Boka in TV-soffan redan nu

Här är tider och kanaler

FOTBOLL

Fotbolls-EM handlar om dagsform.

Så börja ladda redan nu.

Boka in den 28 och 29 juni – då är det spelledigt i EM.

Samtliga 31 EM-matcher sänds – antingen i TV4 eller på SVT.

Kanalerna delar på kvartsfinalerna och semifinalerna medan SVT sänder finalen.

Här är tiderna som du kommer att sitta framför tv:n.

Måndag 14 juni

Sverige–Bulgarien 20.45 i TV4

Fredag 18 juni

Sverige–Italien 20.45 i SVT

Tisdag 22 juni

Sverige–Danmark 20.45 i TV4

Övriga matcher:

Den första matchen spelas 18.00 och den andra 20.45.

I den sista omgången startar samtliga matcher 20.45.

Lördag 12 juni

Portugal–Grekland TV4

Spanien–Ryssland SVT

Söndag 13 juni

Schweiz–Kroatien SVT

Frankrike–England TV4

Måndag 14 juni

Danmark–Italien SVT

Tisdag 15 juni

Tyskland–Holland SVT

Tjeckien–Lettland TV4

Onsdag 16 juni

Grekland–Spanien TV4

Ryssland–Portugal SVT

Torsdag 17 juni

England–Schweiz SVT

Kroatien–Frankrike TV4

Fredag 18 juni

Bulgarien–Danmark TV4

Lördag 19 juni

Lettland–Tyskland SVT

Holland–Tjeckien TV4

Söndag 20 juni

Spanien–Portugal SVT

Grekland–Ryssland SVT

Måndag 21 juni

Kroatien–England TV4

Schweiz–Frankrike TV4

Tisdag 22 juni

Italien–Bulgarien TV4

Danmark–Sverige TV4

Onsdag 23 juni

Holland–Lettland SVT

Tjeckien–Tyskland SVT

Kvartsfinalerna avgörs mellan den 24 och den 27 juni. Semifinalerna kan du se 30 juni och 1 juli. Finalen spelas 4 juli.

SÅ HÄR SPELAS EM

12 juni:

18.00 Portugal-Grekland, grupp A, Dragão, Porto.

20.45 Spanien-Ryssland, grupp A, Algarve, Faro-Loulé.

13 juni:

18.00 Schweiz-Kroatien, grupp B Dr Magalhães Pessoa, Leiria.

20.45 Frankrike-England, grupp B, Luz, Lissabon.

14 juni:

18.00 Danmark-Italien, grupp C, D Afonso Henriques, Guimarães.

20.45 Sverige-Bulgarien, grupp C, José Alvalade, Lissabon.

15 juni:

18.00 Tyskland-Holland, grupp D, Municipal, Aveiro.

20.45 Tjeckien-Lettland, grupp D, Dragão, Porto.

16 juni:

18.00 Grekland-Spanien, grupp A, Bessa, Porto.

20.45 Ryssland-Portugal, grupp A, Luz, Lissabon.

17 juni:

18.00 England-Schweiz, grupp B, Municipal, Coimbra.

20.45 Kroatien-Frankrike, grupp B, Dr Magalhães Pessoa, Leiria.

18 juni:

18.00 Bulgarien-Danmark, grupp C, Municipal, Braga.

20.45 Italien-Sverige, grupp C, Dragão, Porto.

19 juni:

18.00 Lettland-Tyskland, grupp D, Bessa, Porto.

20.45 Holland-Tjeckien, grupp D, Municipal, Aveiro.

20 juni:

20.45 Ryssland-Grekland, grupp A, Algarve, Faro-Loulé.

20.45 Spanien-Portugal, grupp A, José Alvalade, Lissabon.

21 juni:

20.45 Kroatien-England, grupp B, Municipal, Coimbra.

20.45 Schweiz-Frankrike, grupp B, Luz, Lissabon.

22 juni:

20.45 Italien-Bulgarien, grupp C, D Afonso Henriques, Guimarães.

20.45 Danmark-Sverige, grupp C, Bessa, Porto.

23 juni:

20.45 Holland-Lettland, grupp D, Municipal, Braga.

20.45 Tyskland-Tjeckien, grupp D, José Alvalade, Lissabon.

Slutspelsfasen

24 juni, kvartsfinal 1:

20.45 Segraren i grupp A-tvåan i grupp B, Luz, Lissabon.

25 juni, kvartsfinal 2:

20.45 Segraren i grupp B-tvåan i grupp A, José Alvalade, Lissabon.

26 juni, kvartsfinal 3:

20.45 Segraren i grupp C-tvåan i grupp D, Algarve, Faro-Loulé.

27 juni, kvartsfinal 4:

20.45 Segraren i grupp D-tvåan i grupp C, Dragão, Porto.

30 juni, semifinal 1:

20.45 Vinnaren av kvartsfinal 1-vinnaren av kvartsfinal 3, José Alvalade, Lissabon.

1 juli, semifinalen 2:

20.45 Vinnaren av kvartsfinal 2-vinnaren av kvartsinfal 4, Dragão, Porto.

4 juli, final:

20.45, Luz, Lissabon.

Komplett spelprogram med tider och spelplatser – längre ned på sidan.

Pierre Matteoni