Alla fakta om EM-festen

Program och tv-tider - dag för dag

SPORTBLADET

Tisdag 6 augusti:

TV-TIDER:

SVT Extra 9.05-15.40

SVT1 17.15-18.00

SVT2 18.15-19.20

SVT1 19.20-19.30

SVT2 19.30-21.00

SVT1 21.00-21.45

Programmet:

09.10 Diskus, damer, kval.

09.30 400 m, herrar, försök.

10.10 Kula, herrar, kval.

10.15 100 m, herrar, försök.

10.40 Tresteg, herrar, kval.

12.00 Slägga, herrar, grupp A, kval.

13.45 Slägga, herrar, grupp B, kval.

17.00 Invigning.

17.35 20 km gång, herrar.

17.55 1 500 m, herrar, försök.

18.05 Spjut, damer, grupp A, kval.

18.10 Höjdhopp, herrar, kval.

18.25 100 m, damer, försök.

19.20 100 m, herrar, mellanheat.

19.30 Längdhopp, damer, kval.

19.45 Spjut, damer, grupp B, kval.

20.05 800 m, damer, försök.

20.20 Kula, herrar, final.

21.00 10 000 m, damer, final.

Onsdag 7 augusti:

TV-TIDER:

SVT Extra 8.55-15.30

SVT2 15.45-17.40

SVT1 17.40-18.15

SVT2 18.15-19.15

SVT1 19.15-19.30

SVT2 19.30-21.00

SVT1 21.00-21.45

Programmet:

09.00 Stavhopp, damer, kval.

09.00 Spjut, herrar, grupp A, kval.

09.30 Tiokamp, 100 m.

10.05 20 km gång, damer.

10.20 Spjut, herrar, kval, grupp B.

10.30 400 m häck, herrar, försök.

10.45 Tiokamp, längdhopp.

11.50 Slägga, damer, kval, grupp A.

12.40 Tiokamp, kula.

13.40 Slägga, damer, kval, grupp B.

16.15 Slägga, herrar, final.

17.00 Tiokamp, höjdhopp.

17.45 400 m häck, damer, försök.

18.05 400 m, damer, semifinal.

18.25 100 m, damer, semifinal.

18.40 100 m, herrar, semifinal.

19.00 3 000 m hinder, herrar, försök.

19.35 Längdhopp, damer, final.

19.40 100 m, damer, final.

19.50 400 m, herrar, semifinal.

20.00 Diskus, damer, final.

20.10 800 m, damer, semifinal.

20.30 100 m, herrar, final.

20.45 Tiokamp, 400 m.

21.10 10 000 m, herrar, final.

Torsdag 8 augusti:

TV-TIDER:

SVT Extra 9.00-15.35

SVT1 17.30-18.15

SVT2 18.15-19.15

SVT1 19.15-19.30

SVT2 19.30-21.00

SVT1 21.00-21.45

Programmet:

09.05 50 km gång, herrar.

09.20 Tiokamp, 110 m häck.

09.40 Tresteg, damer, kval.

10.00 100 m häck, damer, försök.

10.30 Stavhopp, herrar, kval.

10.45 Tiokamp, diskus, grupp A.

11.00 200 m, damer, försök.

11.40 200 m, herrar, försök.

12.15 Tiokamp, diskus, grupp B.

15.30 Tiokamp, stavhopp.

18.00 Tiokamp, spjut.

18.20 400 m häck, herrar, semifinal.

18.45 200 m, damer, mellanheat.

19.10 200 m, herrar, mellanheat.

19.20 Tiokamp, spjut.

19.40 1 500 m, herrar, final.

19.55 Höjdhopp, herrar, final.

20.00 400 m häck, damer, final.

20.20 Tresteg, herrar, final.

20.25 400 m, herrar, final.

20.50 800 m, damer, final.

20.50 Spjut, damer, final.

21.10 400 m, damer, final.

21.30 Tiokamp, 1 500 m.

22.10 5 000 m, damer, kval.

Fredag 9 augusti:

TV-TIDER:

SVT Extra 9.10-15.45

SVT1 16.05-18.15

SVT2 18.15-19.15

SVT1 19.15-19.30

SVT2 19.30-21.00

SVT1 21.00-21.45

Programmet:

09.15 Kula, damer, kval.

09.45 Sjukamp, 100 m.

10.00 Diskus, herrar, kval, grupp A.

10.20 1 500 m, damer, försök.

10.30 Längdhopp, herrar, kval.

10.40 800 m, herrar, försök.

11.00 Sjukamp, höjdhopp.

11.30 110 m häck, herrar, försök.

11.45 Diskus, herrar, grupp B, kval.

15.20 Slägga, damer, final.

16.30 Sjukamp, kula.

17.30 Höjdhopp, damer, kval.

18.00 200 m, damer, semifinal.

18.00 Stavhopp, damer, final.

18.20 200 m, herrar, semifinal.

18.40 100 m häck, damer, semifinal.

19.00 100 m, handikapade, damer.

19.10 100 m, handikappade, herrar.

19.30 400 m häck, herrar, final.

19.40 Sjukamp, 200 m.

19.45 Spjut, herrar, final.

20.10 200 m, damer, final.

20.25 200 m, herrar, final.

20.45 100 m häck, damer, final.

21.00 5 000 m, herrar, försök.

Lördag 10 augusti:

TV-TIDER:

SVT1 11.40-18.15

SVT2 18.15-18.45

Programmet:

11.45 Maraton, damer.

13.30 Sjukamp, längdhopp.

15.00 Tresteg, damer, final.

15.05 Sjukamp, spjut.

15.10 110 m häck, herrar, semifinal.

15.20 Stavhopp, herrar, final.

15.30 4 x 100 m, damer, försök.

15.50 4 x 100 m, herrar, försök.

16.10 800 m, herrar, semifinal.

16.25 Sjukamp, spjut, grupp B.

16.30 3 000 m hinder, herrar, final.

16.50 Kula, damer, final.

17.00 110 m häck, herrar, final.

17.15 5 000 m, damer, final.

17.40 4 x 400 m, herrar, försök.

18.05 Sjukamp, 800 m.

18.25 4 x 400 m, damer, försök.

Söndag 11 augusti:

TV-TIDER:

SVT2 12.55-17.30

SVT1 17.30-18.30

Programmet:

13.00 Maraton, herrar.

15.20 Höjdhopp, damer, final.

16.00 Diskus, herrar, final.

16.00 4 x 100 m, damer, final.

16.20 800 m, herrar, final.

16.25 Längdhopp, herrar, final.

16.30 4 x 100 m, herrar, final.

17.00 1 500 m, damer, final.

17.20 4 x 400 m, damer, final.

17.40 5 000 m, herrar, final.

18.08 4 x 400 m, herrar, final.