Det har snackat om Arsenal och Bayern München.
Nu skriver The People att även Real Madrid har ögonen på John Guidetti inför sommarens transferfönster.
På tisdag förväntas John Guidetti
för första gången tas ut i det svenska a-landslaget. Erik Hamrén
presenterar då truppen till träningslandskampen borta mot Kroatien.
Men det är inte bara i Sverige det snackas om Guidetti. 19-åringen blir nästan dagligen omskriven i internationell press och de senaste rapporterna från England talar om ett spektakulärt intresse.
Som Sportbladet tidigare skrivit har The Guardian lanserat Bayern München, Inter och Arsenal som tre klubbar med i jakten på Guidetti.
– Vi har ett behov av anfallare och
Guidetti är mycket intressant, sade Bayern Münchens Nordenscout
Björn Andersson då.
Nu skriver The People att även Real Madrid har ögonen på svensken. Enligt tidningen är José Mourinhos klubb intresserade av en affär till sommaren.
Guidetti har med sina 18 mål på 16 matcher gjort stor succé för Feyenoord i Eredivisie dit han är utlånad från Manchester City.