Sir Alex Ferguson vill ha jobbet som engelsk förbundskapten – för att sabotera.
Det meddelade skotten skämtsamt på fredagens presskonferens.
– Jag har sagt att jag ska ta ett beslut 1 april, säger Ferguson enligt Fourfourtwo.
Kenny Dalglish har lanserat Sir Alex
Ferguson som en kandidat till att efterträda Fabio Capello som
engelsk förbundskapten. Men nu avfärdar skotten själv den idén.
Manchester Uniteds manager svarade på frågorna kring det vakanta jobbet med att skämta bort hela ämnet.
– FA har tagit kontakt med David Gill (Uniteds vd) i dag för att få tala med mig. Jag sade åt dem att jag ska ta ett beslut 1 april, sade Ferguson leende och fortsatte:
– Jag tycker att det är en bra idé.
Jag kan få dem degraderade.
70-årige Ferguson lanserade istället Tottenhams manager Harry Redknapp som sin kandidat.
– Harry är rätt man för jobbet. Han har erfarenheten, stödet, personligheten och kunnandet. Han har lyckats med alla klubbar han varit i så det är rätt val, säger Ferguson.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer