Här är allsvenskans hela spelschema

Första derbyt i tredje omgången

Mästarna Malmö börjar borta mot Sundsvall.
Foto: BILDBYRÅN
Mästarna Malmö börjar borta mot Sundsvall.
FOTBOLL

Spelschemat för allsvenskan 2015 är satt – nedan syns det i sin helhet.

Speldatumen för de 13 första omgångarna är förslag. Definitiva datum kommer slås fast på ett spelordningsmöte i nästa vecka.

Efter omgång 13, i början av juni, är det ett månadslångt sommaruppehåll.

Första derbyparet ut är nykomlingen Hammarby och Djurgården på Tele2 Arena, i tredje omgången.

Så spelas allsvenskan 2015 (preliminärt schema):

Omgång 1

Lördag 4/4

Hammarby–Häcken

Söndag 5/4

IFK Göteborg–Åtvidaberg

Djurgården–Elfsborg

IFK Norrköping–Örebro

Kalmar FF– Helsingborg

Falkenberg–Gefle

Måndag 6/4

GIF Sundsvall–Malmö FF

AIK–Halmstad

Omgång 2

Onsdag 8/4

Helsingborg–Falkenberg

Elfsborg–Hammarby

Gefle–Kalmar FF

Örebro–IFK Göteborg

Torsdag 9/4

Malmö FF–AIK

Häcken–Djurgården

Halmstad–IFK Norrköping

Åtvidabergs FF–GIF Sundsvall

Omgång 3

Söndag 12/4

Halmstad–Helsingborg

IFK Göteborg–Malmö FF

AIK–Gefle

Måndag 13/4

Hammarby–Djurgården

Datum ej fastställt

GIF Sundsvall–Häcken

IFK Norrköping–Elfsborg

Falkenberg–Örebro

Kalmar FF–Åtvidaberg

Omgång 4

Fredag 17/4

Helsingborg–IFK Norrköping

Söndag 19/4

Häcken–IFK Göteborg

IF Elfsborg - AIK

Måndag 20/4

Malmö FF–Hammarby

Datum ej fastställt

Gefle–Halmstads BK

Djurgården–Kalmar FF

Åtvidaberg–Falkenberg

Örebro–GIF Sundsvall

Omgång 5

Fredag 24/4

Falkenberg–Malmö FF

Lördag 25/4

Hammarby–Åtvidaberg

Söndag 26/4

GIF Sundsvall–Djurgården

Halmstad–Elfsborg

Kalmar FF–Häcken

AIK–Örebro

Måndag 27/4

IFK Norrköping–Gefle

IFK Göteborg–Helsingborg

Omgång 6

Onsdag 29/4

Elfsborg–Kalmar FF

Malmö FF–Halmstad

Djurgården–Falkenberg

Åtvidaberg–AIK

Torsdag 30/4

Häcken–IFK Norrköping

Helsingborg–GIF Sundsvall

Gefle–FK Göteborg

Örebro–Hammarby

Omgång 7

Söndag 3/5

IFK Norrköping–Åtvidaberg

Malmö FF–Helsingborg

Djurgården–Gefle

Måndag 4/5

AIK–Hammarby

Datum ej fastställt

GIF Sundsvall–Elfsborg

Halmstad–Häcken

IFK Göteborg–Falkenberg

Kalmar FF–Örebro

Omgång 8

Fredag 8/5

Kalmar FF–IFK Göteborg

Söndag 10/5

AIK–IFK Norrköping

Falkenberg–Halmstad

Måndag 11/5

Elfsborg–Malmö FF

Hammarby–GIF Sundsvall

Åtvidaberg–Djurgården

Datum ej fastställt

Häcken–Örebro

Helsingborg–Gefle

Omgång 9

Tisdag 19/5

Falkenberg–Kalmar FF

Onsdag 20/5

Halmstad–Djurgården

Elfsborg–Helsingborg

Gefle–GIF Sundsvall

Torsdag 21/5

IFK Norrköping–Hammarby

IFK Göteborg–AIK

Malmö FF–Häcken

Örebro–Åtvidaberg

Omgång 10

Söndag 24/5

Halmstad–IFK Göteborg

Kalmar FF–Malmö FF

Måndag 25/5

Djurgården–AIK

BK Häcken–Falkenberg

Helsingborg–Hammarby

Datum ej fastställt

GIF Sundsvall–IFK Norrköping

Åtvidaberg–Elfsborg

Örebro–Gefle

Omgång 11

Fredag 29/5

Gefle–Häcken

Lördag 30/5

Hammarby–Halmstad

IFK Norrköping–Kalmar FF

Falkenberg–GIF Sundsvall

Söndag 31/5

Elfsborg–Örebro

Malmö–Åtvidaberg

AIK–Helsingborg

Måndag 1/6

IFK Göteborg–Djurgården

Omgång 12

Onsdag 3/6

Halmstad–GIF Sundsvall

AIK–Falkenberg

Gefle–Malmö FF

Åtvidaberg–Häcken

Örebro–Helsingborg

Torsdag 4/6

IFK Göteborg–Elfsborg

Kalmar FF–Hammarby

Djurgården–IFK Norrköping

Omgång 13

Lördag 6/6

Häcken–AIK

Helsingborg–Åtvidaberg

Örebro–Halmstad

Söndag 7/7

Hammarby–IFK Göteborg

GIF Sundsvall–Kalmar FF

