Två allsvenska lag och två intressanta anfallsförstärkningar.
AIK:s ”Crespo” visades ut efter en eftersläng.
Kalmars Jonathan MacDonald gjorde succé med båda målen i 2-0-segern.
2165 åskådare hade tagit sig till Skytteholm för att skåda AIK och Kalmar mäta krafterna inför den stundande allsvenskan. Som brukligt är på försäsongen riktades de flesta blickarna mot de båda lagens nyförvärv.
Båda klubbarna mönstrade också bland annat varsin intressant anfallsförstärkning. AIK i 18-årige ”Crespo” från Sierra Leone och Kalmar i 24-årige Jonathan MacDonald från Costa Rica. Det slutade i två olika öden.
”Crespo” visades ut via ett direkt rött kort efter ett slag mot gästernas Markus Thorbjörnsson. Det bäddade för MacDonalds succé.
Med en man mer på planen kunde 24-åringen avgöra matchen med sitt andra mål till 2-0. AIK ansåg sig sedan ha haft en reducering inne då Daniel Gustavssons skott kan ha tagit i hjulet vid stolpen, inne i målet, men domaren viftade avvärjande.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer