Visar inlägg från de 2 högst rankade bloggarna
Från bloggen: Go Bajen Go
31 mar 13:19
Från bloggen: Sportsoffan
25 mar 12:46
Bara dagar kvar till den allsvenska premiären.
Då måste Djurgården panikvärva.
– Vi behöver två spelare som kan gå direkt in i startelvan, säger lagets tränare Paul Lindholm.
Djurgården finslipade formen på Stadshagen mot IFK Mariehamn inför premiären mot IFK Norrköping på söndag.
Jones Kusi Asare gjorde matchens enda mål efter en långboll från Jan Tauer i den 39:e minuten.
Genrepet gav ett tydligt svar: Mittfältet håller inte.
Både Aki Riihilahti och Daniel Sjölund, som inte fanns med i går, kommer inte att finnas tillgängliga de första matcherna.
Daniel Sjölund har fortfarande inte kommit igen efter en magsjukdom och Riihilahti är skadad.
Nu letar laget febrilt efter ersättare till på söndag.
– Vi är i skriande behov av mittfältare och vi har ju två vakanta platser. Just nu håller vi på att förhandla med två-tre spelare, säger Paul Lindholm.
Varför har inte det här löst sig?
– Det finns ju en penningaspekt. Samtidigt är det svårt i januari under det internationella transferfönstret att få spelare man vill ha.
Under lägret i Portugal tränade tre spelare med Djurgården: Argentinarna Nicolas Fernandez, Federico Almerares och sydafrikanen Stanton Lewis. Lewis är sedan tidigare ute ur bilden, argentinarna är fortfarande intressanta. Men i slutändan kan det bli två andra spelare som tar plats i laget.
Vilka vill Lindholm inte avslöja. Det handlar om utländska spelare som man sett spela, men som inte har tränat med laget.
– Det är en chansning. Men vi vill ha matchtränade spelare som kan ta en plats direkt.
Är det inte lite sent att värva nu?
– Klart att vi tränare hade önskat att vi kunde få spelare i januari, men det är ingen idé att gråta över det nu.
Startelva: Pa Dembo Touray – Jan Tauer, Sölvi Ottesen, Markus Johannesson, Kebba Ceesay – Stefan Batan (46), Martin Andersson, Andrej Komac – Jones Kusi Asare, Mattias Jonson (85), Mikael Dahlberg (68).
Avbytare: Sebastian Rajalakso (46), Thiago Quirino (68), Robbin Sellin (85).