IFK Norrköping–Falkenberg

Elfsborg–Gefle

Malmö FF–Djurgården

Omgång 14

Omkring 5 juli

GIF Sundsvall–IFK Göteborg

IFK Norrköping–Malmö FF

Häcken–Helsingborg

Kalmar FF–AIK

Gefle–Hammarby

Djurgården–Örebro

Åtvidaberg–Halmstad

Falkenberg–Elfsborg

Omgång 15

Omkring 12 juli

Hammarby–Falkenberg

Halmstad–Kalmar FF

IFK Göteborg–IFK Norrköping

Helsingborg–Djurgården

Elfsborg–Häcken

Malmö FF–Örebro

AIK–GIF Sundsvall

Åtvidaberg–Gefle

Omgång 16

Omkring 19 juli

GIF Sundsvall–Halmstad

IFK Norrköping–IFK Göteborg

Häcken–Hammarby

Helsingborg–AIK

Kalmar FF–Falkenbergs FF

Gefle–Elfsborg

Djurgården–Åtvidaberg

Örebro–Malmö FF

Omgång 17

Omkring 26 juli

Hammarby–IFK Norrköping

Halmstad–Gefle

Häcken–Kalmar FF

Malmö FF–GIF Sundsvall

AIK–Elfsborg

Åtvidaberg–Helsingborg

Falkenberg–IFK Göteborg

Örebro–Djurgårdens

Omgång 18

Omkring 2 augusti

GIF Sundsvall–Hammarby

IFK Norrköping–AIK

IFK Göteborg–Örebro

Helsingborg–Kalmar FF

Elfsborg–Halmstad

Gefle–Falkenberg

Djurgården– Häcken

Åtvidaberg–Malmö FF

Omgång 19

Omkring 9 augusti

Hammarby–Elfsborg

Halmstad–Åtvidaberg

Häcken–Gefle

Malmö FF–IFK Göteborg

Kalmar FF–GIF Sundsvall

AIK–Djurgården

Falkenberg–Helsingborg

Örebro–IFK Norrköping

Omgång 20

Omkring 16 augusti

GIF Sundsvall–Örebro

IFK Göteborg–Häcken

Helsingborg–Halmstad

Elfsborg–Djurgården

Malmö FF–Gefle

AIK–Kalmar FF

Åtvidaberg–IFK Norrköping

Falkenberg–Hammarby

Omgång 21

Omkring 23 augusti

GIF Sundsvall–Falkenberg

Halmstad–Örebro

IFK Norrköping–Helsingborg

Häcken–Malmö FF

Kalmar FF–Elfsborg
Gefle–AIK
Djurgården–Hammarby

Åtvidaberg–IFK Göteborg

Omgång 22

Omkring 30 augusti

Hammarby–Kalmar FF

IFK Göteborg–Gefle

Helsingborg–Malmö FF

Elfsborg–GIF Sundsvall

AIK–Åtvidaberg

Djurgården–Halmstad

Falkenberg–IFK Norrköping

Örebro–Häcken

Omgång 23

Omkring 13 september

Hammarby–Örebro

GIF Sundsvall–Åtvidaberg

Häcken–Halmstad

Helsingborg–IFK Göteborg

Malmö FF–Elfsborg

Kalmar FF–IFK Norrköping

Gefle–Djurgården

Falkenberg–AIK

Omgång 24

Omkring 20 september

Halmstad–Falkenberg

IFK Norrköping–GIF Sundsvall

IFK Göteborg–Hammarby

AIK–Häcken

Gefle–Helsingborg

Djurgården–Malmö FF

Åtvidaberg–Kalmar FF

Örebro–Elfsborg

Omgång 25

Omkring 23 september

Hammarby–Gefle

GIF Sundsvall–AIK

IFK Norrköping–Djurgården

Häcken–Åtvidaberg

Helsingborg–Örebro

Elfsborg–IFK Göteborg

Malmö FF–Falkenberg

Kalmar FF–Halmstad

Omgång 26

Omkring 27 september

Hammarby–AIK

Halmstad–Malmö FF

IFK Göteborg–GIF Sundsvall

Elfsborg–Åtvidaberg

Gefle–IFK Norrköping

Djurgården–Helsingborg

Falkenberg–Häcken

Örebro–Kalmar FF

Omgång 27

Omkring 4 oktober

GIF Sundsvall–Gefle

IFK Norrköping –Häcken

IFK Göteborg–Halmstad

Helsingborgs–Elfsborg

Kalmar FF–Djurgården

AIK–Malmö FF

Åtvidaberg–Hammarby

Örebro–Falkenberg

Omgång 28

Omkring 18 oktober

Hammarby–Helsingborg

Halmstad–AIK

Häcken–GIF Sundsvall

Elfsborg–IFK Norrköping

Malmö FF–Kalmar FF

Gefle–Örebro

Djurgården–IFK Göteborg

Falkenberg–Åtvidaberg

Omgång 29

Omkring 25 oktober

Hammarby–Malmö FF

GIF Sundsvall–Helsingborg

IFK Norrköping–Halmstad

Häcken–Elfsborg

Kalmar FF–Gefle

AIK–IFK Göteborg

Åtvidaberg–Örebro

Falkenberg–Djurgården

Omgång 30

Omkring 31 oktober

Halmstad–Hammarby

IFK Göteborg–Kalmar FF

Helsingborg–Häcken

Elfsborg–Falkenberg

Malmö FF–IFK Norrköping

Gefle–Åtvidaberg

Djurgården–GIF Sundsvall

Örebro–AIK