BLOEMFONTEIN. Det är verbala utspel i media, lekfullhet på träningen och – som synes – teatraliska filmningar.
Det skiljer alltså inte mycket mellan VM-spelaren Maradona och VM-förbundskaptenen Maradona.
När snålspelet präglar VM-matcherna har världens största fotbollsfest i stället utvecklats till Diego Maradonas stora show.
På presskonferenserna håller han hov och bjuder media på den ena rubriken efter den andra.
I går gick han än en gång till attack mot såväl Pelé som Michel Platini.
Brassen har hävdat att utnämningen av Diego Maradona, 49, till argentinsk förbundskapten var ett misstag och att argentinaren bara tog jobbet för att behövde pengar.
– Pelé borde dra tillbaka till muséet, svarade Maradona.
Och Michel Platini har också sått tvivel om Maradona som tränare.
– Men vi vet hur fransmännen är och Platini är fransman, han tror att han är bättre än vi andra, sa argentinaren.
På träningarna ser vi en Maradona som helst av allt vill vara med och lattja med grabbarna i stället för att stå vid sidan och leda.
Till och med de ”döende svanen”-filmningarna sitter i.
Det var sent en kväll när vi kom ut från en presskonferens med två argentinska spelare på anläggningen i Pretoria.
|
Johan Flinck
|
Det hade gått 1,5 timme sedan den ordinarie träningen hade avslutats, men på en sjumannaplan, i elljus, spelade ledarstaben en internmatch.
Sportbladets fotograf fångade en sekvens när Maradona, precis som i fornstora dar, dribblade av ett par motståndare, närmade sig mål och försökte gå förbi målvakten som stoppade bollen perfekt.
Då flög han förstås, Maradona – som i fornstora dar.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...