Köp Plus här
Knapprad SUPERBÖRSEN MÅL FÖR MÅL FOTBOLL LIVE SPEL OCH ODDS SPORT I TV
Publicerad: 2011-11-17
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:
Leif ”Loket” Olsson, programledare för Bingolotto 1999, och Zlatan Ibrahimovic.   Leif ”Loket” Olsson, programledare för Bingolotto 1999, och Zlatan Ibrahimovic. Foto: PETER WIDING, GETTY

– Ibrahimovic ljuger i boken

Anklagas – av Bingolotto

Zlatan Ibrahimovics anklagas av Bingolotto (!) för att inte vara helt sanningsenlig i sin bok.

Det efter att Ibrahimovic beklagat sig över att han tvingades sälja julkalendrar som barn.

– Tror inte att Zlatan själv var ute och krängde julkalendrar vid den tiden, skriver Bingolotto på sin Facebooksida enligt sajten matvarupriser.se.

Det är matindustrins branschsajt Matvarupriser som skriver om Binglottos anklagelse om ett faktafel i Zlatan Ibrahimovic självbiografi ”Jag är Zlatan Ibrahimovic”. I boken beklagar sig Ibrahimovic över hur han som barn tvingades sälja julkalendrar.

”Farsan fick köpa allihopa”

“Det gick inget vidare, ärligt talat. Jag sålde ungefär en (lott) och ännu färre av julkalendrarna vi åkte på. Det vill säga typ noll, och till slut fick farsan köpa allihopa. Det var inte rättvist. Vi hade inte den ekonomin och inte direkt något behov av mera skräp hemma, och jag blev inte särskilt glad när jag kunde öppna varenda lucka i kalendern redan i november. Det var rent larv, och jag fattar inte hur man kan skicka ut grabbar på en sån där tiggargrej”, skriver Zlatan i sin självbiografi.

Bingolotto ifrågasätter på sin Facebooksida Zlatans uppgifter i boken. En läsare uppmärksammar där företaget Folkspel, som driver Bingolotto, på uppgifterna i boken som han anser är lögn då Bingolottos julkalender introducerades först 1999, när Ibrahimovic var 18 år och flyttats upp till Malmö FF:s a-lag.

”Talade om andra julkalendrar”

– Det stämmer nog som du säger. Tror inte att Zlatan själv var ute och krängde julkalendrar vid den tiden. Då var han väl redan i Malmö FF, skriver Bingolotto som svar.

Författaren David Lagercrantz, som spökskrivit boken tillsammans med Ibrahimovic, skriver i ett mail till Sportbladet att Zlatan inte talade om Bingolottos julkalender specifikt.

– Vill bara ödmukt säga att vi aldrig talade om Bingolottos jukalendrar utan om julkalendrar i allmänhet. Han sålde alltså Bingolotto och vid ett annat tillfälle julkalendrar som inget hade med Bingolotto att göra, skriver Lagercrantz.

Inlägget togs senare bort från sidan och Folkspels försäljnings- och marknadschef Henrik Lindroth vill inte ställa sig bakom ifrågasättandet av Ibrahimovic.

– Bingolottos Julkalender startade år 1999 inför Millennieskiftet och har varit en årlig tradition sedan dess. Om Zlatan vid denna tidpunkt i sin fotbollskarriär fortfarande var aktiv med att sälja lotter så kan han mycket väl ha sålt Bingolottos Julkalender. Vill man få ett riktigt svar på denna fråga så är det nog bäst att fråga Zlatan själv, säger Lindroth till sajten.

Bingolotto firar på torsdagen 20 år med ett jubileumsprogram.


Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
Sportbladets senaste Plus-artiklar om Zlatan:
Knapprad SUPERBÖRSEN MÅL FÖR MÅL FOTBOLL LIVE SPEL OCH ODDS SPORT I TV
Foto: Bildbyrån

Ljudinspelningar hot & spioner - så slutade det...?

  Nu är bittra miljonbråket ocht tvisten avgjord Förre Bajen-stjärnan: Rättvisan kom fram till sist - agenten om domen: Går ju aldrig att bevisa.  

Här får han fira sin första seger

  Fredrik Lindgren vann GP-tävlingen inför hemmafansen på Ullevi ”Nu slipper jag också frågan om när jag ska vinna min första VM-tävling”.  

Tillbaka efter skadehelvetet

  Angelica Bengtsson gjorde tävlingsdebut – klarade EM-kvalgränsen Stjärnan till Sportbladet: ”Om det var OS nästa vecka skulle jag inte kunna vara med”.  
  Samuelsson nära OS-kvalgränsen Ligger över sin rekordserie  

TV: Se när brassarna leker med Danmark

  Danmark-Brasilien 1-3 Tung EM-uppladdning för det danska laget Blev utspelade och fick stjärnmålvakten skadad i matchen,  

Hulk imponerade – inför Mourinho

  Real-tränaren på plats i Tyskland – och fick se stjärnan briljera med mål och framspelning.  

Avslutade med en skrattmatch

Athletic Bilbao-Barcelona 0-3 Pep Guardiolas sista match med Barcelona blev en uppvisning Tog sin 14:e titel på fyra säsonger.  
Bildextra Guardiolas tränarkarriär i bilder   CL-titlar & ligavinster.

