Engelska spelarfacket riktar nu stark kritik mot Wembley gräsmatta och kallar underlaget för ”pinsamt och farligt”.
En kritik som får de allsvenska spelarna, där de flesta planerna består av packad jord, att le.
– De skulle nog klaga om de kom hit, säger AIK:s Nils-Eric Johansson.
Tottenhams manager Harry Redknapp var inte nådig i sin kritik mot Wembleys gräsmatta efter semifinalförlusten mot Portsmouth.
– De hade aldrig haft hästkapplöpningar där. Det hade ansetts vara för farligt, sade Redknapp.
Spelarfackets VD Gordon Taylor kräver nu att det engelska fotbollsförbundet (FA) tar tag i problemet.
– Det har blivit pinsamt för FA och det måste åtgärdas och det ordentligt. Det finns ingen poäng i att oroa sig för det finansiella om spelarna är oroliga över att spela här eftersom det inte blir en rättvis match, säger Taylor till AP.
Kritiken får de svenska spelarna att dra på mungiporna. Samtidigt som engelsmännen nu vägrar att spela på Wembleys trots allt gröna gräsmatta löper de svenska fotbollsstjärnorna runt på packad jord.
– De skulle nog klaga om de kom hit. Men i England kör de ju rakt genom vintern så det är inte likt dem att gnälla på planen, säger förre Englandsproffset Nils-Eric Johansson, numera i AIK.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...