HÄLLEVIK. Resan hem från Strandvallen i natt blev ångestfylld för nervösa Elfsborgsspelare.
Men till slut fick de jubla över Malmös poängtapp som sätter boråslaget i guldsits.
– Jag mådde fysiskt dåligt innan matchen i Malmö var slut – men vilket läge vi har fått nu, säger Anders Svensson.
– Vilken fantastisk kväll, säger Lasse Nilsson.
I natt landade ett gäng trötta men glada spelare i Borås.
Torsdagen blev en fullträff för Elfsborg.
Sportbladet var i kontakt med flera spelare på bussen just efter slutsignal i Malmö.
När Lasse Nilsson berättade om lyckan efter 1–1-resultaten hördes fortfarande jubel i bakgrunden.
– Vi fick en seger med oss från matchen mot Mjällby och lusten var stor redan där. Nu mår man förstås jättebra såklart, säger han.
Spelarna följde matchen från Malmö på olika sätt.
Flera av de yngre spelarna hade hittat en stream som de såg framme i bussen.
– De förstår inte innebörden.., säger Lasse Nilsson som satt längst bak med hög musik i öronen.
Men efter första halvlek fick spelarna stänga av datorn.
Det blev för nervöst för många.
Anders Svensson, lagkaptenen, försökte snegla på en serie på sin dator men fick till slut stänga av.
– Det var fruktansvärt. Jag stod upp de sista minuterna, jag mådde fysiskt dålig. Sådant här är inte bra för hjärtat, säger Anders Svensson och fortsätter:
– Jag stod bredvid Klarström (Andreas). Han och jag har spelat så länge i Elfsborg, men han har inte fått vara med och uppleva något sådant här med klubben.
Vad skedde på slutsignal?
– Några pratade i telefon med folk hemma som tittade på tv. Sen kom det ett vrål bakifrån. Rop och glädje och så.
Efter en säsong som varit omtumlande för Elfsborg, laget ledde serien stort men blev ikappjagade, är det nu guldläge.
Elfsborg har allt i egna händer på söndag.
– Efter matchen mot Norrköping kändes det som vi var ute, men detta är helt klart ett annat utgångsläge. Nu har vi det i egna händer, det känns väldigt bra. Det gör det. Jag ljuger om jag säger något annat, menar Anders Svensson.
David Elm:
– Vi hade inte räknat med någonting men är glada över att vi har det i egna händer.
Men de är medvetna om att ytterligare en svår match väntar.
Förra mötet med Åtvidaberg slutade med svidande förlust, 1–5.
– Vi får försöka landa lite i morgon sätta på huvudet igen, fokusera på det jobb som måste göra, säger Lasse Nilsson.
– Vi har blivit utspelade av Åtvidaberg tidigare i år, vi måste göra en toppmatch. En riktig arbetsinsats, säger Anders Svensson och avslutar:
– Hoppas vi kan ta tillvara på detta nu.