Fotbollsstjärnan förnekar brott.
Här är hans egna ord om festnatten som kan kasta honom i fängelse och kosta honom karriären:
– Det är inte jag. Jag gjorde ingenting.
Han är inte fyllda 30 men redan en av allsvenskans mest rutinerade spelare med över hundra matcher i bagaget.
Nu sitter familjefadern anhållen och misstänks för våldtäkt på en 18-årig flicka.
– Jag vet inte vad du pratar om. Jag förstår inte varför någon hittar på detta, säger han.
Bara några timmar innan han greps i går kväll fick Sportbladet tag i fotbollsstjärnan på telefon.
Han var då tillsammans med några kompisar och visste inte att det fanns en polisanmälan mot honom.
Men för Sportbladet berättade han hur han varit ute och festat med några kompisar i fredags.
– När jag kom från krogen träffade jag en annan kompis som spelar i samma lag och några till. Sedan gick vi hem till mig och spelade Playstation. Jag drack inte så mycket, kanske ett glas vin. Men jag var inte full, säger han.
När sällskapet ville gå på en annan efterfest tvekade han:
– Jag ville inte, men jag följde dem dit.
Hans egen version är att han var ute ur lägenheten inom två-tre minuter:
– Jag gick in och pratade lite grann. Det var tre tjejer där, men jag gick hem.
Där går historierna isär. Enligt flickans kompisar ska han ha gått raka vägen in i lägenheten och lagt sig intill 18-åringen i soffan – under hennes täcke.
Där ska han ha genomfört en våldtäkt. Något fotbollsstjärnan förnekar:
– Jag skulle aldrig göra en så dum sak. Jag är inte en sådan person. Ni kan komma hit och ta prov på min sperma om det skulle bevisa att jag är oskyldig.
– Jag vet inte ens vem som kan ha gjort en anmälan.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer