Lionel Messi kallas världens bästa genom alla tider av många experter.
Men enligt Lille stortalang Eden Hazard har argentinaren en del kvar.
– Han har inte samma elegans som Zidane eller Platini, säger Hazard till Extra-Time.
Lionel Messi har vunnit pris som världens bästa spelare två år på rad och är favorit till en trippel. Därmed tangerar han förre franske storspelaren Michel Platini.
Enligt vissa spelare runt om i världen har argentinaren en del att lära innan han kan bli den störste.
– En sak är klar, Messi är den bäste spelare just nu. Jag tycker dock inte han har den elegansen som Platini eller Zinedine Zidane hade, säger Eden Hazard till Extra-Time.
Sedan menar 20-åringen att Messi inte förtjänade priset i fjol.
– Förra året så var Sneijder (Wesley) den som förtjänade det. Och om han inte fick det var Xavi och Andre Iniesta starka kandidater, säger Hazard.
Iniesta kom tvåa och Xavi trea.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer