund in i Europa Leagues andra kvalomgång.

Texten uppdateras!

FAKTA

Alla Europa league-möten

Maccabi Tel-Aviv (ISR) – Tirana (ALB)

Kairat Almaty (KAZ) – Atlantas (LTU) 

Beitar Jerusalem (ISR) – Vasas (HUN) 

Ordabasy (KAZ) – Široki Brijeg (BIH) 

Crvena zvezda (SRB) – Floriana (MLT) 

Valletta (MLT) – Folgore (SMR) 

Ventspils (LVA) – Valur Reykjavík (ISL) 

St Johnstone (SCO) – Trakai (LTU) 

Odd (NOR) – Ballymena United (NIR) 

Shakhtyor Soligorsk (BLR) – Sūduva (LTU)

Mladost Lučani (SRB) – İnter Bakı (AZE) 

Chikhura Sachkhere (GEO) – Altach (AUT) 

Fola Esch (LUX) – Milsami Orhei (MDA)

Partizani (ALB) – Botev Plovdiv (BUL) 

UE Santa Coloma (AND) – Osijek (CRO)

Zaria Balti (MDA) – FK Sarajevo (BIH) 

Bala Town (WAL) – Vaduz (LIE)

VPS Vaasa (FIN) – Olimpija Ljubljana (SVN)

Connah's Quay Nomads (WAL) – HJK Helsinki (FIN)

SJK Seinäjoki (FIN) – KR Reykjavík (ISL)

Shirak (ARM) – Gorica (SVN) 

Zirä (AZE) – Differdange (LUX) 

Vojvodina (SRB) – Ružomberok (SVK) 

Slovan Bratislava (SVK) – Pyunik (ARM) 

Rabotnicki (MKD) – Tre Penne (SMR) 

Rangers (SCO) – Progrès Niederkorn (LUX) 

Domžale (SVN) – Flora Tallinn (EST) 

Crusaders (NIR) – Liepāja (LVA) 

Nõmme Kalju (EST) – B36 Tórshavn (FRO) 

Levadia Tallinn (EST) – Cork City (IRL)

Dacia Chisinau (MDA) – Shkëndija (MKD) 

Levski Sofia (BUL) – Sutjeska (MNE)

Irtysh Pavlodar (KAZ) – Dunav Ruse (BUL)

Jagiellonia Białystok (POL) – Dinamo Batumi (GEO) 

Željezničar (BIH) – Zeta (MNE)

AEK Larnaca (CYP) – Lincoln (GIB) 

Midtjylland (DEN) – Derry City (IRL) 

Dinamo Minsk (BLR) – NSÍ Runavík (FRO)

Ferencváros (HUN) – Jelgava (LVA) 

Lyngby (DEN) – Bangor City (WAL)

Trenčín (SVK) – Torpedo Kutaisi (GEO) 

Lech Poznań (POL) – Pelister (MKD)

Mladost Podgorica (MNE) – Gandzasar-Kapan (ARM) 

Videoton (HUN) – Balzan (MLT) 

AEL Limassol (CYP) – St Joseph's (GIB) 

Skënderbeu (ALB) – Sant Julià (AND) 

Haugesund (NOR) – Coleraine (NIR) 

Stjarnan (ISL) – Shamrock Rovers (IRL) 

IFK Norrköping (SWE) – Prishtina (KOS) 

AIK (SWE) – KÍ Klaksvík (FRO)