En ny arena ska stå klar i Göteborg hösten 2008.
Men Blåvittsupportrarna protesterar redan vilt.
-Det är helt orimligt att bygga en arena som inte är bättre än så här. Då är det bättre att vänta i fem år till och fixa bättre finansiering, säger Tomas Ericsson, redaktör på Svenska Fans och Alltid Blåvitt.
Gamla Ullevi är historia. Efter nyår är tanken att den klassiska arenan ska rivas, och lagom till höstsäsongen 2008 ska en ny arena stå klar. Ägd och betalad av kommunen, genom bolaget Higab.
Till en kostnad av 180 miljoner kronor ska den bli hemmaplan för såväl IFK Göteborg, Örgryte, Gais, som det svenska damlandslaget.
Men det är långt ifrån alla som är nöjda med planerna.
-Det är ynkligt att Göteborg inte har större visioner. Kommunen och klubbarna måste kunna tänka mer visionärt. Arenan ska vara grund för de här tre klubbarnas ekonomi åtminstone de 50 kommande åren. Den arena de vill bygga nu var modern på 1980-talet, säger Anders Almgren, före detta styrelsemedlem i Änglarna.
Tage Christoffersson, vice ordförande i IFK Göteborg, och arenaansvarig inom föreningen, ställer sig oförstående till kritiken.
-Det är väldigt tidigt att komma och säga att det här är ett 80-talsbygge. Det viktigaste är att vi får en arena med bra trygghet och med bra service till publiken. I dag finns det ingen som kan komma och säga att det inte kommer att bli så, säger han.
Men det är just det mycket av kritiken går ut på. Dålig läktarplanering, usel service till publiken och svaga planer för sponsorer och vip-gäster.
Många av de kritiska supporterrösterna retar sig mest på arenans utformning, vilket kommer från den hårt satta budgeten.
-Kommunen har lagt 380 miljoner kronor på Operan, men kan bara lägga 180 miljoner på en arena som ska stå värd för tre lag. Hela stan har ju något att vinna på det här. De måste utreda alla möjligheter att få in externt kapital. Få exempelvis Volvo att gå in med pengar mot att de får arenan döpt efter sig. Går det inte så går det inte, men jag vill att de försöker, och sen redovisar resultatet tydligt, säger Almgren.
Tage, har ni kollat upp möjligheterna till att få ett företag att gå in som sponsor?
-Det är ju inte IFK som ansvarar för finansieringen. Det är ju inte vår arena. Detta är något som Higab i så fall får ta hand om.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...