Drömvistelse för Blågults spelare

  Massor av aktiviteter för landslaget och deras familjer på Gotland Pontus Wernbloom till Sportbladet: Tar hellre en kaffe i solen.  
  Danmark är avundsjuka på Sverige ”Vi har ingen Zlatan.”  
  Allt om Sveriges EM-uppladdning Följ allt om landslaget här!  
Foto: Andreas Bardell

”Det finns ingen ekonomi i Milan”

Foto: Andreas Bardell

– Petad av en mittback..? Ja det vore tufft

Hansson: ”Jättekul”

Wiland: ”Jag är redo”

Smärtsamt se hur åldern hunnit i kapp Rydström...

  Laul listar vårens...   ...pensionär   ...genombrott   ...sämsta värvning   ...Dembo   ...Dumbo   ...sämsta publik   ...tränare.  

Gais – den stora gåtan

ROBERT LAUL: Femma i fjol – nu näst sist efter tolv omgångar – med samma lag, samma tränare, samma underlag...  

Citta, 33, – blir Pauls ersättare som tipsexpert

  Ukraina har hittat spelexpert Tyskland slår till med ny bläckfisk efter avlidne stjärnan Paul.  

”Vet inte när han kan träna igen...”

  Förbundskaptenen Erik Hamrén oroas över Andreas Isakssons skada Tre andra spelare i EM-truppen kommer att testas på lägret i Visby.  

Elmander om skadan

”Jag vill bli spelmotor”

Seb om Fifa-hånet

  Allt om Sveriges EM-uppladdning Följ allt om landslaget här!  

Titta, här spelar stjärnorna i höst

  Här är silly season-oddsen som avslöjar 20 stjärnors klubbval   Superlöftet nobbar Barça   Han går till de nyblivna mästarna   Svensken stannar i Italien.  
  ”Det var dumt gjort av mig” United–stjärnan är ångerfull.  
  Vill ha bort straffar Blatter: ”Fotbollen tappar sin essens”.  
  Uefa stoppar HIF:s publikfest i CL Klubben tappar halv miljon.  
  Serie A-proffs åter till Mjällby ”Det skadar inte med konkurrens.”  
  Åtvid: Vi ska köra över Norrköping Passningen inför östgötaderbyt.  
  Testa du också! Nike Free från 699:- Hitta dem och många fler löparskor till superpriser - alltid fri frakt och fri retur i Sportbladets shop.
  Vinn 100 000 kronor Tippa Ukraina–Sverige – vinn fantastiska priser.
  Real Madrid jagar 19- årige superlöftet ”Säljer om vi får jättebud”  
  Benzema jagades av hysteriska fans ”Jag ska vara på topp i EM”.  
  Blåvitts dubbla skade- smäll Kan bli borta länge: ”Ser inte bra ut.”  
  Dif-försvararens säsong är över ”Några jobbiga månader”.  
  Argentinsk stjärna klar för Inter Äntligen överens med måltjuven.  
  Bekräftar bud från FC Barcelona ”Han är på toppen nu”.  
  Helgens tyngsta duell Här hittar du oddsen inför mästarfajten.
  Nilsson föredrar USA framför allsvenskan ”Lite lösa förfrågningar.”  
  Allegri: Silva och Zlatan blir kvar Milan och City i möte om Thiago.  
  ”Världens bäste” i Real till 2016 Förlänger med Madrid-klubben.  
  Wanderson kan missa AIK-match ”Skada på det inre ledbandet i knät”  
  Utspelet: Spela finalen inför öde läktare ”Håna flaggan är ett brott.”  
  Sparkas Ex-landslags- spelaren får gå när Bröndby storstädar.  
  Så startar Blåvitt i derbyt Stahre gör flera ändringar mot Gais.  
  Torres i Spaniens EM- trupp Nytt glädjebesked efter CL-titeln.  
  Blåvitt-duo med mot Sverige Här är Lagerbäcks isländska trupp.  
  ”Inte lärt mig något i Chelsea” Kritisk: Skumt redan från början.  
  Får ledigt – mitt i EM- laddningen Elm får åka på brorsans bröllop.  
AVSLÖJAR Kan lämna Djurgården ”Vill inte gå in på vilka klubbar...”  
  Allsvenska topplaget får ny arena – för 130 miljoner kronor.  
  Dubbelskrällen – Tyresö & Malmö föll Stockholms- lagen ställde till det.  
  Milans vice president dementerar flytt ”Han kommer inte lämna.”  
  Klubben kan tänka sig sälja – men skyttekungen vill stanna.  
  Galliani är orolig ”Vi måste stå emot en kraftig budgivning.”  
  ”Varför ska jag sluta?” Milanlegendaren om sin framtid.  
  Milan trappar upp Granqvist-jakten En av fyra huvudkandidater.  
  Senaste uppgifterna i England: Han är aktuell att ta över Liverpool.  
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
Upp

Tjänstgörande sportredaktör Hampus Hagman

Tipsa oss!

Sportredaktör: Hampus Hagman


Chef, sportbladet.se: Pontus Carlgren

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Söndag 12-05-27
Sök på Aftonbladet