Det var en lycklig Zlatan Ibrahimovic som hyllade förbundskapten Erik Hamrén efter 3-0-segern mot Skottland.
”Ibra” blev själv målskytt i comebacken för ett offensivt satsande Sverige.
– Erik känns som han har klass och han är elegant också, säger Ibrahimovic till TV8.
Erik Hamrén formerade ett offensivt Sverige i träningslandskampen mot Skottland. Det slutade med en 3-0-segern och stora hyllningar från comebackande Zlatan Ibrahimovic.
– Erik har något nytt på g. Han vill spela mycket mer fotboll än vi gjort tidigare. Det är framförallt mentaliteten. Han ska bara vinna och gör allt för att vinna, säger Zlatan.
28-åringen fick förtroendet längst upp i anfallet och tackade genom att göra 1-0 redan efter fyra minuter. Även Emir Bajrami och Ola Toivonen hittade nätet framför en glad Erik Hamrén.
– Erik vill spela fotboll. Det känns som han har klass och han är elegant också, säger Zlatan.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...