BARCELONA. Målrekord, stukad och utbytt.
Zlatan Ibrahimovic klev av planen efter att ha trampat snett och kan missa Barcelonas match mot Malaga på lördag.
– Vi får vänta och se, säger Zlatan.
Det var några minuter in i andra halvlek som Zlatan Ibrahimovic trampade snett med högerfoten och landade så illa att han fick linka ut från plan. Några minuter senare byttes han ut.
– Jag landade snett med vristen och skruvade till den. Jag mår bra och det känns inte allvarligt, men vi får se, säger Zlatan.
Barcelona tillbringade natten i Santander och Ibrahimovics skada skulle undersökas så fort man kom tillbaka till spelarhotellet.
Preliminärt kallar klubbens medicinska team skadan för en andra gradens stukning i vristen som
behandlas med is för att få svullnaden att gå ner.
Om den svenske anfallaren kan spela på lördag, när Barcelona möter Malaga borta, är inte klart.
– Jag vet inte, jag ska ta det lugnt och känna efter, säger Zlatan.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...