NORRKÖPING/STOCKHOLM. Utspelade och förnedrade av Norrköping.
Nu hotar Erik Johansson att "aldrig mer spela en match så länge Jan Mak är tränare" enligt Gais supporterklubb.
– Att allt inte står rätt till i Gais är väl ganska tydligt, säger mittbacken till Sportbladet.
Måndagen den 1 oktober 2012 är ingen dag Gaissupportrarna kommer att minnas med glädje. Först valde sportchefen Mats Persson att hoppa av. Sedan åkte laget till Norrköping och blev totalt utspelat.
– Trist och beklagligt. Det är inte roligt, varken för spelare, ledare eller någon annan inom klubben. Man ser att det är kvalitetsskillnad på lagen, säger tränaren Jan Mak.
Efter 7-2-förlusten citeras backen Erik Johansson så här på Gais supporterklubb "Gårdakvarnens" officiella twitter: ”Jag tänker aldrig mer spela en match så länge Jan Mak är tränare".
– Det är inget jag vill kommentera i dag, säger Johansson när Sportbladet frågar honom om uttalandet.
Men de har ju gått ut med att du sagt så?
– Det är upp till dem, men det är inget jag vill kommentera nu.
Vad säger du om insatsen?
– Det är så långt ifrån okej så det är inte sant. Att allt inte står rätt till i Gais är väl ganska tydligt. Det finns mycket som är otydligt och många som inte vet vad de ska göra.
Vad beror det på?
– Det får du tolka som du vill. Men vi ska prata lite i morgon.
Ni ska ha ett möte med Jan alltså?
– Jag ska i alla fall personligen prata med lite folk.
Mak själv tar dock inte på sig hela ansvaret för fiaskosäsongen.
– Man måste se verkligheten i vitögat också. Kvalitén i det här laget är begränsad. Alla pratar om självförtroende och självförtroende, men om man inte vinner några matcher på hela året är det något som inte stämmer, säger han.