Dags för avspark

Elfsborg-Hammarby och
Häcken-Malmö inleder

FOTBOLL

Ställ klockradion på fjärde april klockan tre redan nu.

Då har du en timme på dig att ta dig till den allsvenska premiären i Borås och Göteborg.

Här är alla säsongens 30 omgångar:

Foto: Nils Jakobsson

4 april: Elfsborg–Hammarby, Häcken–Malmö FF (båda 16.00).

5 april: Örgryte–Gais (14.00), Trelleborgs FF–Brommapojkarna, AIK–Halmstad (båda 15.00).

6 april: Djurgården–Örebro, Gefle–Kalmar FF (båda 19.00). Helsingborg–IFK Göteborg (20.00).

10 april: Örebro–Elfsborg, Brommapojkarna–Häcken, Halmstad–Trelleborgs FF (alla 15.00).

11 april: IFK Göteborg–Djurgården (14.00).

12 april: Hammarby–Gefle (14.00).

13 april: Gais–Helsingborg (15.00), Malmö FF–Örgryte (18.00), Kalmar FF–AIK (20.00).

15 april: Djurgården–Gefle, Häcken–IFK Göteborg, Halmstad–Brommapojkarna (alla 19.00).

16 april: Helsingborg–Hammarby, Trelleborgs FF–Gais, AIK–Malmö FF, Örgryte–Örebro (alla 19.00), Elfsborg–Kalmar FF (20.00).

19 april: Brommapojkarna–AIK (12.30), Gefle–Elfsborg, Gais–Häcken, Malmö FF–Trelleborgs FF, Kalmar FF–Halmstad (alla 19.00).

20 april: Örebro–Helsingborg, IFK Göteborg–Örgryte (båda 19.00), Hammarby–Djurgården (20.00).

22 april: Häcken–Trelleborgs FF (19.00), Elfsborg–Malmö FF (20.00).

23 april: Helsingborg–Halmstad, Örebro–Kalmar FF, Gefle–Gais, Örgryte–AIK (alla 19.00), Hammarby–IFK Göteborg (20.00).

24 april: Djurgården–Brommapojkarna (18.00).

28 april: IFK Göteborg–Örebro (19.00).

29 april: Halmstad–Djurgården, Malmö FF–Gefle, Gais–Hammarby (alla 19.00), AIK–Helsingborg (20.00).

1 maj: Brommapojkarna–Elfsborg, Trelleborgs FF–Örgryte, Kalmar FF–Häcken (alla 17.00).

4 maj: Djurgården–Gais, Helsingborg–Malmö FF, Gefle–Örebro (alla 19.00), Elfsborg–IFK Göteborg (20.00).

5 maj: Häcken–Halmstad, Trelleborgs FF–AIK (båda 19.00).

6 maj: Hammarby–Kalmar FF, Örgryte–Brommapojkarna (båda 19.00).

7 maj: IFK Göteborg–Gefle (19.00).

9 maj: AIK–Häcken (16.00).

10 maj: Malmö FF–Djurgården (14.30), Gais–Elfsborg, Halmstad–Örgryte (båda 17.00).

11 maj: Brommapojkarna–Helsingborg, Kalmar FF–Trelleborgs FF (båda 19.00), Örebro–Hammarby (20.00).

16 maj: Elfsborg–Halmstad (16.00).

17 maj: IFK Göteborg–Kalmar FF, Gefle–Brommapojkarna, Hammarby–Malmö FF, Örebro–Gais (alla 17.00).

18 maj: Helsingborg–Trelleborgs FF, Örgryte–Häcken (båda 19.00), Djurgården–AIK (20.00).

20 maj: Halmstad–Gefle, Brommapojkarna–Hammarby, Malmö FF–Örebro (alla 19.00).

21 maj: Trelleborgs FF–Djurgården, Kalmar FF–Örgryte, Gais–IFK Göteborg (alla 17.00), AIK–Elfsborg (19.00).

22 maj: Häcken–Helsingborg (19.00).

23 maj: Hammarby–Halmstad (16.00).

24 maj: Gais–Kalmar FF (17.00).

25 maj: Elfsborg–Trelleborgs FF, Helsingborg–Örgryte, Gefle–AIK, Örebro–Brommapojkarna (alla 19.00), IFK Göteborg–Malmö FF (20.00).

26 maj: Djurgården–Häcken (19.00).

28 maj: AIK–Hammarby (20.00).

29 maj: Häcken–Elfsborg (19.00).

30 maj: Trelleborgs FF–Gefle, IFK Göteborg–Brommapojkarna (båda 16.00).

31 maj: Örgryte–Djurgården, Kalmar FF–Helsingborg, Halmstad–Örebro, Malmö FF–Gais (alla 17.00).

