Zlatan Ibrahimovics Barcelona möter i morgon argentinska Estudiantes De La Plata i finalen i klubblags-VM.
I dag tränade det spanska superlaget på Army Stadium i Abu Dhabi, huvudstaden i Förenade Arabemiraten.
Tränaren Pep Guardiola fångas här på bilder när han ger Ibrahimovic engagerade instruktioner.
Till klubbens hemsida säger Barcelonas tränare Pep Guardiola att han inte har några problem med att motivera sina spelare inför finalen:
– Jag har inte sagt ett ord om det än så länge. De vet vilken chans det här innebär eftersom de vet hur svårt det var att ta sig hit, säger Guardiola.
Småskadade Andrés Iniesta missar matchen – något som Guardiola tycker är jobbigt.
– Det finns inget som gör mig mer ledsen. Han förtjänar inte det här, men sådan är fotbollen, säger Guardiola.
Dock ska Lionel Messi vara redo för 90 minuter.
– Vi möter ett mycket starkt argentinskt lag, vilket de visar genom att nå final i klubblags-VM. Det kommer inte att bli en enkel match. Det är det aldrig mot ett sydamerikanskt lag, säger Zlatan Ibrahimovic enligt goal.com.
|
Jonatan Fast
|
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...