Montenegrinskt eller polskt motstånd för HIF

Lottningen till Champions League-kvalet klar

Helsingborg får möta Buducnost Podgorica från Montenegro eller polska Slask Wroclaw om de går vidare.
Foto: Bildbyrån
Helsingborg får möta Buducnost Podgorica från Montenegro eller polska Slask Wroclaw om de går vidare.
FOTBOLL

Här är Helsingborgs nästa Champions League-motståndare: Buducnost Podgorica från Montenegro eller polska Slask Wroclaw.

Men först måste skåningarna slå ut New Saints på onsdag.

Tar sig Helsingborg vidare från Champions Leage-kvalets andra omgång väntar antingen FK Buducnost Podgorica eller WKS Slask Wroclaw.

Podgorica vann ligan i Montenegro i våras och Slask är regerande mästare i polska ligan.

Det mesta talar för att Sląsk tar sig vidare efter 2–0-segern på bortaplan mot Podgorica.

Den tredje omgången har speldatumen 31 juli och 1 augusti med returmötena satta till 7 och 8 augusti.

Lyckas HIF slå ut New Saints (0–0 borta i första matchen) inleder man tredje omgången på bortaplan.

FAKTA

Så spelas Champions League-kvalets tredje omgång:

Första matcherna äger rum 31 juli och 1 augusti.

Returmötena spelas 7 och 8 augusti.

Leauge Route

Fenerbahce (Turkiet) – FC Vaslui (Rumänien)

Motherwell (Skottland) – Panathinaikos (Grekland)

FC Köpenhamn (Danmark) – Club Brügge (Belgien)

Dynamo Kiev (Ukraina) – Feyenoord (Holland)

Champions Route

NK Maribor (Slovenien) eller FK Zeljeznicar (Bosnien-Herzegovina) – F91 Dudelange (Luxemburg) eller FC Salzburg (Österrike)

BATE Borisov (Vitryssland) eller Vardar (Makedonien) – KS Skenderbeu (Albanien) eller Debreceni (Ungern)

CFR Cluj (Rumänien) – Slovan Liberec (Tjeckien) eller Shakhter Karagandy (Kazakstan)

Anderlecht (Belgien) – Shamrock Rovers (Irland) eller FK Ekranas (Litauen)

Buducnost Podgorica (Montenegro) eller Slask Wroclaw (Polen) – New Saints (Wales) eller Helsingborg

Ulisses FC (Armenien) eller FC Sheriff (Moldavien) – Ludogorets Razgrad (Bulgarien) eller Dinamo Zagreb (Kroatien)

Celtic (Skottland) – HJK Helsingfors (Finland) eller KR Reykjavik (Island)

Molde FK (Norge) eller FK Ventspils (Lettland) – Flora Tallinn (Estland) eller FC Basel (Schweiz)

MSK Zilina (Slovakien) eller Hapoel Kiryat Shmona (Israel) – Neftci (Azerbajdzjan) eller Zestafoni (Georgien)

AEL Limassol (Cypern) eller Linfield (Nordirland) – Valletta (Malta) eller Partizan (Serbien)

Fotnot: Andra omgången färdigställs 25 juli.