12 juli: Gais–Halmstad, AIK–IFK Göteborg, Örgryte–Gefle, Brommapojkarna–Malmö FF, Kalmar FF–Djurgården, Helsingborg–Elfsborg, Trelleborgs FF–Örebro, Häcken–Hammarby.

19 juli: IFK Göteborg–Trelleborgs FF, Örebro–Häcken, Malmö FF–Halmstad, Gais–AIK, Kalmar FF–Brommapojkarna, Djurgården–Elfsborg, Hammarby–Örgryte, Gefle–Helsingborg.

26 juli: AIK–Gais, Trelleborgs FF–IFK Göteborg, Örgryte–Hammarby, Halmstad–Malmö FF, Brommapojkarna–Kalmar FF, Elfsborg–Djurgården, Häcken–Örebro, Helsingborg–Gefle.

2 augusti: Gais–Trelleborgs FF, IFK Göteborg–Häcken, Brommapojkarna–Halmstad, Malmö FF–AIK, Gefle–Djurgården, Kalmar FF–Elfsborg, Örebro–Örgryte, Hammarby–Helsingborg.

9 augusti: AIK–Brommapojkarna, Trelleborgs FF–Malmö FF, Örgryte–IFK Göteborg, Halmstad–Kalmar FF, Djurgården–Hammarby, Elfsborg–Gefle, Häcken–Gais, Helsingborg–Örebro.

16 augusti: Brommapojkarna–Trelleborgs FF, Malmö FF–Häcken, Kalmar FF–Gefle, Halmstad–AIK, Örebro–Djurgården, Hammarby–Elfsborg, Gais–Örgryte, IFK Göteborg–Helsingborg.

23 augusti: AIK–Kalmar FF, Trelleborgs FF–Halmstad, Örgryte–Malmö FF, Gefle–Hammarby, Djurgården–IFK Göteborg, Elfsborg–Örebro, Häcken–Brommapojkarna, Helsingborg–Gais.

30 augusti: AIK–Trelleborgs FF, Halmstad–Häcken, Örebro–Gefle, Kalmar FF–Hammarby, Gais–Djurgården, IFK Göteborg–Elfsborg, Brommapojkarna–Örgryte, Malmö FF–Helsingborg.

13 september: Gefle–IFK Göteborg, Trelleborgs FF–Kalmar FF, Örgryte–Halmstad, Hammarby–Örebro, Djurgården–Malmö FF, Elfsborg–Gais, Häcken–AIK, Helsingborg–Brommapojkarna.

20 september: Kalmar FF–Örebro, Trelleborgs FF–Häcken, IFK Göteborg–Hammarby, Gais–Gefle, Brommapojkarna–Djurgården, Malmö FF–Elfsborg, AIK–Örgryte, Halmstad–Helsingborg.

23 september: Hammarby–Gais, Gefle–Malmö FF, Örgryte–Trelleborgs FF, Örebro–IFK Göteborg, Djurgården–Halmstad, Elfsborg–Brommapojkarna, Häcken–Kalmar FF, Helsingborg–AIK.

27 september: Malmö FF–Hammarby, Brommapojkarna–Gefle, Häcken–Örgryte, Gais–Örebro, AIK–Djurgården, Halmstad–Elfsborg, Kalmar FF–IFK Göteborg, Trelleborgs FF–Helsingborg.

4 oktober: Hammarby–Brommapojkarna, Gefle–Halmstad, IFK Göteborg–Gais, Örebro–Malmö FF, Djurgården–Trelleborgs FF, Elfsborg–AIK, Örgryte–Kalmar FF, Helsingborg–Häcken.

18 oktober: Brommapojkarna–Örebro, Halmstad–Hammarby, Örgryte–Helsingborg, Malmö FF–IFK Göteborg, Kalmar FF–Gais, Trelleborgs FF–Elfsborg, AIK–Gefle, Häcken–Djurgården.

25 oktober: Brommapojkarna–IFK Göteborg, Örebro–Halmstad, Elfsborg–Häcken, Gais–Malmö FF, Helsingborg–Kalmar FF, Djurgården–Örgryte, Hammarby–AIK, Gefle–Trelleborgs FF.

28 oktober: IFK Göteborg–Halmstad, AIK–Örebro, Örgryte–Elfsborg, Gais–Brommapojkarna, Häcken–Gefle, Helsingborg–Djurgården, Trelleborgs FF–Hammarby, Kalmar FF–Malmö FF.

1 november: IFK Göteborg–AIK, Örebro–Trelleborgs FF, Malmö FF–Brommapojkarna, Halmstad–Gais, Djurgården–Kalmar FF, Elfsborg–Helsingborg, Hammarby–Häcken, Gefle–Örgryte.

FAKTA

Allsvenskan 2009, spelprogram: