Rosenborg skrällde mot Ajax

Foto: NTB
FOTBOLL

Det var inte bara Östersund som skrällde i kvällens Europa League.

Rosenborg slog ut fjolårets finalist Ajax efter mål av bland andra Nicklas Bendtner.

Det är första gången Ajax missar Europaspel – sedan säsongen 1965/66.

I fjol charmade Ajax unga lag Europa League och tog sig hela vägen till finalen på Friends Arena där man fick se sig besegrade av Manchester United.

I år tog det stopp betydligt senare än så. Efter att ha förlorat med 1–0 på hemmaplan mot Rosenborg blev uppförsbacken än brantare när Nicklas Bendtner gjode 1–0 för norrmännen på Lerkendal.

Ajax vände visserligen på matchen på bara en minut i andra halvleks början – men Rosenborg slog tillbaka igen.

Historiskt misslyckande

Samuel Adegbenro skallade in 2–2 och punkterade sedan dubbelmötet med 3–2 i 89:e minuteb vilket innebär att norrmännen alltså gör Östersund och FC Köpenhamn sällskap som nordiska inslag i Europa League.

För Ajax är det ett historiskt misslyckande. Enligt statistikföretaget Gracenote har klubben inte missar Europaspel sedan säsongen 1965/66 (med undantag för säsongen 1991 då de var avstängda från spel).

I övrigt tog sig Braga vidare efter stort drama mot isländska Hafnarfjördur och ”Malmö-dödarna” Vardar slog ut Fenerbahce.

FAKTA

Så seedas Europa League-lottningen:

Seedningsgrupp 1: Arsenal, Zenit St Petersburg, Lyon, Dynamo Kiev, Villareal, Athletic Bilbao, Lazio, Milan, Viktoria Plzen, RB Salzburg, FC Köpenhamn, Braga

Seedningsgrupp 2: Steua Bukarest, Ludogorets, Bate Borisov, Everton, Young Boys, Marseille, Real Sociedad, Maccabi Tel Aviv, Lokomotiv Moskva, Austria Wien, Hertha Berlin, Nice

Seedningsgrupp 3: Astana, Partizan Belgrad, Hoffenheim, FC Köln, Rijeka, Vitoria de Guimaraes, Atalanta, Zulte Waregem, Zorija Luhansk, Rosenborg, Sheriff Tiraspol, Hapoel Be’er Sheva

Seedningsgrupp 4: Istanbul BB, Konyaspor, Vitesse, Slavia Prag, Skenderbeu, Zlin, AEK Aten, Lugano, Vardar, Apollon Limassol, Röda Stjärnan, Östersund

Fotnot: Klubbar från samma land kan inte hamna i samma grupp. Inte heller klubbar från Ryssland och Ukraina kan mötas.

FAKTA

Kval till Europa League

Östersunds FK–PaokThessaloniki 2–0

Östersund FK vidare med sammanlagt 3–3 och fler gjorda bortamål.

Fenerbahce–Vardar Skopje 1–2

Vardar Skopje vidare med sammanalagt 4–1.

Suduva, Litauen–Ludogorets Razgrad 0–0

Ludogorets vidare med sammanlagt 2–0.

Salzburg–Viitorul, Rumänien 4–0

Salzburg vidare med sammanlagt 7–1.

Maccabi Tel-Aviv–Altach, Österrike 2–2

Maccabi Tel–Aviv vidare med sammanlagt 3–2.

Oleksandria, Ukraina–Bate Borisov, Vitryssland 1–2

Bate Borisov vidare med sammanlagt 3–2.

Sheriff Tiraspol, Moldavien–Legia Warszawa 0–0

Sheriff Tiraspol vidare med sammanlagt 1–1 och fler gjorda bortamål.

Hajduk Split–Everton 1–1

Everton vidare med sammanlagt 3–1.

Röda Stjärnan–FK Krasnodar 2–1

Röda Stjärnan vidare med sammanlagt 4–4 och fler gjorda bortamål.

Dynamo Kiev–Maritimo 3–1

Dynamo Kiev vidare med sammanlagt 3–1.

Austria Wien–Osijek, Kroatien 0–1

Austria Wien vidare med sammanlagt 2–2 och fler gjorda bortamål.

Sjkendija Tetovo, Makedonien–Milan 0–1

Milan vidare med sammanalagt 7–0.

Athletic Bilbao–Panathinaikos 1–0

Athletic Bilbao vidare med sammanlagt 4–2.

Braga–Hafnarfjördur, Island 3–2

Braga vidare med sammanlagt 5–3.

Rosenborg–Ajax 3–2

Vidare med sammanlagt 4–2.

Marseille–Domzale, Slovenien 3–0

Marseille vidare med sammanlagt 4–1.

AEK Aten–Club Brygge 3–0

AEK Aten vidare med sammanlagt 3–0.

Midtjylland–Apollon Limassol, Cypern 1–1

Apollon Limassol vidare med sammanlagt 4–3.

Skenderbeu Korce, Albanien–Dinamo Zagreb 0–0

Skenderbeu vidare med sammanlagt 1–1 och fler gjorda bortamål.

Videoton, Ungern–Partizan Belgrad 0–4

Partizan vidare med sammanlagt 4–0.

AEK Larnaca, Cypern–Viktoria Plzen, Tjeckien 0–0

Viktoria Plzen vidare med sammanlagt 3–1.

Zenit St Petersburg–Utrecht 2–0

Zenit St Petersburg vidare med sammanlagt 2–1.